Осінь - важка пора для тих, хто страждає бронхіальною астмою. Висока вологість повітря, холод, небезпека підхопити ГРВІ, збільшення частоти нападів - все це неабияк ускладнює життя пацієнта. Астма часто вражає наймолодших: понад 14% дітей з усього світу мали відповідні симптоми у 2016 році.  Найпростіша застуда для атсматика перетворюється на ризик потрапити до лікарні та отримати серйозні ускладнення. Чому тим, хто має астму, важливо восени дбати про рівень сонячного вітаміну Д. Який зв’язок вчені встановили між астмою та цим вітаміном  - читайте далі.

 

Вітамін D і астма. Який зв’язок встановили науковці

 

Нещодавно вчені із Сполучених Штатів Америки та Перу спробували вивчити взаємозв’язок між дефіцитом вітаміну D і поширеністю бронхіальної астми серед дітей і підлітків. Результати цієї роботи опублікували в червні 2017 року в журналі «Asthma Research and Practice». Автори виміряли концентрацію вітаміну D у 413 дітей з бронхіальною астмою та у 471 здорового учасника контрольної групи. Вони припустили, що чим вищий буде рівень цього вітаміну у крові, тим нижчим буде ризик розвитку бронхіальної астми та тяжкості її перебігу. Також досліджували маркери запалення дихальних шляхів і алергії, показники легеневої функції.  

 

Який же був результат аналізу? Учені з’ясували, що нестача вітаміну D (рівень 25-гідроксихолекальціферолу менший, аніж 20 нг/мл) пов'язаний з 1,6-кратним збільшенням ризиків розвитку бронхіальної астми. Найбільше такий взаємозв'язок спостерігався  у дітей, які мали алергічні захворювання. Вчені наголошують, що дослідження має і певні обмеження, оскільки  в ньому не враховували генетичні чинники, пов'язані з дефіцитом вітаміну D.

 

Вітамін D знижує кількість нападів астми

Якщо у пацієнта легка чи середньої тяжкості форма бронхіальної астми, додатковий прийом вітаміну D може приводити до зменшення частоти астматичних нападів. Про це свідчать результати огляду, який презентували у 2016 році в Лондоні на міжнародному конгресі Європейського респіраторного товариства.

Дослідження проводили фахівці із британської організації Asthma UK.  Вітамін D₃ призначали пацієнтам  на строк від 4 до 12 місяців, із дозуванням 500-1200 МЕ / на добу. Препарат вводили раз на тиждень, раз на два тижні або раз на місяць. Загалом додатковий прийом вітаміну D спричинив зниження частоти загострень астми. У цифрах це виглядає так: середня кількість гострих нападів за рік зменшувалася з 0,44 до 0,22 випадків на людину. Ці дані, на відміну від попереднього дослідження, стосуються саме дорослого населення.

Ризик госпіталізації через напади астми також був знижений удвічі: із 6 до 3%.

 

Як отримати достатню кількість вітаміну D?

Вітамін D, безумовно, міститься у їжі, але у невеликій кількості. Це печінка тріски, зварені нам’яко яйця, натуральне масло високої жирності. Щоб забезпечити організм необхідною кількістю вітаміну, потрібно з’їдати сотні грамів риби щодня,  десятки домашніх яєць щотижня. Важливо! Основну роль у синтезі вітаміну D відіграє сонячне проміння, тому у осінньо-зимовий період на його нестачу страждають ще більше людей. Лікарі радять у цей час приймати вітамін D додатково. Зручною формою застосування вітаміну D3  є водний розчин Аквадетрим, який добре всмоктується і засвоюється. Також можна приймати капсули – Олідетрим. Потрібну вам чи вашим дітям дозу зможе підібрати лікар.

 

Джерела:

 

Pollard S.L., Lima J.J., Romero K. et al. (2017) Associations between serum 25(OH)D concentrations and prevalent asthma among children living in communities with differing levels of urbanization: a cross-sectional study. Asthma Res. Pract., 3: 5.

ВІТАМІН D І БРОНХІАЛЬНА АСТМА. Кохрановський огляд http://medspecial.ru/for_doctors/12/28937/

Вітамін Д захищає від астми https://zdravoe.com/101/p19414/index.html

Вітамін Д допомагає знизити ризик нападів астми - дослідженя https://health.unian.net/worldnews/2171981-vitamin-d-pomogaet-snizit-risk-pristupov-astmyi-issledovanie.html