Акне (вугрі або вугровий висип) — хронічне запальне захворювання сальних залоз, що виникає у результаті їх закупорення та підвищеного продукування шкірного сала, — одна з найпоширеніших у світі хвороб шкіри.

Переважно від акне страждають підлітки — більше 80%, а також жінки віком 30-40 років 1. Найрозповсюдженішим виявом акне є вульгарні вугрі, що виглядають як шароподібні рожеві вузли, розміром 0,1-0,5 см 2 у діаметрі та локалізуються на обличчі, грудях і спині.

Чому з’являються акне?

Лікарі-дерматологи називають декілька причин їх виникнення 3:

 • через різні гормональні відхилення, у тому числі через “гормональний бум” у підлітковому та юнацькому віці;
 • через себорею (хронічне захворювання шкіри);
 • під час інших інфекцій чи хвороб, таких як гастрит, дисбактеріоз або захворювання яєчників у жінок.

Появу акне також викликає дефіцит вітамінів A, E, C, D3, біотину і цинку. Зокрема нестача вітаміну D3 означає, що шкіра не може впоратися із виведенням токсинів та шлаків, що призводить до хронічного вугрового висипу.

Як вітамін D3 бореться із акне?

 • регулює активність кателицидину — антимікробного білка, що передає вроджений шкірний імунітет, сприяє загоєнню ран та відновленню тканин;
 • регулює функціонування сальних залоз, порушення дії яких призводить до появи акне;
 • допомагає виробляти власні антиоксиданти, що лікують закупорення залоз, наприклад, глутатіон, дефіцит якого може спричинити появу акне;
 • усуває надмірний блиск шкіри та розширення пор.

Як попередити та лікувати акне?

Перш за все слід уникати зовнішніх подразнюючих факторів, у тому числі неправильного харчування, зловживання алкоголем та інших шкідливих звичок. Не нехтувати правилами особистої гігієни, загартовувати організм та лікувати супутні хвороби (ендокринної системи, шлунково-кишкового тракту тощо), що часто стають причиною появи висипу.

Спеціалісти радять своєчасно реагувати на появу акне та вживати водний розчин вітаміну D3 з метою профілактики.

Лікування акне — процес індивідуальний, однак обов’язково має включати використання засобів внутрішньої та зовнішньої дії. Поєднання медикаментозного лікування, косметичних процедур із домашнім доглядом — запорука успішного подолання вугрів.

Зверніть увагу! Не варто запускати вугровий висип, адже ігнорування може призвести до появи виразок чи рубців.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Акне” - http://www.galderma.ru/Focus-on-the-Skin/Acne
 2. Болезни сальных желез/ Р.Ф. Айзятулов
 3. “Угри (акне)” - http://medportal.ru/enc/dermatology/acne/
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.