Періоди інтенсивного росту – відрізки часу, за які дитина різко витягується та буквально виростає «зі штанів». У такі періоди організм активно споживає корисні мінерали (кальцій, фосфор і магній), щоб сформувати міцний скелет, а у подальшому — уникнути переломів і остеопорозу.

Якщо в ці відрізки часу харчування дитини не буде збалансованим, а продукти містимуть мало цих мінералів, виникне хворобливість хребта та кісток, патологічна крихкість скелету, анемія, деформації кісток тощо.

У якому ж віці малюк починає активно рости та на що треба звернути увагу батькам, щоб дитина виросла здоровою та міцною?

Три періоди інтенсивності росту

I період: 0-3 років

У перший рік життя малюки ростуть не щоднини, а щогодини. Все залежить від особливостей розвитку крихітки, стану здоров'я та інших чинників: малюки, які часто хворіють, та діти з рахітом або анемією ростуть набагато повільніше, але нормою вважається збільшення росту наполовину — з 50-55 см до 75-80 см. На другому ж році діти витягуються ще на 12-15 см, а на третьому — на 8-10 см. Потім динаміка зростання стабілізується і сповільнюється.

II період: 4-10 років

Другий період або період скелетного витягування у хлопчиків зазвичай починається у п'ять років, у дівчаток — у шість. Він триває близько півроку, потім зростання сповільнюється на декілька років, а потім знову починається вже у десять років у хлопчиків і у дев'ять років у дівчаток. Так буквально за півроку вони значно витягуються, а потім знову зростання сповільнюється.

III період: 10-17 років

Третій період зростання наздоганяє дівчаток у 10-12 років, а хлопчиків трохи пізніше — у 12-14 років. У цей період дитина може підрости на 12-14 см за рік. Терміни інтенсивного росту можуть відрізнятись, і в окремих випадках “витягування” може відзначатися на 2-3 роки раніше або пізніше.

До 15-17 років, коли довжина тіла та ніг досягає розмірів дорослої людини, темпи фізичного розвитку знижуються.

Важливість вітамінів і мінералів у періоди інтенсивного росту

При інтенсивному зростанні організм дитини починає активно споживати життєво необхідні тілу мінерали: кальцій для міцності кісток, фосфор для скріплення і магній для пружності. Дефіцит цих мінеральних компонентів може призвести до патологічної крихкості кісток скелету, слабкого хребта і деформацій хребетного стовпа, кісток рук і ніг. Крім того, відомо, що кальцій накопичується в організмі тільки до 30 років. Після 30-ти витрата кальцію перевищує його надходження в організм ззовні, а після 45 років він інтенсивно вимивається з кісток. Саме тому життєво важливо в період інтенсивного росту накопичити якомога більше кальцію в організмі, щоб надалі уникнути остеопорозу, руйнування зубів, болю в кістках та інших неприємних наслідків.

Особливу увагу на недолік кальцію в організмі дитини варто звернути батькам спортсменів. При інтенсивних спортивних тренуваннях опорно-руховій системі потрібна особлива підтримка. При нестачі кальцію під час тренувань можуть виникати судоми, спазми, збої у функціонуванні серцевого м'яза, а як наслідок — часті травми.

До чого ж тут вітамін D3?

Все просто: вітамін D необхідний переважно для того, щоб організм людини міг засвоювати кальцій з їжі та відкладати його в кістках. Роль вітаміну D в цьому процесі дійсно колосальна – без нього засвоюється лише 10-15% кальцію, який надходить в організм з продуктами харчування.

Крім того, в періоди інтенсивного росту може знижуватись імунітет дитини, в наслідок чого виникають алергічні реакції та часті захворювання на грип і ГРВІ. І тут знов на перший план виходить вітамін D: він бере участь у цілому ряді реакцій імунного захисту, які забезпечують ефективне розпізнавання і видалення інфекційних агентів як вірусної, так і бактеріальної природи.

Профілактика недостатності кальцію і вітаміну D3

Уникнути проблем можна простим і швидким способом — забезпечити дитині правильне харчування і добову потребу в необхідних речовинах. Кальцій і вітамін D3 надходять в організм із зовнішнього світу, проте різними шляхами.

Єдиним джерелом кальцію є їжа:

Назва продукту Вміст кальцію у 100 г продукту

Молочні продукти:

Пармезан

Брі

Моцарелла

Фета

Камамбер

Коров’яче молоко 2,5%-3,5%

Кефір

 

1300 мг

540 мг

515 мг

360 мг

350 мг

120 мг

120 мг

Горіхи:

Кунжут

Мигдаль

Ліщина

Арахіс

 

780мг

250 мг

225 мг

60 мг

Риба, морепродукти:

Скумбрія

Лосось

Креветки

 

240мг

210 мг

95 мг

Зелень:

Базилік

Шпинат

Молодий кріп

Петрушка

 

370мг

210 мг

208 мг

138 мг

Фрукти:

Курага

Ізюм

Малина

Смородина

 

80мг

50 мг

40 мг

30 мг

Як ми вже писали, щоб кальцій, який надходить в організм із продуктами харчування, засвоювався, треба забезпечити дитині добову потребу в вітаміні D. Якщо ця умова буде виконана, кальцію з їжі буде достатньо для задоволення потреб організму дитини в цьому мінералі.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продуктів: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Яка ж добова потреба у кальції та вітаміні D?

Вік Кальцій (мг/день) Вітамін D3 (крапля водного розчину/день)
Від народження до 6 місяців 200 1-2
Від 6 місяців до 1 року 260 1-3
Від 1 до 3 років 600 1-5
Від 3 до 8 років 1000 1-6
Від 9 до 18 років 1300 1-8

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?1

  • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
  • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
  • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
  • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

1Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.