Гормони — це біологічно активні речовини, що виробляються у залозах внутрішньої секреції, у тому числі у статевих залозах, що продукують тестостерон (чоловічі гормони) та естрогени (жіночі гормони).

Гормональний фон — це сукупність гормонів у організмі людини, відношення та кількість яких змінюється під впливом внутрішнього (вік, емоції, захворювання, аномалії розвитку тощо) чи зовнішнього (кліматичні умови, екологія та опромінення) середовища.

Гормональний фон людини може змінюватись у будь-якому віці. Необхідно постійно контролювати його рівень та слідкувати, щоб всі вітаміни та мікроелементи надходили в організм у потрібній кількості та вчасно.

Причини гормонального збою у чоловіків:

 • вроджена чи набута патологія центральних або периферійних ендокринних залоз (наприклад, гіпофіза чи щитоподібної залози);
 • вплив шкідливих звичок (зловживання алкоголем, куріння, наркотики, побутова хімія тощо);
 • інфекційні процеси, пухлини, травми статевих залоз.

Симптоми гормонального дисбалансу у чоловіків:

 • роздратованість, втома та зниження фізичної витривалості;
 • поява зайвої ваги, жирових відкладень на животі;
 • сухість та дряблість шкіри, порідіння волосся;
 • розвиток цукрового діабету та поява серцево-судинних захворювань;
 • порушення діяльності статевої системи.

Вплив вітаміну D3 на чоловічі гормони

Дефіцит вітаміну D3 негативно впливає на продукування тестостерону. Особливо це відчутно у холодну пору року — без сонячного проміння організм не отримує достатньо вітаміну D3, через що рівень чоловічого гормону знижується.

Більш того, рецептори та ферменти вітаміну D3 розташовані майже в усіх органах чоловічих статевих шляхів: у гладких м’язах яєчок, сперматогоніях, канальцях та простаті. Завдяки цьому, вітамін D3 може впливати на репродуктивну систему чоловіка та сперматогенез як прямо (через рецептори), так і опосередковано (через тестостерон).

Високий рівень вітаміну D3 у чоловіка сприяє підвищенню якості, швидкості та концентрації сперматозоїдів, що сприяє родючості.

Причини гормонального збою у жінок:

 • клімакс (у жінок після 40 років);
 • статеве дозрівання, вагітність або пологи;
 • вживання гормональних препаратів (контрацептивів);
 • стресові ситуації та неправильний стиль життя (шкідливі звички);
 • гінекологічні захворювання, зайва вага.

Зверніть увагу! Кістозне перетворення яєчників та недорозвиненість матки також впливають на рівень гормонів. Необхідний регулярний огляд у гінеколога та прийом вітамінів.

Симптоми гормонального дисбалансу у жінок:

 • нестабільний менструальний цикл та зниження статевого потягу;
 • головні болі та збільшення ваги;
 • поганий сон та хронічна втома;
 • ламкість та випадіння волосся, поява зморшок.

Пам’ятайте! Гормональний збій може бути причиною серйозних захворювань: міоми матки, полікістозу, раку матки чи яєчників. Тому при виникненні будь-якої підозри, варто звернутися до лікаря.

Вплив вітаміну D3 на жіночі гормони

Встановлено, що вітамін D3 активізує репродуктивні процеси у жінок, впливаючи на роботу статевих гормонів. Дефіцит вітаміну D3 — одна з причин розвитку синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ) у жінок. При недостатній забезпеченості організму вітаміном D3 функціонування яєчників супроводжується порушенням дозрівання фолікулів чи утворенням кіст.1

Вітамін D3 діє на репродуктивну функцію жінки: від моменту запліднення та протягом усього періоду вагітності. Вітамін D3 рекомендується вживати навіть в процесі планування вагітності обом партнерам, щоб вже після зачаття плід дитини одержав усі корисні речовини.

Як вже було вище сказано, вітамін D3 стимулює продукування естрогенів, які, у свою чергу, запобігають виснаженню яєчників, що збільшує ймовірність запліднення.

Вітамін D3 впливає на стан плоду, а також запобігає формуванню різноманітних патологій у дитини в майбутньому. Завдяки своїм властивостям, вітамін D3 допомагає постачати кальцій ембріону в утробі матері.

Також існують дані про зв’язок між дефіцитом вітаміну D3 та раннім статевим дозріванням.

Зверніть увагу! Внаслідок дефіциту вітаміну D3 у майбутньої мами можливе ускладнення вагітності: прееклампсія (підвищення тиску та набряки), гестаційний діабет чи передчасні пологи. Потрібна обов’язкова консультація з лікарем для проведення профілактичного лікування.

Профілактика гормонального дисбалансу:

 • потрібно регулярно здавати аналізи та проводити медичний огляд, особливо людям із успадкованими чи хронічними захворюваннями;
 • відмовитись від шкідливих звичок, правильно харчуватися та дотримуватися режиму сну;
 • слідкувати за рівнем вітаміну D3 у крові.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?2

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Недостатність вітаміну D в генезі порушень репродуктивного здоров’я/ Татарчук Т.Ф., Булавенко О.В., Капшук І.М., Тарнопольська В.О.
 2. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.