Фізичний розвиток — це динамічний процес росту дитини, збільшення довжини та маси тіла чи окремих його частин. Він характеризується зміною морфологічних і функціональних властивостей організму, а також їх стану в різному віці. У період активного розвитку формується запас фізичних сил дитини, її витривалість і працездатність.

Етапи фізичного розвитку дитини:

 1. Від народження до 3 років. Основну роль відіграють гормони щитоподібної залози, що забезпечують ріст, розвиток і диференціацію всіх тканин, особливо центральної нервової системи;
 2. Від 3 до 11 років. Відбувається дозрівання рецепторів, чутливих до гормону росту. Дівчата та хлопці розвиваються приблизно в однаковому темпі.
 3. Активний пубертатний розвиток. У 12 років дівчатка починають випереджати хлопчиків у зрості (на 3,1 см), вазі (на 2,9 кг) та об’ємі грудної клітини (на 4,5 і 0,7 см). У 14 років показники фізичного розвитку стають вищими вже у хлопчиків. У цей же період починається статеве дозрівання. Відбувається розвиток і активізація діяльності залоз внутрішньої секреції, статевих органів. У підлітків завершується анатомічний розвиток нервової системи. До 13-14 років закінчується формування рухового аналізатора, що має велике значення для формування витривалості, спритності, необхідних у трудовій діяльності. У цей же період активно розвивається скелетна мускулатура, через що значно зростає м’язова сила у хлопців.1

Що впливає на фізичний розвиток?

Темпи фізичного розвитку на кожному етапі залежать від індивідуальних особливостей, соціальних факторів, регіону проживання тощо.

Проте виділяють й такі:

 • спадковість (наприклад, якщо високі батьки, то велика ймовірність того, що їхня дитина також буде високою);
 • належне функціонування залоз, що виробляють гормони росту;
 • повноцінне харчування (необхідна кількість білків, вуглеводів, жирів та вітамінів);
 • стан здоров’я та схильність до спадкових хвороб.

Яка роль вітаміну D3 у фізичному розвитку дитини?

Наявність достатнього рівня вітаміну D3 в організмі є особливо важливою у період підліткового інтенсивного росту, адже він:

 • сприяє засвоєнню кальцію у тонкому кишечнику та підтримці його рівня у крові (без вітаміну D3 кальцій засвоюється лише на 10 - 15%);3
 • допомагає накопичувати фосфор, який відповідає за міцність та ріст кісток;
 • забезпечує нормальне дозрівання клітин шкіри, бере участь у синтезі меланіну;
 • позитивно впливає на міцність м’язів, які найчастіше використовує дитина.

Крім того, кальцій необхідний для цілісності кісток, яким доводиться підтримувати м’язи, що зростають. При нестачі кальцію організм використовує його запаси із кісток, тим самим послаблюючи скелет.

Це пояснює важливість вітаміну D3, який відповідає за надходження кальцію до підліткового організму.2

Зверніть увагу! Про дефіцит вітаміну D3 свідчать роздратованість, агресивність та неспокійна поведінка дитини.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Педіатрія- підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації / За ред. проф. О. В. Тяжкої / Видання 2-тє. – Вінниця: Нова Книга, 2008.
 2. Сайт российской косметической компании - mirra.ru/about/nashi-razrabotki/vitamin-d-dlja-zdorovja-i-krasoty/
 3. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M.D., Ph.D. N Engl J Med 2007;357:266-81.
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.