Травмою вважається будь-яке пошкодження організму, яке сталося через механічний, термічний, хімічний або інший фактор зовнішнього середовища. В силу допитливості та підвищеної рухливості, діти найчастіше схильні саме до механічних пошкоджень — переломів і вивихів кісток.

Переломи кісток у дітей раннього шкільного віку виникають внаслідок безлічі ситуацій — під час ходьби або бігу, через падіння на спортивному або дитячому майданчику, на вулиці, з дахів, вікон, парканів, дерев, сходів тощо. Переломи рук зустрічаються у декілька разів частіше, ніж переломи ніг. Крім того, частим місцем переломів у дітей є кисть, передпліччя та ліктьовий суглоб.

Утім, перелом — це не найгірший сценарій. Механічні травми є досить частою і серйозною патологією у дитячому віці, що загрожує не тільки тривалим лікуванням, а й сумними наслідками — інфекціями, остеомієлітом, інвалідністю тощо.

Як розпізнати перелом?

Розпізнати перелом в дитини – не велика наука. Крім того, що дитина буде плакати та скаржитися на нестерпну біль, ви помітите:

 • набряк;
 • припухлість;
 • деформацію ушкодженої зони кінцівки;
 • неможливість поворухнути рукою або наступити на ногу;
 • гематому.

Перша допомога – що робити?

Перш за все слід заспокоїти дитину та знерухомити пошкоджену зону за допомогою підручних засобів (дощечки, палиці, тощо), які закріплюють бинтом, хусткою, шарфом або шматком будь-якої тканини. Потім викликати “швидку” або самостійно податися в найближчу дитячу лікарню або травматичний пункт.

Якщо в дитини відкритий перелом (з порушенням цілісності шкірних покривів), треба уникнути зараження рани та спробувати зупинити кровотечу – обробити рану та накласти стерильну пов'язку! Якщо кровотеча не зупиняється, закрийте рану великим шматком марлі, чистою пелюшкою, рушником або гігієнічною прокладкою (затискати рану слід до прибуття лікаря).

Як запобігти частим переломам у дитини?

Достовірно відомо, що дефіцит кальцію може призвести до патологічної крихкості скелету, слабкого хребта і деформацій хребетного стовпа, кісток рук і ніг.2

Уникнути проблем можна, забезпечивши дитині правильне харчування, режим дня і добову потребу в необхідних речовинах для міцності кісток.

Особливу увагу на недолік кальцію в організмі дитини варто звернути батькам спортсменів. При інтенсивних спортивних тренуваннях опорно-рухова система потребує особливої підтримки. При нестачі кальцію під час тренувань можуть виникати судоми, спазми, збої у функціонуванні серцевого м'яза, а як наслідок — часті травми. Крім кальцію, дуже важливо не забувати про вітамін D3, адже саме він необхідний для того, щоб організм людини міг засвоювати кальцій з їжі та відкладати його в кістках. Роль вітаміну D в цьому процесі дійсно колосальна – без нього засвоюється лише 10-15% кальцію, який надходить в організм з продуктами харчування.1

Профілактика недостатності кальцію і вітаміну D3

Кальцій і вітамін D3 надходять в організм із зовнішнього світу, проте різними шляхами. Єдиним джерелом кальцію є їжа.

Основні групи продуктів, що містять кальцій

Назва продукту Вміст кальцію у 100 г продукту

Молочні продукти:

Пармезан

Брі

Моцарелла

Фета

Камамбер

Коров’яче молоко 2,5%-3,5%

Кефір

 

1300 мг

540 мг

515 мг

360 мг

350 мг

120 мг

120 мг

Горіхи:

Кунжут

Мигдаль

Ліщина

Арахіс

 

780мг

250 мг

225 мг

60 мг

Риба, морепродукти:

Скумбрія

Лосось

Креветки

 

240мг

210 мг

95 мг

Зелень:

Базилік

Шпинат

Молодий кріп

Петрушка

 

370мг

210 мг

208 мг

138 мг

Фрукти:

Курага

Ізюм

Малина

Смородина

 

80мг

50 мг

40 мг

30 мг

Як ми вже писали, щоб кальцій, який надходить в організм із продуктами харчування, засвоювався, треба забезпечити дитині добову потребу в вітаміні D. Якщо ця умова буде виконана, кальцію з їжі буде достатньо для задоволення потреб організму дитини в цьому мінералі.

Вітамін D дитина може отримати під впливом сонячних променів і незначну частину — з їжею. Наприклад, щоб отримати потрібну дозу вітаміну D з їжі, щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока.

Очевидно, що ці джерела не можуть забезпечити малюкові добову дозу вітаміну — сьогодні це під силу виключно спеціальним медикаментозним препаратам.

Яка ж добова потреба у кальції та вітаміні D?

Вік Кальцій (мг/день) Вітамін D3 (крапля водного розчину/день)
Від народження до 6 місяців 200 1-2
Від 6 місяців до 1 року 260 1-3
Від 1 до 3 років 600 1-5
Від 3 до 8 років 1000 1-6
Від 9 до 18 років 1300 1-8

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?3

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M.D., Ph.D. N Engl J Med 2007;357:266-81.
 2. Міжнародний центр нейрохірургії - http://www.neurosurgery.com.ua/index.php?p=218
 3. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.