Тягаєте важкі гантелі і виснажуєте себе кардіотренуваннями, а  м’язів і підтягненого тіла ніяк не видно? Причин може бути багато: дефіцит сну, помилки у тренуваннях, гормональні збої та інше. Однак проблема, на яку мало хто зі спортсменів звертає увагу, - це нестача “сонячного” вітаміну D. Дефіцит цього вітаміну мають більшість українців, а саме він критично важливий для білкового обміну в організмі, нормального росту тканин і роботи серця.  Чому вітамін D незамінний для тих, хто працює над своїм тілом, - пояснюємо далі.

Як ростуть м’язи?

Чоловікам, які прагнуть швидко наростити м’язову масу і домогтися “рельєфів”, потрібно знати, як ці процеси відбуваються на фізіологічному рівні.

Під час тренування наші м'язи руйнуються під впливом навантаження. Вони отримують мікротравми, розриви в волокнах. Після отриманих мікротравм організм починає “латати” свої тканини і лікувати їх. І найцікавіше для нас - він не просто відновлює пошкоджені тканини, але і намагається їх зробити сильнішими, щоб при наступному такому фізичному навантаженні вони не пошкодились. Для того, щоб “будівельний матеріал” для такого “ремонту” був, ви, напевно, налягаєте на білкову їжу (і правильно робите). Але цього не достатньо. Без кальцію і фосфору вам не домогтися повних і жорстких скорочень м'язів. За поглинання цих речовин відповідає вітамін D. Фосфор також забезпечує наші м'язи енергією, тому нестача вітаміну D призводить до падіння сили і витривалості.

Загальмувати ріст м’язової тканини можуть і надлишкові запалення. Вітамін D  сприяє вивільненню протизапальних цитокінів - це речовини, які пригнічують запалення.  Він же здатний підсилювати імунітет спортсменів, вивільняючи протимікробні пептиди - маленькі протеїни, що вбивають бактерії.

Чому я тренуюсь - вага в нормі, а тіло не в тонусі?

Насправді кілограми і цифри не такі важливі, як співвідношення жиру та м’язів в організмі. Над збільшенням відсотка м’язової маси працюють жінки, які прагнуть не тільки схуднути, а й мати пружне тіло. Прокачані м’язи - це потрібні об’єми, тонус, підтягнені стрункі ноги та сідниці. Міцний м’язовий корсет - запорука гарної осанки і кращого метаболізму. До того ж, м’язова тканина - метаболічно активна. Що це означає: при однаковому фізичному навантаження людина, яка має більший відсоток м’язів, спалюватиме більше калорій, ніж людина, у якої більше жирової тканини.
Щоб допомогти м’язам рости, жінкам також варто перевірити рівень вітаміну D в організмі. І не бійтесь “перекачатися”! Жінці зробити це не так вже й легко.  
Але ще цей вітамін важливий і тоді, коли ви припинили тренування і не хочете втратити результат: він грає важливу роль у синтезі м'язового протеїну, а його нестача призводить до ослаблення м'язів.

Чи є практичні докази тому, що вітамін D впливає на спортивний результат?

Дослідники в Британії провели експеримент за участю танцюристів балету, у яких був дефіцит вітаміну D в організмі, і з'ясували, чи допомагають при цьому вітамінні добавки.

Команда розділила 24 танцюристів класичного балету на дві групи. Протягом 4-х місяців одна група регулярно приймала вітамін D3 в кількості 2,000 МО в день, а інша - не приймала жодних  добавок.

На початку і в кінці дослідження вчені виміряли м'язову силу і висоту вертикальних стрибків танцюристів. Вчені виявили, що у танцюристів, які приймали вітамін D, були значні поліпшення у цих показниках, до того ж за час дослідження вони перенесли менше травм у порівнянні із контрольною групою.

Скільки потрібно вітаміну D і де його шукати?

Середньодобова норма вітаміну D і його активних форм – 5 мкг або 300-600МЕ, максимально допустима кількість – 15 мкг. Понад 90% українців відчувають дефіцит цього вітаміну.  У дорослих людей дефіцит проявляється підвищеною стомлюваністю, поганим самопочуттям, ускладненим загоєнням переломів і ран.

Вітамін D міститься у печінці риб, у меншій кількості - у яєчних жовтках, маслі, сирі. Щоб отримати норму вітаміну в день, потрібно вжити в їжу сотні грамів риби, десятки жовтків яєць і сотні склянок молока. У США і Канаді, до речі, молоко штучно збагачують вітаміном D, так само як і деякі сорти хліба, апельсинового соку, злакові продукти, йогурти і сири.

Велику роль у синтезі цього вітаміну відіграє сонячне проміння. Ось чому помірне перебування на пляжі підвищує фізичний тонус! Як показали дослідження, штучне опромінення штангістів ультрафіолетом в солярії призводить до збільшення результатів на 4-5%. Однак, тривале перебування на сонці неможливе взимку і шкідливе в літній період: дерматологи попереджають про небезпеку раку шкіри при надмірному перебування на сонці. У всякому разі, якщо хочете, щоб ваші тренування мали кращий результат, - варто приймати його додатково. У рідкій формі - наприклад, Аквадетрим, або як харчову добавку, у капсулах - Олідетрим.

Пам’ятайте, краса тіла - це завжди здоров’я.