Нещодавно вчені з Бостонського університету з’ясували, що вітамін D здатен впливати на нашу ДНК. Дослідження стверджують, що достатній рівень “сонячного вітаміну” впливає на експресію генів та їхню функцію запобігання раку, автоімунним порушенням та серцево-судинним захворюванням. Закономірно, що дефіцит вітаміну D — криза для всього організму. Порушується не лише всмоктування фосфору чи кальцію, але й гормональна регуляція, робота імунної та нервової систем. На тлі можливих ускладнень  (рахіт або цукровий діабет) через нестачу вітаміну D остеопороз чи ожиріння здаються лише квіточками.

Симптоми дефіциту

Більшість людей живуть з дефіцитом вітаміну D, але не здогадуються про це. Звісно, виникають тривожні дзвіночки (втома чи біль), але ми ніяк не пов’язуємо їх  із дефіцитом, а шукаємо поверхневу причину в конкретних хворобах.

Проте, виділяють і конкретні симптоми, на які варто звернути увагу:

 • швидке збільшення ваги;
 • зниження щільності кісток та часті переломи;
 • часті судоми у м’язах;
 • проблеми з цукром у крові;
 • часті хвороби та довге одужання.

На жаль, застережним сигналом низького рівня вітаміну D у маленьких дітей є порушення кісткоутворення — рахіт. Деформація грудної клітини, викривлення кінцівок та зниження синтетичних процесів у хрящовій тканині доповнюють клінічну картину рахіту. Для запобігання рахіту важливо вчасно помітити ранні симптоми: поганий апетит, підвищена дратівливість, плаксивість, тривожний сон, пітливість та хвороблива блідість шкіри1.

Зверніть увагу! Неможливо самостійно встановити рівень вітаміну D та з’ясувати його дефіцит. Для цього необхідно звернутися у спеціальну лабораторію, де досліджують 25(OH)D транспортну форму вітаміну в “нмоль/л” чи “нг/моль”. Нормою вважається 30-100 нмоль/л2 або 30-40 нг/моль3, залежно від віку.

Причини дефіциту

Який би малий відсоток вітаміну D ми не отримували від сонця, однак географія та регіон проживання впливають на його рівень. Жителі південних областей та приморських міст отримують багато сонячного проміння, тому менше схильні до виникнення катастрофічно низького рівня вітаміну D. Якщо ви рідко буваєте на вулиці, носите закритий одяг або проживаєте в найпохмурішому місті, найімовірніше, у вас дефіцит вітаміну D.

Крім зовнішніх причин нестачі, науковці виділяють і внутрішні, які важко виявити4:

 • відсутність або порушення функціонування рецепторів вітаміну D;
 • проблеми  з серцем чи судинами;
 • хронічна ниркова або печінкова недостатність;
 • проблеми зі шлунково-кишковим трактом;
 • вагітність та грудне вигодовування.

Більше того, найпоширенішою причиною дефіциту вітаміну D, якої ніхто не уникне, є старіння. З віком наші нирки втрачають здатність перетворювати вітамін D на його активну форму, що й призводить до зниження його рівня.

 Лікування  дефіциту

Якщо після обстеження та аналізу крові у вас або вашої дитини виявили низький рівень вітаміну D, лікар призначає форму та дозування “сонячного вітаміну”.

Але ж, подумаєте ви, як і будь-який інший вітамін, вітамін D можна отримати завдяки сонцю та їжі! Проте для того, щоб отримати вітамін від сонячного проміння, необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Іншими джерелами  вітаміну D є сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для денної норми вітаміну D необхідно з’їсти чималу кількість продукту: 4 кг сиру або випити 1 літр вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D із медикаментозних препаратів.

 1. Недостатність вітаміну D — симптоми хвороби, профілактика і лікування,причини захворювання, діагностика [Електронний ресурс] — медичний портал Режим доступу: mediclab.com.ua
 2. Определение уровня витамина D, медицинский центр [Електронний ресурс] — Режим доступу: mediclab.com.ua zdorovieinfo.ru
 3. Holick M. F. Vitamin D deficiency.
 4. Holick M. F., Binkley, N. C., Bischoff-Ferrari, H. A., et al. “Evaluation,
  treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society clinical practice guideline”. J Clin Endocrinol Metab, 96(2011): 1911–1930.