Вітамін D3 — важливий помічник у процесі планування та всього періоду вагітності.

Зверніть увагу! У результаті 50-річних досліджень з’ясовано, що вагітні жінки та новонароджені малята — це група підвищеного ризику виникнення дефіциту вітаміну D3.1

Чому знижується рівень вітаміну D3?

 • надмірне використання кремів з високим захистом від ультрафіолету;
 • зменшення часу перебування на свіжому повітрі;
 • погана екологія;
 • порушення режиму харчування;
 • хронічні захворювання печінки та нирок;
 • живання певних лікарських засобів (кортикостероїдів, протисудомних препаратів).

Роль вітаміну D3 у плануванні вагітності

Завдяки своїм властивостям, вітамін D3 може позитивно впливати на здатність жінки завагітніти та виносити дитину. Більш того, вітамін D3 іноді підвищує шанси чоловіків на продовження роду, зміцнюючи їхню чоловічу силу.2

Відомо, що вітамін D3 продукується організмом під впливом сонячного проміння. У північних країнах показники запліднення жінок у зимовий період дуже знижуються. А от влітку, коли сонячного проміння більше, ці показники зростають.

Зверніть увагу! Рекомендована доза  вітаміну D3 для тих, хто хоче поповнення у сім’ї, становить 5000 МО на добу.3

Вітамін D3 у період вагітності

Вітамін D3 важливий для жінки з перших днів вагітності та протягом усього  періоду виношування дитини. Він може впливати на стан плоду, а також існує ймовірність запобігання формуванню різноманітних патологій у дитини в майбутньому.

Через  необхідність живити дитину потреба вагітної мами у кальцію зростає. У першому триместрі добова норма становить 1,5 г, а у третьому — збільшується до 250-300 мг.4  Якщо ж у вагітної спостерігається нестача вітаміну D3 або кальцію, останній не буде потрапляти до дитини, і єдиним джерелом кальцію стане кісткова тканина майбутньої мами. Таке порушення може призвести до демінералізації та розвитку остеопорозу у вагітної.

Для попередження передчасних пологів лікарі радять вживати вітамін D3 на ранніх термінах вагітності. Рекомендована доза становить 500-1000 МО.1

Чому вітамін D3 важливий для мами та її малюка?

Рівень вітаміну D3 у період вагітності чи грудного вигодовування помітно впливає на здоров’я дитини у майбутньому:

 • дефіцит викликає формування патології скелета, збільшує ризик виникнення карієсу у дитини, може призвести до послаблення головного мозку та уповільненого розвитку моторики малюка, появи рахіту;
 • достатній рівень зменшує ризик виникнення хвороб дихальних шляхів, розсіяного склерозу, цукрового діабету та шизофренії, запобігає появі алергії у дитини.

Зверніть увагу! Профілактика захворювань малюка та зниження ризику ускладнень вагітності має відбуватися лише під наглядом лікаря.

Рекомендовані дози вітаміну D3 у період вагітності та лактації

Визначена спеціалістами потреба вітаміну D3 становить 10 мкг, або 400 МО/добу. Добова доза вітаміну D для вагітних у групі ризику (гестоз, ревматизм, артеріальна гіпертензія, хронічні захворювання печінки, нирок, клінічні ознаки гіпокальціємії та порушень мінералізації кісткової тканини) становить 1000–2000 МО, починаючи з 28-го тижня вагітності.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?5

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже на 5-7 день;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців (масляного — до 4-6 тижнів); 
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література

 1. Недостатність вітаміну D в генезі порушень репродуктивного здоров’я/ Татарчук Т.Ф., Булавенко О.В., Капшук І.М., Тарнопольська В.О.
 2. Витамин D как новый стероидный гормон и его значение для мужского здоровья/ С.Ю. Калинченко, И.А. Тюзиков , Д.А. Гусакова, Л.О. Ворслов, Ю.А. Тишова, Е.А. Греков, А.М. Фомин
 3. “Vitamin D Council” - www.vitamindcouncil.org/blog/vitamin-d-plays-important-role-in-reproductive-health
 4. “Блог матері та малюка” - yamama.pp.ua/07/preparaty-kaltsiyu-pry-vahitnosti
 5. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.