Цукровий діабет — це порушення обміну речовин, при якому цукор (глюкоза) нормально не засвоюється у крові.

Глюкоза є основним джерелом енергії, універсальним паливом для клітин, яка, згораючи, забезпечує нормальне функціонування мозку, печінки, серця і м’язів, особливо за додаткових навантажень. А для того, щоб цукор потрапив до клітин, потрібен інсулін. Інсулін — це білковий гормон, що виробляється підшлунковою залозою і насичує клітини глюкозою.1

Існує два типи цукрового діабету, залежно від ролі інсуліну в крові.

Діабет І типу — це захворювання, при якому власна імунна система атакує певні клітини, так звані бета-клітини, що допомагають продукувати гормон інсулін. Через постійне ураження ці клітини не можуть виконувати свою функцію. Тому ускладнюється контроль за рівнем глюкози в організмі, а людина з діабетом типу І потребує додаткових ін’єкцій інсуліну.

Симптомами дефіциту інсуліну є:

 • надмірна спрага;
 • нестача концентрації;
 • погіршення зору;
 • повільне загоєння ран.

На сьогодні точно не з’ясовані усі причини, які можуть провокувати розвиток цукрового діабету І типу. Спадковість, вірусні інфекції та фактори зовнішнього середовища лише підвищують ризик появи діабету.

Цукровий діабет І типу — це рідкісна форма цукрового діабету, яка діагностується переважно у дітей молодшого віку.

Як вітамін D3 впливає на цукровий діабет І типу?

Вітамін D3 буквально робить імунні клітини розумнішими і не дозволяє їм атакувати власну систему.2 Достатня кількість вітаміну D3 допомагає запобігати автоімунним захворюванням, у тому числі цукровому діабету І типу.

Як це відбувається? Вітамін D3 приєднується до рецепторів клітин імунітету і за допомогою хімічних сигналів керує ними.

Більш того, вітамін D3 має рецептори у зонах, пов’язаних з цукровим діабетом типу І. Завдяки цьому, вітамін D3:

 • запобігає відмиранню бета-клітин та зменшує їх запалення;
 • покращує продукування інсуліну;
 • контролює рівень глюкози в крові.

Також існує думка, що вживання вітаміну D3 із раннього дитинства може попередити розвиток цукрового діабету типу І. Якщо вагітна жінка отримує достатню кількість вітаміну D3, вона також може запобігти появі цукрового діабету у дитини.2

Що таке цукровий діабет ІІ типу?

Цукровий діабет ІІ типу означає нездатність організму контролювати рівень цукру (глюкози) у крові. Як вже було зазначено, бета-клітини підшлункової залози, гормон інсулін та глюкоза знаходяться у тісній взаємозалежності. У людей із діабетом ІІ типу не виробляється достатня кількість інсуліну, щоб контролювати рівень глюкози. А той інсулін, який продукується, організм ігнорує.

Цукровий діабет ІІ типу виникає у людей зрілого віку (після 40 років), але все частіше ним починають хворіти й діти.

Цукровий діабет ІІ типу розвивається поступово. Більш того, існує категорія людей із діагнозом “предіабет”. Це означає високий рівень цукру в крові, але не критичний. Люди з таким діагнозом можуть нормалізувати рівень цукру шляхом дотримання здорового харчування та фізичних вправ.

Симптомами цукрового діабету ІІ типу є:

 • постійне відчуття голоду (через відсутність інсуліну та цукру в певних органах, виникає підвищений апетит);
 • втрата ваги (без глюкози енергія виробляється з інших джерел палива, зокрема м’язів та жирової тканини);
 • проблеми із зором;
 • постійна втома та роздратованість;
 • вразливість до інфекційних захворювань;
 • поява темних плям на шкірі (особливо у складках).

Як вітамін D3 впливає на цукровий діабет ІІ типу?

Дослідження показують, що люди із низьким рівнем вітаміну D3 у крові мають підвищений ризик розвитку цукрового діабету ІІ типу.2 Також доведено, що у пацієнтів із діагностованим цукровим діабетом цього типу спостерігається дефіцит вітаміну D3.

Вітамін D3 допомагає підшлунковій залозі формувати бета-клітини та регулювати виробництво інсуліну. Як це відбувається?

У людей, які страждають на цукровий діабет ІІ типу порушена функція клітин підшлункової залози. У бета-клітинах цієї залози знаходяться специфічні рецептори, які реагують на надходження вітаміну D3. Таким чином, вітамін D3 допомагає бета-клітинам продукувати інсулін.2

Зверніть увагу! Приймання вітаміну D3 не може замінити повноцінного лікування цукрового діабету І чи ІІ типу. Профілактика цього захворювання за допомогою вітаміну D3 має проводитись під наглядом лікаря.

Вітамін D3 та гестаційний діабет у вагітних

Вагітність — це період гормональної перебудови в організмі матері. Плацента виділяє певні речовини, що блокують дію інсуліну та впливають на продукування глюкози. Через це рівень цукру в крові підвищується. Організм починає виробляти ще більше інсуліну, щоб зменшити кількість глюкози і допомогти проникнути їй у клітини організму. Як наслідок — у вагітних розвивається гестаційний діабет.3

Зверніть увагу! Вагітній жінці необхідно відразу звернутися до лікаря при перших симптомах діабету, щоб не було ускладнень у майбутньому.

Вітамін D3 контролює секрецію інсуліну та зменшує запалення, а його нестача може бути однією з причин розвитку гестаційного діабету. Більш того, вітамін D3 забезпечує надходження кальцію в організм. Кальцій допомагає контролювати вивільнення інсуліну з бета-клітин, а зміна його рівня може мати негативні наслідки для майбутньої мами.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Що таке цукровий діабет” - http://diabetic.com.ua/?p=283
 2. “Vitamin D Council” - https://www.vitamindcouncil.org/health-conditions/type-i-diabetes/
 3. Гестаційний цукровий діабет” - http://stopbolezni.net/xvorobu/1611-gestaziuny-zukrovy-diabet.html
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.