Проміння сонця, щойно спіймана тріска, яйця тільки-но з-під курочки — це далеко не весь вітамін D. Науково доведено, що найефективнішими джерелами вітаміну D є лікарські засоби. Відтак, вживання “сонячного вітаміну” у правильних формах  забезпечує потрібний щоденний рівень. Виникає наступне запитання: як обрати свою форму вітаміну D?

 

Різниця між вітамінами у рідкій формі та у капсулах

Логічно, що головна різниця — це фізичний стан. Ще зі школи ми пам’ятаємо: рідина абсорбується швидше, ніж тверда речовина. Закономірно, що рідкі вітаміни починають діяти швидше. А наявні у вітамінах ферменти забезпечують кращу абсорбцію, однак скорочують термін придатності препарату. Більш того, вітаміни у рідкій формі не потребують додаткового розщеплення в організмі та підходять людям із проблемами ШКТ.

 

На жаль, під дією шлункового соку частина рідкого вітаміну руйнується, а частина — всмоктується в процесі. Лише невелика кількість  дістається до тонкого кишечника, який є головним органом для абсорбції поживних речовин та мінералів.

 

На відміну від рідких вітамінів, капсульні вживати важче, особливо людям із захворюваннями порожнини рота або шлунку. Проте ферменти у капсульних вітамінах мають довший термін придатності. Відрізняється й процес засвоєння вітаміну. Після того, як капсула з вітаміном потрапляє у шлунок, вона починає розчинятися під дією кислот та поступово переміщуватися у тонкий кишечник. Так, основна частина твердого вітаміну всмоктується там, де потрібно.

 

Форми вітаміну D

Вітамін D у формі рідини чи у капсулах однаковий за складом, але різниця полягає у способі його засвоєння та у щоденній дозі. Вибір тієї чи іншої форми залежить від особистих переваг або лікувальних цілей. Наприклад, вітамін D у рідкій водорозчинній формі зручно вживати разом із іншими рідкими речовинами.  

 

Також, це зручна форма для дітей: низький шанс захлинутися та легко дозувати. Наприклад, для лікування чи профілактики рахіту призначають таке дозування водорозчинного вітаміну D3: 2000-5000 МО (4-10 крапель водного розчину D3) на добу протягом 30-45 днів залежно від ступеня тяжкості  або 2000 МО протягом 30 днів 2-3 рази на рік відповідно.

Отже, переваги вживання вітаміну D у розчинній формі — це:

  • всмоктування зі шлункового каналу у 5 разів швидше;
  • висока швидкість поглинання у тонкому кишківнику, що дозволяє використовувати його в профілактиці D-гіповітамінозу в дітей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту;
  • потреба у меншій кількості жовчі та напрузі ферментних систем кишківника при всмоктуванні;
  • ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців ;
  • швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів після початку застосування, і вітаміну  D2 — за 10-14 днів;
  • зручність і безпека лікарської форми.

 

Зверніть увагу! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

 

З іншого боку, маємо вітамін D у формі капсул, вкритих м’яким желатином. Така форма є зручною для тих, хто вживає вітамін D для профілактики або не має проблем із ковтанням маленьких таблеток. Також одна така капсула містить щоденну норму вітаміну D — 1000 МО.

 

Як ми вже зазначали, капсули з вітаміном D краще транспортують необхідні речовини у кишківник та швидко розчиняються. Відтак, отримати потрібну дозу вітаміну D можна зручно та ефективно.

 

Перед тим, як обрати потрібну форму, варто з’ясувати рівень вітаміну D у вашому організмі та проконсультуватися зі спеціалістом. Вам можуть призначити водорозчинну форму вітаміну D — Аквадетрим, або вітамін D у зручних twist-off капсулах — Олідетрим.

  1. What is the difference between liquid and capsule vitamin D? Australia's #1 Vitamin D brand. [Электронный ресурс] — Режим доступа: https://ostelin.com.au/difference-liquid-capsule-vitamin-d/
  2. Iнформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.