Третій номер D3-Дайджесту присвячено руйнуванню міфів про вітамін D. Ми представимо рекомендації батькам, як дітям до 3х років потрібно споживати вітамін D, яка його денна норма та звідки його накраще отримувати. Також з Дайджесту ви дізнаєтеся про взаємозв’язок рівня вітаміну D в організмі та профілактики цукрового діабету. Крім того, пропонуємо вам ексклюзивне інтерв’ю Павла Плудовські, професора кафедри біохімії, радіоімунології та експериментальної медицини, президента Європейської асоціації з вітаміну D (EVIDAS), старшого доцента Дитячого меморіального інституту здоров’я у Варшаві, Польща.

Перевір себе. Чи віриш ти у 6 міфів про вітамін D?

Знання українців про вітамін D, зазвичай, обмежуються словами «сонце» та «рахіт». А дефіцит достовірної та перевіреної інформації створив ідеальні умови для поширення серед населення різноманітних міфів та байок. Проте сучасна наука, глибоко дослідивши властивості «сонячного вітаміну», легко руйнує шість найпопуляр ніших в Україні міфів про вітамін D.

Міф 1. Влітку багато сонця, тому не потрібно додатково вживати вітамін D.

Сонце — основне джерело вітаміну D. Проте навіть за ясної погоди вітамін D може вироблятися лише з 11:00 до 14:00, коли ультрафіолетові промені мають довжину 280-315 нанометрів (нм). Ідеальний час, щоб вийти з офісу чи дому, подихати свіжим повітрям та підзарядити організм вітаміном. Але отримати денну норму вітаміну ви не зможете: смог у місті знижує проникнення ультрафіолету на 60%.

План «Б»: відпочинок на природі чи пляжі за містом. На жаль, це також не найкращий спосіб. Довге перебування на сонці загрожує одним із 1,5 млн видів раку шкіри. Згадуємо про сонцезахисний крем. Але й тут є нюанс: сонцезахисні креми, які щонайменше мають ступінь захисту SPF 8, гальмуютьсинтез вітаміну D на 98%. Тож влітку теоретично можливо отримати від сонця вітамін D, втім цього, найімовірніше, не вистачить, щоб забезпечити денну норму вітаміну.

ЛІТО, СОНЦЕ, ПЛЯЖ — НЕ ЗОВСІМ НАДІЙНІ ТА БЕЗПЕЧНІ ДЖЕРЕЛА ВІТАМІНУ D.

Міф 2. Вітамін D потрібен лише дітям.

Особливо немовлятам проти рахіту або в період активного росту. А от і не тільки! Міцні кістки та здоровий скелет потрібен і дорослим, чи не так? Наприклад, жінкам у період менопаузи, коли зменшується рівень естрогену й зростає ризик остеопорозу. Крім цього, вчені знайшли рецептори вітаміну D у багатьох клітинах людського організму й довели, що дефіцит «сонячного вітаміну» — це слабкий імунітет, цукровий діабет, депресія, набір алергічних чи хронічних захворювань.

ВІТАМІН D ПОТРІБЕН ЯК МАЛЕЧІ, ТАК І ДОРОСЛИМ.

Міф 3. Продукти харчування компенсують денну норму вітаміну D.

І справді, вітамін D міститься у багатьох продуктах: коров’яче молоко, рослинна олія, яєчний жовток, тріска, свиняча печінка та вершкове масло. Але щоб забезпечити денну норму «сонячного вітаміну», потрібно випивати 100 л молока та з’їдати 1 кг вершкового масла щодня. Навіщо йти на такі гастрономічні жертви, якщо достатньо 1 капсули вітаміну D у лікарській формі?

ЩОБ ОТРИМАТИ ДЕННУ НОРМУ, ПОЄДНУЙТЕ КОРИСНІ ПРОДУКТИ З ІНШИМИ ФОРМАМИ ВІТАМІНУ D.

Міф 4. Вітамін D не впливає на ракові пухлини.

На щастя, це не так. Вітамін D виконує роль «антиракового агента», який допомагає зберегти цілісність оболонки внутрішніх органів, зменшує кровопостачання пухлини, створює умови для самознищення злоякісних клітин. Загалом, підтримуючи необхідний рівень вітаміну D, можна запобігти щонайменше 16 злоякісним захворюванням, зокрема найпоширенішим: рак молочної залози, шийки матки, кишечника та простати.

ВІТАМІН D ДОПОМАГАЄ ОРГАНІЗМУ БОРОТИСЯ З РАКОВИМИ КЛІТИНАМИ.

Міф 5. У мене точно немає дефіциту вітаміну D.

Звернемося до фактів: 1 млрд людей у світі мають дефіцит вітаміну D, незалежно від віку. Низький рівень трапляється навіть у жителів Південної півкулі: Австралії, Індії чи ОАЕ. Щовже казати про Україну! 95% українців мають дефіцит вітаміну D, який гостро відчувається у період із листопада по лютий.

БІЛЬШІСТЬ УКРАЇНЦІВ МАЮТЬ НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ВІТАМІНУ D.

Міф 6. Вітамін D можна передозувати.

Тільки у тому разі, якщо вживати «сонячний вітамін» у кінських дозах та кількох лікарських формах одночасно. Логічно, що перед початком приймання вітаміну D потрібно в лабораторних умовах визначити його рівень в організмі — це основа для профілактики або лікування. У такому разі лише лікар може встановити потрібну людині дозу та виписати тривалість приймання.

Пам’ятайте, що ваш організм — розумний механізм, який сам вбирає необхідну кількість вітамінів, а зайве просто відкидає. Навіть більше, загальна денна норма вітаміну D, яку містять чи то краплі, чи то капсули, підібрана так, щоб навіть за великого бажання уникнути передозування вітаміном.

ВІТАМІН D ПЕРЕДОЗУВАТИ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО.

Коментар Енциклопедії вітаміну D.

Оптимальний рівень вітаміну D в організмі людини — 28,8–43,2 нг/мл. Рекомендовані дози вітаміну D в Україні: діти до року — 400–1 000 МО/день; діти від 1–18 років — 600–1 000 МО/день; дорослі — 1 500–2 000 МО/день; люди з надлишковою масою тіла мають приймати дози, вищі вдвічі або втричі. Найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці з метою профілактики є водний розчин «Аквадетрим». Дорослим лікарі радять обирати вітамін D3 у капсулах «Олідетрим».

 

Чи потрібно гінекологам та акушерам знати про вітамін D?

Павел Плудовські, MD, PhD, професор кафедри біохімії, радіоімунології та експериментальної медицини, президент Європейської асоціації з вітаміну D (EVIDAS), старший доцент Дитячого меморіального інституту здоров’я, Варшава, Польща.

Пане Плудовські, доведено, що вітамін D надзвичайно важливий для здоров’я людини. А як він впливає на жіноче здоров’я? 

Визнано, що дефіцит вітаміну D в організмі — це всесвітня медична проблема, що потенційно веде до негативних наслідків для здоров’я людини як у дитинстві, так і в дорослому віці. Згідно з результатами останніх досліджень, дефіцит вітаміну D вважають значним фактором ризику виникнення раку, серцево-судинних захворювань, гіпертонії, аутоімунних і метаболічних розладів, інфекційних та інших хронічних захворювань. Дефіцит вітаміну D асоціюється з підвищеним ризиком появи скелетно-м’язових розладів, включаючи  остеопороз, остеомаляцію, міастенію та підвищення ймовірності важких переломів при падіннях у жінок у період постменопаузи. Під час повноцінного репродуктивного періоду в жінок дефіцит вітаміну D є одним із факторів появи синдрому полікістозних яєчників та ускладнень під час вагітності, включаючи передчасні пологи, прееклампсію, гестаційний діабет та ураження інфекціями статевих органів. Крім того, вітамін D є важливим для плода в процесі його розвитку та здоров’я дитини після народження. Саме тому вживання вітаміну D жінками під час вагітності та при її плануванні є дуже важливим як для самої матері, так і для дитини. 

2016 року компанія «Польфарма» провела в Україні Перший міжнародний медичний форум «Дефіцит вітаміну D — проблема національного та глобального масштабу», де було заявлено, що на дефіцит цього вітаміну страждає 95% населення країни. До яких ускладнень може призвести дефіцит вітаміну D загалом та в гінекології зокрема? 

Показник дефіциту вітаміну D у 95% дорослого населення України насправді такий та свідчить про наявність серйозної медичної проблеми в країні. Недостатній рівень вітаміну D в організмі є одним із факторів появи синдрому полікістозних яєчників, ускладнення запліднення, інфекцій статевої системи та лейоміоми. Деякі дослідження засвідчують, що існує зв’язок між дефіцитом вітаміну D та захворюванням на ендометріоз. Отже, дуже важливо боротися з пандемією дефіциту вітаміну D.

Що гінекологи, акушери і кожна жінка мають знати про вітамін D? Чи є потреба в постійному навчанні медиків і населення загалом? 

У минулому основною функцією вітаміну D вважали захист дитячого скелета від рахіту. Але останнім часом з’явилася низка доказів того, що вітамін D відіграє надважливу роль у багатьох метаболічних процесах, пов’язаних із загальним станом здоров’я людини. Рецептори, що реагують на присутність вітаміну D, були виявлені практично в усіх органах, тканинах та клітинах організму людини. Проте, незважаючи на достатню кількість доказів про користь вітаміну D, ще досі близько 95% українців не підтримують його належний рівень в організмі. Отже, я вважаю надважливим завданням регулярно поширювати актуальну інформацію серед медичних працівників та населення. Крім того, інформацією про важливість вітаміну D для здоров’я людини мають володіти всі, хто є відповідальним за формування політики громадського здоров’я. Досвід Канади, Великої Британії та Євросоюзу свідчить про те, що належне вживання вітаміну D населенням і підтримання його відповідного рівня в організмі може значно знизити річні витрати держави на організацію громадського здоров’я. 

Вітамін D важливий для жінки з перших днів вагітності та протягом усього періоду виношування дитини. Як він впливає на матір та дитину?

Дефіцит вітаміну D під час вагітності може призвести до різноманітних серйозних проблем зі здоров’ям матері та дитини, включаючи неправильний кістковий метаболізм плода та післяпологові депресії у матері, які можуть повторюватися в майбутньому. Крім звичного впливу на кісткову систему людини, вітамін D відіграє надважливу роль в імуномодуляції. Існує думка, що вітамін D може допомагати в регулюванні реакції організму матері на запальні процеси плода, що є запорукою успішного перебігу вагітності. Дефіцит вітаміну D є фактором ризику основних ускладнень під час вагітності: передчасні пологи, ураження інфекціями статевих органів, прееклампсія та гестаційний діабет. Матері, рівень вітаміну D в організмі яких недостатній, народжують дітей із дефіцитом вітаміну D. Це призводить до того, що діти живуть із підвищеним ризиком рахіту, інфекцій, діабету 1-го типу та багатьох інших захворювань. 

Чи запобігає вітамін D передчасним пологам?

Достатній рівень вітаміну D в організмі жінки під час вагітності на 50% знижує ризик передчасних пологів. Вживання належних доз вітаміну D під час вагітності є рекомендованим як матері, так і дитині, оскільки це значно знижує ризик ускладнень та забезпечує здоров’я дитини на багато років. 

Як рівень вітаміну D в організмі матері під час грудного вигодовування позначається на здоров’ї дитини у майбутньому?

Грудне вигодовування, як і грудне молоко, вважають ідеальною природною їжею для немовлят. Проте грудне молоко не є достатнім джерелом постачання вітаміну D, життєво необхідного для організму, що росте та розвивається. Грудне молоко містить надто малі дози вітаміну D — у середньому 40 МО/л. Якщо дитина не отримуватиме додаткових доз вітаміну D, це може призвести до його дефіциту в організмі, а разом з цим викликати інші відомі наслідки: рахіт, знижений імунітет та підвищений ризик виникнення серйозніших недугів у майбутньому.

Які джерела поповнення рівня вітаміну D існують? 

Існує два природні джерела постачання вітаміну D: сонце та дієта. Також ефективним засобом у боротьбі з дефіцитом вітаміну D в організмі є його регулярне додаткове включення до раціону дитини, адже навіть перевірена дієта не містить рекомендованих денних доз вітаміну D. Сонце є також ефективним у літній період, але якщо відмовитися від використання сонцезахисних засобів. Рекомендовано приймати сонячні ванни протягом 20–30 хвилин без захисних засобів, а вже після цього наносити на шкіру відповідну захисну косметику. Проте пряме сонячне проміння не рекомендоване малим дітям.

Які профілактичні дози вітаміну D Ви б порекомендували приймати жінкам і з якою періодичністю? 

Відповідно до центральноєвропейських рекомендацій щодо споживання вітаміну D необхідна щоденна доза для жінки — від 800 до 2 000 міжнародних одиниць. Бажано 2 000 МО восени, навесні і взимку. Утім, якщо природний синтез шкіри є специфічним, можуть бути призначені більші дози протягом усього року. Вагітним жінкам рекомендовано отримувати 1 500-2 000 МО вітаміну D щодня, до того ж почати вживати його якомога раніше.

 

Вітамін D та розвиток дитини до 3 років: що варто знати батькам. 

  1. Інтенсивний ріст

У перші роки життя, коли ріст дитини відбувається погодинно, особливу увагу слід приділяти особливостям розвитку малюка, стану його здоров’я, харчування та ін. При інтенсивному рості організм починає активно споживати життєво необхідні тілу мінерали, як-от: кальцій,  фосфор і магній,  дефіцит яких може призвести до патологічної крихкості кісток скелета, слабкого хребта, деформацій кісток рук і ніг. Крім того, кальцій накопичується в організмі тільки до 30 років. Саме тому життєво важливо в період інтенсивного росту накопичити якомога більше цього мінералу в організмі дитини.

Зокрема, до лідерів за місткістю  кальцію на 100 г продукту належать сир пармезан (1300 мг), кунжут (780 мг), сири брі (540 мг) та моцарела (515 мг), базилік (370 мг),  скумбрія (240 мг)  та курага (80 мг).

Для того, щоб кальцій активно та правильно формувався в організмі дитини, слід вживати вітамін D3,  який допомагає  дитячому організму засвоювати кальцій з їжі та відкладати його в кістках. Роль вітаміну D в цьому процесі дійсно колосальна – без нього засвоюється лише 10-15% кальцію, який надходить в організм з продуктами харчування.

  1. Фізичний розвиток

У фізичному розвитку організму дитини основну роль відіграють гормони щитоподібної залози, що забезпечують ріст, розвиток і диференціацію всіх тканин, особливо центральної нервової системи.

Наявність достатнього рівня вітаміну D в організмі є особливо важливою у період інтенсивного росту організму, адже він забезпечує нормальне дозрівання клітин шкіри та синтезує меланін, підтримує  м’язи, що зростають. У щитоподібній залозі, яка виконує функції каталізатора розвитку організму, відбувається синтез трьох гормонів: трийодтироніну, тироксину і кальцитоніну. Тиреоїдні гормони керують процесами росту і дозрівання органів і тканин, регулюють енергетичні та обмінні функції, кальцитонін бере участь у розвитку кісткового апарату.

  1. Розумовий розвиток

Темпи розвитку розумових здібностей дитини повинні бути під увагою батьків до 5 років.  Вагому участь у розвитку розуму дитини бере вітамін D, який  фактично є про-гормоном, необхідним для розвитку мозку ембріона та підтримки функціонування мозку у дорослих і дітей.

Одним із найважливіших ефектів вітаміну D є вплив на утворення дофаміну – важливої речовини, що забезпечує когнітивну  діяльність. При недостатньому виробленні дофаміну у дітей спостерігається уповільнення мислення, порушується процес переключення уваги з одного процесу на інший, порушуються тонка моторика та навички письма.

До прогресованих захворювань та розладів нервової системи, які пошкоджують нервові клітини, погіршуючи пам’ять, розумову активність, належать хвороба Альцгеймера, аутизм, шизофренія, множинний або розсіяний склероз, слабоумство та ін.

Європейська академія педіатрії у квітні цього року провела цікаве дослідження на поширення  вітаміну D,  яке показало, що на кількість здорових дітей у Європі впливає дефіцит цього вітаміну, особливо у групах ризику, де люди, які мають темнішу пігментацію шкіри, живуть у районах із пониженою кількістю світла. Тому всі діти до 1 року мають отримувати норму вітаміну D3 на день.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця, необхідна еритемна доза (перебувати під сонцем до почервоніння шкіри). Якщо отримувати вітамін D3 з їжі, то людині  необхідно вживати чималу кількість продуктів щодня: понад 4 кг сиру або випивати понад 1 літр вершків чи 100 літрів молока.

Отже, найоптимальніше отримати денну норму вітаміну для дітей 1 000 МО із медикаментозних препаратів, одним із яких є «Олідетрим» польської компанії «Польфарма», 1 капсула якої містить  необхідну кількість – 1 000   МО.  

На цей час найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин «Аквадетрим», ефект від якого діє вдвічі швидше.

 

Дефіцит вітаміну D та цукровий діабет

Цукровий діабет – це порушення обміну речовин, при якому цукор (глюкоза) нормально не засвоюється у крові.

Глюкоза є основним джерелом енергії, універсальним паливом для клітин, яка, згораючи, забезпечує нормальне функціонування мозку, печінки, серця і м’язів, особливо за додаткових навантажень. А для того, щоб цукор потрапив до клітин, потрібен інсулін, який являє собою білковий гормон, що виробляється підшлунковою залозою і насичує клітини глюкозою.

Виділяють два типи цукрового діабету, залежно від ролі інсуліну в крові.

Діабет І типу – це захворювання, при якому інсулін не виробляється організмом або виробляється у надто малій кількості. Так ускладнюється контроль за рівнем глюкози в організмі. Цей тип є рідкісною формою цукрового діабету, який діагностують переважно у дітей молодшого віку.

Як вітамін D впливає на цукровий діабет І типу?

Вітамін D буквально робить імунні клітини розумнішими і не дозволяє їм атакувати власну систему. Вітамін приєднується до рецепторів клітин імунітету і за допомогою хімічних сигналів керує ними, запобігає відмиранню бета-клітин та зменшує їхнє запалення, покращує продукування інсуліну та контролює рівень глюкози в крові.

Цукровий діабет ІІ типу  означає нездатність організму контролювати рівень глюкози у крові через те, що інсулін, який продукується, організм ігнорує. Цей тип діабету виникає у людей зрілого віку (після 40 років), але дедалі частіше на нього починають хворіти й діти.

Як вітамін D впливає на цукровий діабет ІІ типу?

У людей, які страждають на цукровий діабет цього типу, порушена функція клітин підшлункової залози. У бета-клітинах цієї залози містяться специфічні рецептори, які реагують на надходження вітаміну D. Отже, вітамін допомагає бета-клітинам продукувати інсулін.

Природними джерелами вітаміну D є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Однак для отримання необхідної для організму кількості вітаміну D потрібно спожити нереально велику кількість цих продуктів. Тож най- оптимальніше отримати денну норму вітаміну (1 000 МО) із медикаментозних препаратів, одним із яких є «Олідетрим», 1 капсула якого містить до 1 000 МО.  

На тепер найприйнятнішою формою застосування вітаміну D у медичній практиці є водний розчин «Аквадетрим», ефект від якого досягається вдвічі швидше.

Центр вивчення діабету у Дубаї (Dubai Diabetes Center) у квітні цього року провів важливе дослідження у сфері вивчення цукрового діабету. Щоб продемонструвати взаємозв’язок між гіперглікемією і рівнем гормону паращитоподібної залози, пацієнти з діабетом типу 2 і дефіцитом вітаміну D (124 дорослих) були розділені на 4 групи, залежно від рівня глікогемоглобіну та глюкози в їхній крові.

У результаті дослідження було встановлено, що хронічна гіперглікемія напряму пов’язана з ослабленою чутливістю гормону паращитоподібної залози до дефіциту вітаміну D.

 

Денна норма вітаміну D і як її отримати

Лікарі стверджують, що середня щоденна потреба людського організму у вітаміні D становить 1 500–2 000 міжнародних одиниць. Дія сонячних променів на шкіру людини природно забезпечує організм вітаміном D, який своєю чергою сприяє надходженню в потрібних пропорціях кальцію і фосфору в кістки людини, роблячи їх міцними, захищаючи від рахіту, остеомаляції та інших кісткових захворювань.

Проте перебування під прямим сонячним світлом упродовж тривалого часу, яке необхідне для отримання достатньої кількості вітаміну D, може вплинути на стан самопочуття людини чи навіть викликати його погіршення. Тому варто взяти до уваги основні поради, які допоможуть отримати необхідну кількість сонячного тепла та залишитись у здоровому стані: 

  1. У помірних широтах профілактичний ефект дії сонячних променів досягається вже через 10-15 хв. відкритого сонячного опромінення, або в сонячний день у затінку за 20-30 хв.
  1. Найкраще сонячні ванни приймати в ранкові години, оскільки в цей час значно нижчий рівень інфрачервоної складової сонячної радіації та її надлишковий тепловий ефект. Однак варто зазначити, що в ці години вітамін D не виробляється в організмі.
  1. Варто надягати легкий головний убір і хороші сонцезахисні окуляри (бажано скляні, оскільки скло не пропускає ультрафіолетове випромінювання).
  1. У години максимальної сонячної активності (від 11:00 до 15:00) перебування на відкритому просторі варто зводити до мінімумум, необхідного для отримання потрібної дози вітаміну D (близько 15-20 хв.), оскільки надлишкове пряме опромінення може призвести до перегріву та навіть сонячного удару.
  1. Діти віком до трьох років не повинні перебувати під прямими сонячними променями. У дитячій шкірі ще недостатньо клітин, що утворюють пігмент – меланін, роговий шар епідермісу у них майже вдвічі тонший, ніж у дорослих; таким чином, ультрафіолетові промені проникають глибше в шкіру, викликаючи появу опіків і збільшуючи ризик розвитку раку шкіри.
  1. Після плавання необхідно ретельно витерти шкіру; кожна маленька крапля води може подіяти як збільшувальне скло, посилюючи дію сонця і викликаючи опіки.
  1. Використовуйте антиоксидантні засоби в період максимального перебування на сонці та після 15-20 хв. під прямими сонячними променями наносьте на шкіру сонцезахисні засоби.

Іншим джерелом надходження вітаміну D є їжа. У раціоні людини лише деякі продукти містять вітамін D у природному вигляді, тому вживання в їжу продуктів, збагачених цим вітаміном, і приймання добавок можуть бути корисними для розвитку організму.

Численні дослідження показують, що постійне отримання достатньої кількості вітаміну D може значно знизити ризик розвитку остеопорозу, викликаного витонченням кісток.

Низький рівень вітаміну D в організмі виявляють при захворюванні на розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, діабет, гіпертонію, серцево-судинні патології та деякі види раку.

Вітамін D міститься в таких харчових продуктах, як яєчні жовтки, сир, жир печінки тріски, печінка яловичини, жирна риба, як-от: тунець, лосось, сардина, оселедець і макрель. Але кількість вітаміну D в цих продуктах досить невелика. Тому постає питання пошуку додаткових джерел надходження вітаміну.

Утім, експерти вважають, що потреби вітаміну D у дорослих набагато вищі. Доктор медичних наук, професор медицини, фізіології та біофізики, директор Геліотерапевтичного дослідницького центру Бостонського університету Майкл Ф. Холік, який є одним із винахідників вітаміну D3, вважає, що підлітки та дорослі мають приймати по 2 000 МО щодня. А люди з ожирінням — вдвічі чи втричі більшу дозу вітаміну D, порівняно з людьми, у яких нормальна маса тіла.

Ендокринологічне товариство теж рекомендує приймати   1 500-2 000 МО щодня всім дорослих.

Клініка Майо (Mayo clinic) рекомендує дорослим отримувати принаймні 600 МО в день. Проте добове споживання вітаміну D від 1 000 до 2 000 МО у вигляді добавок, зазвичай, безпечне і має допомогти людям досягти адекватного рівня вітаміну D в крові й знизити ризик розвитку патологій, пов’язаних з його нестачею.