Період статевого дозрівання триває приблизно 2 роки й характеризується швидким розвитком та формуванням організму. У цей час активно працює ендокринна система та наднирники, а в організмі підлітка відбуваються фізичні та психологічні зміни.

Початок періоду статевого дозрівання у дівчаток та хлопчиків припадає на різний вік. У більшості дівчат він починається приблизно в 10 років, а перші місячні відбуваються через два роки, в 12 років. Хлопчики відстають у статевому розвитку від дівчаток у середньому на два роки. Тобто цей період починається не в 10, а в 12 років.2

Здебільшого гормональні коливання у підлітків незначні, не вимагають лікарського втручання, а організм сам може прийти в норму через певний час. Однак у деяких випадках гормональний дисбаланс може мати яскраво виражені симптоми, через які варто звертатися до лікаря.

Причини гормонального дисбалансу підлітків:

 • сильні стресові ситуації;
 • захворювання щитоподібної залози;
 • генетичні захворювання;
 • надмірне вживання ліків;
 • нестача вітаміну D3;
 • неправильне харчування, погана екологія;
 • захворювання, що передаються статевим шляхом.

Симптоми гормонального збою:

 • Підвищена пітливість. Якщо це не супроводжується іншими симптомами, то можна говорити про підлітковий гіпергідроз. Він виникає через постійну зміну гормонів, які впливають на нервову систему, яка контролює роботу потових залоз.
 • Акне. Підліткові вугрі - поширене явище, що означає порушення рівноваги між андрогенами (чоловічими гормонами) та естрогенами (жіночими).
 • Дратівливість та агресія. Через вплив статевих гормонів на центральну нервову систему підлітків, відбуваються психічні зміни. Часто виникають перепади настрою та підвищується вразливість.
 • Зміна ваги. У цьому віці наднирники починають активно виробляти гормони глюкокортикоїди. Дисбаланс таких гормонів призводить до швидкого набору ваги.
 • Порушення росту. Збільшення кісткової тканини відбувається під впливом гормону росту. Його нестача призводить не тільки до відставання у рості, але й до затримки загального фізичного розвитку підлітка.

Ознаки гормонального дисбалансу юнаків:

 • Через нестачу тестостерону (чоловічого гормону) у хлопців відбувається затримка статевого дозрівання. У деяких юнаків виникає незначне збільшення грудних залоз, що є як природним явищем, так і симптомом пухлини наднирників або яєчок.1

Ознаки гормонального дисбалансу дівчат:

 • Ранній початок менструації, прояв вторинних статевих ознак (до 10 років).
 • Затримка першої менструації (до 15 років).
 • Нерегулярний цикл. Перші кілька років - це норма, однак більше 2-х років - привід звернутися до дитячого ендокринолога.

Роль вітаміна D3 у період статевого дозрівання:

 • хлопців

Успішне протікання періоду статевого дозрівання – це здатність організму виробляти статевий гормон тестостерон у достатній кількості.

Ожиріння, дефіцит вітаміну D3 , дисфункція щитоподібної залози – головні ознаки того, що період статевого дозрівання проходить з ускладненнями. Більш того, надлишкова вага у хлопчиків може негативно впливати на продукування тестостерону та затримувати процес дозрівання. Порушення статевого дозрівання через ожиріння означає збій в ендокринній системі хлопчиків.

Існує прямий зв’язок між дефіцитом вітаміну D3 та дефіцитом тестостерону. Нестача кожного з них впливає на відношення жирозберігаючих (пролактин, інсулін) та жиророзчинних гормонів (гормон росту, статеві гормони). В результаті цього розвивається ожиріння, що викликає зменшення рівня вітаміну D3 в крові. Це пояснюється тим, що велика кількість жирової тканини “поглинає” вітамін D3 та ускладнює його потрапляння у кров. Відновлення рівня вітаміну D3 позитивно впливає на інсулін та надходження глюкози, зменшуючи ризик розвитку діабету.2

 • дівчат

За даними останніх досліджень у дівчаток віком 8-9 років все частіше діагностують ранній початок статевого дозрівання. Цей процес свідчить про наявність патологій у статевих органах, тому вимагає значної уваги.

Встановлено, що достатній рівень вітаміну D3 може уповільнити чи запобігти ранньому статевому дозріванню.3

Лікування та профілактика гормонального дисбалансу підлітків

Після виявлення вищевказаних симптомів, лише лікар може призначити індивідуальну схему лікування для підлітка. Вона може включати гомеопатичні препарати або синтетичні аналоги гормонів, комплекс вітамінів, у тому числі приймання вітаміну D3.

В ході лікування та для профілактики гормонального дисбалансу потрібно:

 • дотримуватися режиму харчування;
 • повноцінно відпочивати та спати;
 • займатися спортом та гуляти на свіжому повітрі;
 • підтримувати достатній рівень вітаміну D3 (щоденна профілактична норма для дітей – 500-1000 МО)4;

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?5

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Гормональный дисбаланс у подростков” - http://ru-babyhealth.ru/gormonalnyj-disbalans-u-podrostkov
 2. “Статеве дозрівання підлітків” - http://megasite.in.ua/106485-stateve-dozrivannya-pidlitkiv.html
 3. “Витамин Д3” - https://www.babyblog.ru/user/Walechka_87/957689
 4. Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europerecommended vitamin D intakes in the general population and groups at riskof vitamin D deficiency -  https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.2013.0012/25848
 5. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.