До 95%дорослого населення України мають дефіцит вітаміну D, але не знають про це. Досить запитати себе: “А що я роблю для підтримки рівня вітаміну D?”. Якщо відповідь “нічого”, можна сміливо включати себе до статистики. Однак, мова йде не лише про нас, українців. Дефіцит вітаміну D це малопомітна епідемія, яка зустрічається майже у кожному куточку світу.

В Україні

Ще з уроків географії ми знаємо, що територія нашої країни охоплює декілька географічних широт. Тому синтез ”сонячного вітаміну” в різних регіонах може також відрізнятися2. Наприклад, в одеситів рівень вітаміну D вищий, ніж у жителів столиці. Звичайно, українці на Півдні мають більший шанс отримати хоч невелику дозу вітаміну D від сонячного проміння. Більш того, жителі приморських міст їдять більше риби, що певною мірою сприятливо впливає на синтез вітаміну D. Якщо ж ви живете у великому місті чи то на Півдні, чи то на Півночі, смог ускладнює проникнення сонячного світла, а як наслідок — отримання вітаміну D.

На жаль, дефіцит вітаміну D — це проблема не лише дорослого населення, але й дітей, а особливо малюків у зародковому періоді. Майже 48% вагітних живуть у сім’ях з невеликим бюджетом, через що майбутня мама може не отримувати повноцінного харчування, а малюк кальцій та вітамін D.

Лише 41%3 українських жінок під час вагітності вживають хоча б якісь вітамінні добавки, а відсоток прийому саме вітаміну D й того менший. Відтак, малюки народжуються з імовірним дефіцитом “сонячного вітаміну” та високим ризиком рахіту.

У світі

Хто б міг подумати, але у країнах Сходу, Південної Азії та в районі екватору також зустрічається чималий дефіцит вітаміну D. По-перше, це пояснюється релігійними традиціями у деяких країнах. Носіння закритого одягу хіджаб повністю нівелює фактор ультрафіолету й синтез вітаміну D у шкірі. По-друге, люди з темною шкірою мають природний захист від УФ-проміння. Тому для синтезу вітаміну D вони мають перебувати на сонці у 3–5 разів довше, ніж люди зі світлою шкірою. Більш того, на Близькому Сході та в Африці висока частота рахіту через тривале грудне вигодовування без додавання вітаміну D у раціон малюка.

Цікавим є факт, що жителі Японії, Канади та країн Скандинавії мають високий рівень вітаміну D. Вся справа у споживанні жирних видів риби в неймовірній для українців кількості. Наприклад, нащадок вікінгів за один день може спожити  400 МО вітаміну D у вигляді тріски.

 Основні причини дефіциту вітаміну D

Якби там не було, географія – не єдиний фактор, що визначає рівень вітаміну D. Можна гнатися за сонцем, подорожувати у тропіки та харчуватися виключно морськими продуктам. Однак, такі превентивні заходи не можуть гарантувати 100%, що ваш рівень вітаміну D — достатній.

Усі вище розглянуті причини дефіциту вітаміну D вважаються зовнішніми або екзогенними. Науковці також виділяють внутрішні (ендогенні) причини5, які виявити набагато важче4:

  • відсутність або порушення функціонування рецепторів вітаміну D;
  • проблеми із серцем чи судинами;
  • хронічна ниркова або печінкова недостатність;
  • проблеми із шлунково–кишковим трактом.

 

Якщо вас турбує хоча б одна із вказаних проблем або хочете перестрахуватися,  рівень вітаміну D можна перевірити в найближчій спеціалізованій лабораторії.

  1. В.В. Поворознюк, П. Плудовські, "Ефективність сезонного застосування вітаміну D у дітей раннього віку з метою профілактики респіраторних інфекцій"
  2. В.В. Поворознюк , Н.І. Балацька, “Дефіцит та недостатність вітаміну D у жителів України”
  3. Е. М. Лукьянова, Ю.Г. Антипкин, “Классификация, диагностика, профилактика и лечение рахита у детей”
  4. В. Г. Майданник, “Клинические рекомендации по диагностике, лечению и профилактике витамин D-дефицитного рахита у детей”
  5. Holick, M.F., Binkley, N.C., Bischoff-Ferrari, H.A., et al. “Evaluation, treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society clinical practice guideline.” J Clin Endocrinol Metab, 96(2011): 1911–1930