За останні 15 років алергія зайняла провідне місце у списку найбільш поширених захворювань. Протягом останнього десятиріччя кількість хворих на алергію у світі подвоїлася, а в Україні вона виявляється майже в кожної четвертої дитини.До найбільш поширених і тяжких за клінічним перебігом алергічних захворювань, що розпочинаються в дитячому віці, традиційно відносять атопічний дерматит.

Проблема атопічного дерматиту (АД) полягає і в тому, що він швидко набуває хронічного перебігу 5, спричиняючи значне страждання дитині, суттєво погіршує якість її життя і стає психологічним тягарем як для малюка, так і для членів його сім’ї.

Чому малюк може захворіти атопічним дерматитом?

В основі атопічного дерматиту у дітей грудного віку лежить спадкова схильність до розвитку алергічних реакцій. Наприклад, якщо у обох батьків спостерігаються ознаки гіперчутливості до будь-яких подразників, то ризик розвитку атопічного дерматиту у їхніх дітей становить 80%.5

Інші фактори, що провокують виникнення хвороби:

 • алергенні харчові продукти;
 • несприятливі екологічні умови;
 • стрес і нервові перезбудження;
 • пересушення шкіри;
 • безпосередній контакт із побутовими алергенами, хімічними речовинами та синтетичними волокнами;
 • підвищена пітливість.

Як проявляється атопічний дерматит?

Перші ознаки хвороби найчастіше виникають на 2–7 місяці життя:

 • лусочки на волосистій частині голови і брів;
 • почервоніння і сухість шкіри на щоках (за відсутності правильного лікування процес прогресує і поширюється на інші ділянки лиця, волосисту частину голови, вуха, тулуб, розгинальні поверхні кінцівок; нерідко висипання спостерігається на сідницях);
 • сильний свербіж, що посилюється вночі та приводить до неспокійного сну;
 • вузлові висипання — мікровезикули та серозні папули;
 • намокання почервонілого місця;
 • тріщини в районі почервоніння, що можуть навіть кровоточити;
 • сухість шкіри із безліччю висівкоподібних лусочок;
 • гнійникові ураження шкірних покривів.

Важливо зазначити, що атопічний дерматит — це не тільки ураження шкіри, але й системне захворювання з ушкодженням багатьох органів і систем, зокрема органів травлення. Тому до перерахованих вище симптомів можна додати:

 • неспокій після їжі;
 • болі у животі (кольки);
 • метеоризм;
 • зригування, блювота.

Доведено, що у дітей з АД більш ніж у 50% випадків розвивається “атопічний марш”, який проявляється поєднанням атопічного дерматиту з бронхіальною астмою, кон’юнктивітом і/або алергічним ринітом. 4 Саме тому батькам треба якомога швидше виявити проблему, звернутися до лікаря-дерматолога або алерголога, та позбутися її.

Немедикаментозне лікування полягає у заходах, спрямованих на зведення до мінімуму або виключення дії чинників, що спровокували загострення захворювання: контактні, харчові, інгаляційні, хімічні подразники, стреси, фактори навколишнього середовища та інфекції.

Медикаментозне лікування призначають з урахуванням форми, стадії, тяжкості шкірного ураження, наявності респіраторних симптомів атопії, супутніх захворювань, віку пацієнта, стану імунної системи. Лікування повинно бути комплексним, тому потрібні консультації декількох фахівців: дерматолога, алерголога, дієтолога та педіатра.

Яку роль відіграє вітамін D у лікуванні атопічного дерматиту?

Науковці вважають, що одним із факторів розвитку алергічних захворювань є недостатній рівень вітаміну D в організмі людини.2

88,9% пацієнтів із алергічними захворюваннями мають дефіцит вітаміну D.6

Дослідження іноземних і українських лікарів показали, що у всіх дітей з атопічним дерматитом спостерігалось полегшення перебігу захворювання та покращення загального стану після застосування вітаміну D у комплексній терапії. Крім того, прийом вітаміну зменшує потребу у великих дозах лікувальних препаратів, у тому числі й гормональних.2

Правильне дозування вітаміну D під час лікування атопічного дерматиту може встановити тільки лікар. Зазвичай це:

 • 5 000 МО (10 крапель водного розчину) протягом двох місяців під час загострення алергічного захворювання;
 • 4 000 МО (8 крапель водного розчину) протягом двох місяців у період ослаблення симптомів.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?7

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Атопічний дерматит у дітей / [Аряєв М.Л., Климен­ко В.А., Кожем’яка А.І., Фьоклін В.О.]. — Київ, 2006. — 88 с.
 2. Застосування вітаміну D у комплексній терапії дітей з алергічними захворюваннями та його кількісна динаміка у крові в різні періоди хвороби/ Тяжка О.В., Сельська З.В.
 3. Динаміка рівня цитокінів алергічного запалення при застосуванні вітаміну D у дітей з алергічними захворюваннями / О. В. Тяжка, З. В. Сельська
 4. Підходи до лікування атопічного дерматиту, викликаного герпетичною інфекцією/ Прохорова М.П
 5. Особливості перебігу атопічного дерматиту в дітей/ Дутчак Г.М., Синоверська О.Б.
 6. Li F. et al., "Vitamin D deficiency is associated with decreased lung function in Chinese adults with asthma"
 7. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.