Знання пересічного українця про вітамін D можна вмістити у 2-х словах: рахіт та сонце. Добре, що сучасна медицина цим не обмежується, постійно вивчає властивості “сонячного вітаміну” і сприяє руйнуванню найпопулярніших міфів про нього.

Міф 1. Влітку вживати вітамін D у лікарській формі — непотрібно

Відомо, що сонце — основне джерело вітаміну D. Але не все так просто! За ясної погоди вітамін D може вироблятися лише у певний проміжок часу: з 11:00 до 14:00 годин, коли УФ-промені мають довжину 280-315 нм1. Ідеальний час, щоб вийти з офісу чи дому, подихати свіжим повітрям та підзарядити організм вітаміном. Але отримати денну норму вітаміну не вийде: смог у місті знижує проникнення ультрафіолету на 60%2.

Ймовірно, існує план “Б”: відпочинок на природі чи пляжі за містом. На жаль, це також не найкращий спосіб. Довге перебування на сонці під УФ-випромінюванням загрожує одним із 1,5 млн видів раку шкіри3. Для уникнення такої перспективи розумно користуватися сонцезахисним кремом. Але й тут є нюанс: креми гальмують синтез вітаміну D на 98%8.

Резюме: Літо, сонце, пляж — не зовсім надійні та безпечні джерела вітаміну D.

Міф 2. Вітамін D потрібен лише дітям

Особливо немовлятам проти рахіту або в період активного росту. А от і не тільки! Міцні кістки та здоровий скелет потрібен й дорослим, чи не так? Наприклад, жінкам у період менопаузи, коли зменшується рівень естрогену й зростає ризик остеопорозу.

Крім цього, вчені знайшли рецептори вітаміну D у багатьох клітинах людського організму й довели, що його дефіцит — це слабкий імунітет, цукровий діабет, депресія, набір алергічних чи хронічних захворювань.4

Резюме: Вітамін D потрібен як малечі, так і дорослим.

Міф 3. Продукти харчування компенсують денну норму вітаміну D

І справді, вітамін D знаходиться у багатьох продуктах: коров’яче молоко, рослинна олія, яєчний жовток, тріска, свиняча печінка та вершкове масло5. Та чи ж достатньо включити у свій раціон таку їжу, щоб забезпечити денну норму “сонячного вітаміну”? Тільки, якщо ви плануєте випивати щодня 100 л молока чи з’їдати 1 кг вершкового масла.

Навіщо йти на такі гастрономічні жертви, якщо достатньо 1 капсули вітаміну D у лікарській формі?

Резюме: Щоб отримати денну норму, поєднуйте корисні продукти з іншими формами вітаміну D.

Міф 4. Вітамін D не вливає на ракові пухлини

На щастя, це не так. Вітамін D хоч і не панацея від злоякісної пухлини, однак його роль важко недооцінити. Він виконує так звану роль “антиракового агента”: допомагає зберегти цілісність оболонки внутрішніх органів, зменшує кровопостачання пухлини, створює умови для самознищення злоякісних клітин.9

Загалом, підтримуючи необхідний рівень вітаміну D, можна попередити як мінімум 16 злоякісних захворювань, у тому числі найпоширеніші: рак молочної залози, шийки матки, кишечника та простати. 10

Резюме: Вітамін D допомагає організму боротися з раковими клітинами.

Міф 5. Рівень вітаміну D можна визначити самостійно

Лише за умови, що вдома у вас обладнана лабораторія для аналізу крові, а ви чи ваші близькі уміють проводити необхідні маніпуляції. Тому, задля надійності, радимо звернутися у спеціалізовані лабораторії.

Для визначення рівня вітаміну D досліджують 25(OH)D — транспортну форму вітаміну в “нмоль/л” чи “нг/моль”.

Нормою вважається 30-100 нмоль/л6 або 30-40 нг/моль8, залежно від віку.

Резюме: Рівень вітаміну D визначають лише в лабораторії.


Міф 6. В українців відсутній дефіцит вітаміну D

Звернемось до фактів: 1 млрд людей у світі мають дефіцит вітаміну D, незалежно від віку. Низький рівень зустрічається навіть у жителів Південної півкулі: Австралії, Індії чи ОАЕ. Що вже говорити про нашу країну!4

95% українців мають дефіцит вітаміну D7, який гостро відчувається у період із листопада по лютий.

Резюме: Більшість українців мають низький рівень вітаміну D.

Міф 7. Вітамін D можна передозувати

Тільки у тому разі, якщо вживати “сонячний вітамін” у кінських дозах та кількох лікарських формах одночасно. Логічно, що перед початком прийому вітаміну D потрібно визначити його рівень в організмі — це основа для профілактики або лікування. В останньому випадку, лише лікар може встановити потрібну людині дозу та виписати тривалість прийому.

Пам’ятайте, що ваш організм — розумний механізм, який сам вбирає необхідну кількість вітамінів, а зайве просто відкидає. Більш того, загальна денна норма вітаміну D, яку містять чи то краплі, чи то капсули, підібрана так, щоб навіть за великим бажанням уникнути передозування вітаміном.

Резюме: Вітамін D передозувати практично не можливо.

Література:

  1. Витамин D: мифы и реальность – http://lib.komarovskiy.net/vitamin-d-mify-i-realnost.html
  2. Mattila PH, Piironen VI, Uusi-Rauva EJ, Koivistoinen PE. Vitamin D contents in edible mushrooms. J. Agric. Food Chem. 1994
  3. International Agency for Research on Cancer Working Group on ultraviolet (UV) light and skin cancer, 2006.
  4. Л.В. Квашніна “Что мы знаем о витамине D: мифы и реальность”
  5. Л. В. Квашніна "Здоров"я України" № 4, 2011
  6. Определение уровня витамина D – http://www.zdorovieinfo.ru/is_oporno- dvigatelnyy_apparat_i_soedinitelnoy_tkani/diagnostika/opredelenie_urovnya_vitamina_D/
  7. В.В. Поворознюка, П. Плудовські, "Ефективність сезонного застосування вітаміну D у дітей раннього віку з метою профілактики респіраторних інфекцій"
  8. Holick M.F., "Vitamin D deficiency"
  9. “Эндокринология профессионально” - http://endoinfo.ru/theory_pacients/osteoporoz/vitamin-d-i-opukholi.html
  10. Сеть новостных блогов “Mixed News” - http://mixednews.ru/archives/29068