Новини вітаміну D (березень)

Вітамін D є важливим фізіологічним регулятором, що відповідає за різноманітні біологічні, імунологічні та метаболічні функції під час захворювань печінки, яка, своєю чергою, вважається ключовим органом в організмі людини, що відповідає за регуляцію складного біохімічного метаболізму, необхідного для дотримання гомеостазу.

 
Інтерв'ю з експертом. Вітамін D у дитинстві.

Що батьки знають про вітамін D? Майже нічого, крім того, що необхідно гуляти з дітьми у сонячні дні для профілактики розвитку рахіту. Однак не все так просто: «сонячний вітамін» виявився настільки мультифункціональним і важливим, що його довелося буквально заново вивчати.

Про те, що ж це за вітамін, чому 95% українців живуть з його дефіцитом і ризикують отримати розвиток понад 150 хвороб, чому ультрафіолетове випромінювання як основний стимулятор вироблення вітаміну D у людському організмі вже не працює, а також про оптимальні способи поповнення рівня вітаміну D для дітей і дорослих ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D запитала у доктора медичних наук, професора, керівника відділення проблем здорової дитини та преморбідних станів ДУ «ІПАГ АМН України», головного позаштатного педіатра м. Києва Людмили Квашніної.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D: Людмило Вікторівно, у кінці минулого року була озвучена статистика, яка свідчить про те, що в Україні є проблема дефіциту вітаміну D у населення. До яких наслідків для здоров'я дітей і дорослих це може призвести?

Людмила Квашніна: Реальність така, що українці живуть з дефіцитом вітаміну D: тільки 4,6% дорослих мають нормальний рівень вітаміну D. А ось у дітей дефіцит вітаміну D спостерігається у 80-92%.

Можна не одну лекцію прочитати про те, до яких наслідків для здоров'я дітей може призвести дефіцит цього вітаміну: результати численних досліджень так чи так пов'язують з дефіцитом вітаміну D понад 150 захворювань. Чи то він безпосередньо є причиною, чи то на тлі дефіциту вітаміну D захворювання має агресивніший характер, але факт в тому, що суплементація  основної терапії вітаміном D сприяє одужанню.

Прикладом може послужити алергічна патологія. За дефіциту вітаміну D атопічний дерматит, бронхіальна астма і алергічний риніт мають триваліший затяжний перебіг, і нормалізація рівня вітаміну D шляхом його введення у комплексне лікування дозволяє зменшити дозу гормональної терапії і досягти довшої ремісії.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D:  Як впливає низький рівень вітаміну D на організм дитини у періоди її інтенсивного розвитку?

Людмила Квашніна: Поки ростемо, ми накопичуємо кісткову масу. Уважається, що до 30 років людина накопичує щільність кісткової тканини і кісткової маси. Увесь період дитинства — це ріст з тією чи іншою інтенсивністю: є періоди витягування і так звані напівростові стрибки. Періодами накопичення кісткової маси є перші 2 роки життя, а також пре-пубертатний і пубертатний періоди. Для цих періодів особливо важливим є щоденне надходження в організм необхідної кількості кальцію. З огляду на те, що 90% всмоктування кальцію в кишечнику відбувається тільки за умови нормального рівня вітаміну D, стає зрозуміло, що дефіцит вітаміну D супроводжуватиметься порушенням всмоктування кальцію, і скільки б кальцію дитина не вживала з їжею і медикаментами, велика його частина не засвоїться.

Є ще одна особливість: якщо кальцій можна отримати з продуктами харчування, то вітамін D — практично неможливо. Тому при веденні дітей з дефіцитом вітаміну D використовується не стільки корекція харчування, скільки медикаментозна корекція.

На сьогодні немає практики призначення кальцію і вітаміну D школярам. Тобто організм школяра посилає активний запит, а адекватного надходження кальцію і вітаміну D не отримує.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D: Є якісь рекомендації для батьків?

Людмила Квашніна: Важливо зрозуміти, що дитина має отримувати вітамін D протягом усього дитинства. Також слід знати, що вітамін D схильний, так би мовити, до накопичення в організмі. Тобто якщо ви його приймаєте протягом двох місяців і доводите до більш-менш нормального рівня, то він протягом трьох місяців зберігається на приблизно такому ж рівні. Тому можна робити перерву у два-три місяці.

Ось чому, коли мене запитують, чи треба давати вітамін D влітку, я кажу, що якщо ви його отримували у необхідній кількості протягом усього року, то влітку можна зробити паузу і не тому, що сонця більше, а тому, що протягом попередніх місяців організм зробив запас вітаміну D. Сонце на сьогодні вже не працює як джерело чи фактор, який сприяє синтезу вітаміну D в організмі.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D:  Що б Ви порадили вагітним і матусям, які годують груддю, враховуючи той факт, що для них наслідки дефіциту вітаміну D можуть бути найвідчутнішими і вони знаходяться у групі ризику?

Людмила Квашніна: Необхідно пам’ятати, що жінкам з групи ризику (хронічна та екстрагенітальна патологія, цукровий діабет тощо) з 28-32 тижня вагітності рекомендують приймати від 1000 до 2000 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D на день. Але навіть якщо жінка не потрапляє у групу ризику, вона все одно потребує профілактичного призначення вітаміну D з 28-32 тижня вагітності від 1000 до 2000 МО на день.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D: Нині міжсезоння, яке зазвичай характеризується сплеском ГРВІ-захворювань. Чи допомагає вітамін D запобігти або знизити ризик цих захворювань? Як у дітей, так і дорослих.

Людмила Квашніна: Немає жодної активної ланки людського імунітету, як вродженого, так і набутого, на яку б не впливав вітамін D. Адже рецептори до вітаміну D є в усіх органах, тканинах і в імунокомпетентних клітинах.

У таких випадках я покликаюся на дослідження японських вчених, які протягом 2-х місяців, напередодні епідемії грипу А, щодня давали школярам вітамін D у дозуванні 1200 МО. У результаті їм вдалося на 42% знизити частоту захворюваності на грип. На мій погляд, це переконливі дані.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D: У суспільстві побутує думка, що проблема дефіциту вітаміну D —  це винятково питання педіатрії. Але світовий досвід показує, що це не так. Наскільки Ви вважаєте небезпечним дефіцит вітаміну D для дорослих?

Людмила Квашніна: Ми всі з вами родом з дитинства. Якщо є дефіцит вітаміну D у дітей, то куди ж він зникне у дорослих, які взагалі не думають про це?

Ось вам приклади, так би мовити, дорослих захворювань, так чи інакше пов'язаних з дефіцитом вітаміну D. Це і серцево-судинні захворювання, і захворювання опорно-рухового апарату, і, зокрема, те, що на слуху, — остеопороз.

Американці чітко показали, що за дефіциту вітаміну D ризики інфарктів і інсультів зростають у понад 21%. І коли у США такий пацієнт потрапляє у стаціонар, то йому відразу дають велику дозу вітаміну D.

Знайдено чіткий зв'язок рівня вітаміну D з аутизмом, хворобою Альцгеймера, шизофренією, псоріазом, нейродерматитами, бронхіальною астмою, ревматоїдним артритом тощо. Причому і в дорослих, і в дітей такі проблеми на тлі дефіциту вітаміну D однакові.

Узагалі, 21 століття назване століттям остеопорозу, незалежно від того, в якій країні ви живете. На Заході проблема дотації вітаміну D вирішується шляхом фортифікації продуктів харчування.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D: Велика доза вітаміну D — це скільки?

Людмила Квашніна: На сьогодні є різні дозування вітаміну D: від 1000 МО до 50000 МО. Мені мої пацієнти зі Штатів привозили таблетки по 2 тисячі, 5 тисяч і 10 тисяч МО в таблетці. У нас теж є пацієнти, які потребують такого дозування.

Узагалі у США визначення рівня вітаміну D зараз на «потоці». Як у нас загальний аналіз крові. Визначили – і відразу, якщо є потреба, відбувається медикаментозна корекція.

Я зараз спостерігаю за дітьми з цукровим діабетом 1-го типу, які знаходяться на інсулінотерапії. Це важкі дітки з рівнем вітаміну D в 6 нг/мл при нормі не менше 30 нг/мл, – тобто з дефіцитом вітаміну D. Зараз ми, зокрема, зіштовхнулися з ситуацією діабетичної остеопатії, алопеції тощо. Тобто стану, коли вже важко сказати, пов'язано це з діабетом чи вже з дефіцитом вітаміну D, який призводить до таких метаболічно виражених порушень. І такі діти потребують лікування великими дозами вітаміну D.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ВІТАМІНУ D: Людмило Вікторівно, порекомендуйте, будь ласка, оптимальні способи поповнення рівня вітаміну D в організмі у різні пори року.

Людмила Квашніна: Оптимальний спосіб один на весь календарний рік —медикаментозна корекція.

Звичайно, ви можете засмагати. Вийти на пляж, отримати еритемну дозу, почервоніти як рак і синтезувати 2 000 МО. Але ж ніхто не буде тримати немовля до почервоніння на сонці з 12 до 15 години дня, коли відбувається найактивніший синтез вітаміну D. У самий пік спеки, коли засмагати дітям шкідливо.

І навіть якщо ви красиво засмагнете, синтез вітаміну у шкірі порушиться через високий рівень мелатоніну. Дефіцит вітаміну D притаманний як для негроїдних рас, які живуть на екваторі, так і для жителів північних регіонів. У всіх практично одна частота дефіциту вітаміну D.

Можна частково отримати вітамін D з їжею. Але ми з вами не гренландські ескімоси, жир з печінки тріски, багатий на поліненасичені жирні кислоти, кожен день не їмо. Наша їжа — яєчні жовтки. Але скільки ви або ваша дитина можете їх з'їсти? Заробите собі тільки підвищений холестерин.

Надходження кальцію можна відкоригувати зміною раціону харчування (три молочні продукти на день), а ось з вітаміном D ви нічого не зробите — тільки медикаментозна корекція.

 

Вітамін D гальмує розвиток гепатиту С

Вітамін D є важливим фізіологічним регулятором, що відповідає за різноманітні біологічні, імунологічні та метаболічні функції під час захворювань печінки, яка, своєю чергою, вважається ключовим органом в організмі людини, що відповідає за регуляцію складного біохімічного метаболізму, необхідного для дотримання гомеостазу.

До дослідження, проведеного групою науковців Тайванського медичного університету, було залучено 132 пацієнтів з метою оцінки стійкої вірусологічної відповіді (СВВ) і вяявлення, наскільки вона пов’язана з рівнем вітаміну D в організмі. Пацієнтам було призначено індивідуальні курси лікування на основі інтерферону. Їх було розділено на три групи: 44 пацієнти, які не досягли швидкої вірусологічної відповіді (ШВВ, група А, ШВВ—/СВВ—), 44 пацієнти з ШВВ (група В, ШВВ+/СВВ—) та 44 пацієнти з ШВВ та СВВ (група С, ШВВ+/СВВ+).

Рівні вітаміну D у пацієнтів трьох груп були різними: група А — 4.4 ± 5.6 ng/mL; група В — 17.2 ± 11.6 ng/mL та група С — 32.5 ± 37.5 ng/mL (P < .001). Виявилося, що на формування стійкої вірусологічної відповіді негативно впливає висока стадія фіброзу печінки (F3 and F4) (OR = 0.13; 95% CI, 0.04-0.41) та дефіцит вітаміну D з показником менше ніж 10 ng/mL (OR = 0.11; 95% CI, 0.03-0.43). Тому було висунуто припущення, що вітамін D відіграє важливу роль при знищенні вірусу на ранній фазі його розвитку.

У процесі іншого дослідження спеціально підготовлені клітини-реплікони Con1 (генотип 1b) та J6/JFH (генотип 2a) протягом 48 годин піддавали дії вітаміну D у концентрації, що збільшувалася.

Протягом першого дня в клітинах Con1 було виявлено значний вплив дози вітаміну D на вірус: його навантаження зменшилося на 69%, 80% та 86% при дозах 1 M, 5 M та 10 M відповідно
(P < .0001). Науковці не помітили значної різниці у рівні виживання клітин при дозах вітаміну D у 1 М та 5 М, але відзначили високий рівень відновлення клітин у 80% при дозі 10 М.

Подібний високий рівень зменшення реплікації у перший день також було зафіксовано у клітин J6/JFH. Вірусне навантаження зменшилося на 12% при дозі 1 M (P = .014), на 55% при 5M (P < .0001) та на 80.5% при 10 M (P < .0001). Проте не було помічено жодних відмінностей у рівні виживання між звичайними клітинами J6/JFH та цими клітинами під дією вітаміну D.

У своєму висновку науковці, які проводили дослідження, зазначили, що за відсутності значної різниці у рівні виживання клітин, розмноження клітин гепатиту С відчутно знижується завдяки впливу вітаміну D та залежить від дози застосовуваного вітаміну.

Автор статті Talitha Bennett

Оригінал статті.

 

Вітамін D для здоров'я і краси

Антиоксидант і головний вітамін краси, найбільш недооцінений компонент нашого раціону, який відповідає і за схуднення, і за імунітет, і навіть за блиск в очах. Усе це – про вітамін D, справжню суперзірку у питанні жіночого здоров'я.

Що таке вітамін D?

Організм людини сам виробляє вітамін D. Це відбувається під дією ультрафіолетових променів на шкіру. Особливістю вітаміну D є те, що він належить до групи вітамінів і водночас має деякі функції гормону.

Якщо ви перебуваєте тривалий час на сонці, то вам пощастило і, можливо, вживати вітамін D додатково вам не потрібно. Утім, на широті, на якій знаходиться Україна, у період з жовтня по квітень вітамін D в організмі взагалі не утворюється, враховуючи кількість сонячних променів, що надходять на поверхню Землі. Тому населення країни потребує альтернативних джерел цього вітаміну.

А як же стереотипи?

Раніше вважали, що вітамін D потрібен дітям, щоб уникнути рахіту, а дорослим — для зміцнення кісток. Дослідження останніх років довели, що без вітаміну D не тільки слабшають кістки, але й старіє шкіра, може порушуватися менструальний цикл, знижується імунітет, погіршується настрій, спостерігаються проблеми з вагою і лібідо, ми заледве переносимо навантаження і стрес. Словом, не буде перебільшенням сказати, що речовиною XXI століття оголошено «сонячний» вітамін D. В останні два десятиліття він пройшов шлях від визнання його важливості не тільки для здоров'я кісток, але і для профілактики або лікування сотень захворювань — від депресії до раку.

Сьогодні лікарі перевіряють рівень вмісту вітаміну D у крові у своїх пацієнтів і, у разі його дефіциту, рекомендують приймати відповідні препарати: у капсулах для дорослих і в краплях на водній основі для дітей.

Тим часом останні дослідження показують, що в Україні 95% населення страждає на дефіцит вітаміну D. Тому більшість прогресивних фахівців, перш ніж призначити лікування, скажімо, від артриту, роблять тест на рівень вітаміну D: найчастіше нормалізація його у крові і стане оптимальним лікуванням або профілактикою багатьох захворювань.

На що впливає вітамін D?

 1. Метаболізм. За допомогою вітаміну D можна реально схуднути. Він діє як прогормон і регулює вуглеводний обмін. Вітамін D потрібен жінкам для покращення обміну речовин, зниження маси тіла, поліпшення роботи серцево-судинної системи.
 2. Вітамін D – головний вітамін для підвищення жіночого лібідо. Той самий блиск в очах — це якраз історія з цієї опери.
 3. Поліпшення настрою і позбавлення депресії. Ще один симптом нестачі вітаміну D — депресія, необґрунтований смуток і зневіра. Але, як тільки організм отримає потрібну кількість речовини, усі ці проблеми безслідно зникнуть.
 4. Заряд енергії. Вітамін D — найкращий засіб від підвищеної стомлюваності.
 5. Збереження краси і молодості. У холодну пору року наші волосся, шкіра і навіть нігті страждають від нестачі сонячного проміння: стають ламкими, сухими, швидко старіють. Улітку брудне повітря, засмага, сонцезахисні креми також впливають на красу і молодість. Вітамін D — безпечний спосіб отримувати дозу сонця навіть узимку.
 6. Зміцнення кісток. Допомога у загоєнні переломів — це все він, наш незамінний помічник. Адже ми накопичуємо свою кісткову масу тільки до 30 років, а потім лише витрачаємо. А без вітаміну D засвоєння кальцію дорівнює 10-15%.
 7. Лікування різного роду захворювань — включно з профілактикою онкології. Доведено, що прийом вітаміну D є ефективною профілактикою близько 60% ракових захворювань. Зокрема і найпоширеніших з них — раку товстої кишки і раку грудей.

Де є вітамін D?

По-перше, це сонце, сонце і ще раз сонце. Також вітамін D частково можна отримати з продуктів — вершкового масла, сиру, молока, печінки, яєчного жовтка, жирної риби. Але для цього кожен день потрібно споживати по кілограму масла або по 100 літрів молока. Це фізично неможливо.

Професор Бостонського університету Майкл Холік — фахівець №1 у світі у сфері лікування і профілактики захворювань, пов'язаних з дефіцитом вітаміну D, — рекомендує приймати дорослим 1500-2000 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D на день, що відповідає двом капсулам препарату «Олідетрім» або 3-4-м краплям «Аквадетриму». При цьому для людей з підвищеною масою тіла дозу потрібно збільшувати у 2-3 рази.

Для українців таке медикаментозне коригування рівня вітаміну D є не менш актуальним. Останні дослідження показали, що 81,8% дорослого населення країни мають гостру нестачу вітаміну D в організмі, 13,6% - недостатню його кількість. І тільки у 4,6% відзначено нормальний рівень вітаміну D. По суті, 95% українців страждають на дефіцит вітаміну D.

Тому при грамотному підході та правильному дозуванні можна значно поліпшити своє здоров'я і одночасно помітно погарнішати.

За матеріалами:
 
1. ELLE.ru, http://www.elle.ru/krasota/zdorove/pochemu-vitamin-d-superzvezda-zdorovya-i-krasotyi/
2. Енциклопедія вітаміну D, http://vitamind.com.ua/
3. Укрінформ, https://www.ukrinform.ru/rubric-community/2131633-pocti-vse-ukraincy-zivut-s-deficitom-vitamina-d.html
4. health-ua.org, https://www.health-ua.org/news/21729.html
 
 
Настав час Dіяти

Ми знаходимося у полоні стереотипів, один з яких становить загрозу для здоров’я кожного українця. Ідеться про вітамін D та вплив його дефіциту на організм людини.

У суспільстві вже давно сформувалося уявлення про дефіцит вітаміну D як про щось неважливе, не варте уваги й пов’язане винятковоз педіатрією. У більшості населення України цей вітамін, а точніше його недостатній рівень в організмі, асоціюється з профілактикою рахіту у дітей. Мовляв, це проблема, яка залишилася у дитинстві і не потребує такої прискіпливої уваги у дорослому житті,адже достатньо годину на день побути на сонці та повноцінно харчуватися, щоб шкіра синтезувала достатню кількість цього вітаміну. 

Утім, реальність зовсім інша.

У 21 столітті з розвитком науки відбулося переосмислення та фактичне  перевідкриття вітаміну D, його ролі та властивостей. Дослідження показали, що вітамін D – це більше, ніж вітамін з функціями прогормону, за участі якого відбуваються численні процеси в організмі людини. Відповідно, його дефіцит  є причиною захворювань або сприяє їх швидкому розвитку.

 

Українці не є винятком. Вітчизняні дослідження виявили, що тільки 4,6% населення України має нормальний показник вітаміну D. Решта мають його дефіцит, а значить, перебувають у зоні ризику розвитку серйозних захворювань.

Зокрема, статистика щодо загроз, які становить дефіцит вітаміну D, така:

 • 95% українців страждають на дефіцит вітаміну D;
 • 73% вагітних та лактуючих жінок на фоні прийому мультивітамінних комплексів мають D-вітамінний дефіцит;
 • 88,9% пацієнтів з алергічними захворюваннями мають дефіцит вітаміну D;
 • 53,3% дітей, хворих на бронхіальну астму, страждають на дефіцит вітаміну D;
 • у 4 рази менше шансів на успішне штучне запліднення у жінок з дефіцитом вітаміну D;
 • 10-15% кальцію з їжі засвоюються в організмі без вітаміну D;
 • дефіцит вітаміну D може призводити до ожиріння;
 • люди з дефіцитом вітаміну D більше схильні страждати від депресії, особливо в осінньо-зимовий період;
 • на 46% збільшується вірогідність виникнення агресивних форм раку простати за дефіциту вітаміну D;
 • дефіцит вітаміну D є основним з факторів прогресування цукрового діабету 1 та 2 типу;
 • дефіцит вітаміну D – головна причина виникнення рахіту у малюків до трьох років.

Наслідком дефіциту вітаміну D можуть бути такі захворювання: рахіт, дерматити, ослаблення імунітету, сповільнення розумового розвитку, алергічні реакції, гальмування статевого дозрівання, ожиріння, цукровий діабет, остеомаляція, м’язова дистрофія, остеопороз, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, ГРВІ, високий артеріальний тиск, серцево-судинні захворювання, автоімунні захворювання і навіть онкологічні (рак).

Альтернативою сонцю та їжі може бути тільки медикаментозна корекція рівня вітаміну D: для дітей – водний розчин, для дорослих — капсули.


ПораDи спеціаліста

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння та деякі продукти харчування. Зокрема сир, тріска, коров’яче молоко та яйця.

Для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця, необхідна так звана еритемна доза, яка формується лише під час перебування під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри. Якщо розглядати їжу як джерело вітаміну D3, то необхідно з’їсти чималу кількість продуктів: наприклад, щодня треба споживатипонад 4 кг сиру або випивати понад 1 літр вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Завдання практично нереальне…

Отож можна зробити висновок, що більшість із нас недоотримує вітамін D3 та живе з його дефіцитом в організмі. Єнизка факторів, які майже на 100% свідчать про наявність дефіциту вітаміну D3 в організмі. На наше прохання спеціалісти компанії Polpharma склали такий перелік, з яких виокремилидитячі та дорослі.

Отже, най уразливішими до дефіциту вітаміну D3є діти:

 • народжені в осінньо-зимовий період;
 • недоношені діти;
 • діти в двійні-трійні;
 • у період інтенсивного росту (перший рік, 3-4 роки, 6-7 років, підлітковий вік);
 • діти грудного віку заумови нераціонального вигодовування (використання неадаптованих сумішей);
 • при недостатньому перебуванні на свіжому повітрі і сонці, включаючи користування сонцезахисними засобами, що зменшують синтез вітамінуD3 на 98%;
 • з частими випадками ГРВІ та кишкових інфекцій, включаючи захворювання, пов’язані з проблемами всмоктування в кишківнику;
 • діти із порушеною руховою функцією;
 • діти із захворюваннями, які потребують прийому протисудомних препаратів.

За твердженням спеціалістів, добова потреба у вітаміні D3 та кальції для дітей різного віку є такою:

Вік

Кальцій (мг/день)

Вітамин D3 (крапля водного розчину/день)

Від народження до 6 місяців

200

1-2

Від 6 місяців до 1 року

260

1-3

Від 1 до 3 років

600

1-5

Від 3 до 8 років

1000

1-6

Від 9 до 18 років

1300

1-8


Перелік факторів для дорослих варто почати із вагітних жінок та мам, оскільки за статистикою 73% з них живуть із дефіцитом вітаміну D3. Крім того, до цього переліку потрапляють усі лактуючі мами, особливо за умови невеликої перерви між пологами: коли у жінки народжуються так звані «погодки».

Фактори, що спричиняють нестачу вітаміну D3 в організмі дорослої людини:

 • спосіб життя, коли людина не перебуває під прямим сонцем у денний період (з 11 до 15:00) – наприклад, офісні працівники;
 • незбалансоване харчування;
 • тривале перебування на дієті(включаючи алергіків, особливо з реакцією на молочні продукти/лактозу);
 • алергія (особливо атопічний дерматит та астма);
 • часті переломи, особливо вікові;
 • приймання препаратів для лікування ВІЛ;
 • хронічні захворювання нирок;
 • серцево-судинні захворювання;
 • онкологічні хвороби.

Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів. Наразі найкращою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин«Аквадетрим», тоді як для дорослих лікарі радять обирати масляну форму подачі вітаміну D3у капсулах «Олідетрим».