Рахіт

Рахіт – одне з найпоширеніших захворювань у дітей раннього віку, яке призводить до серйозних деформацій скелету та порушень у нервовій системі. На хворобу страждають до 50% малюків віком до трьох років1. Проте ще сумніше спостерігати наслідки рахіту – від сколіозу та карієсу до тяжких пневмоній та інвалідності.

Уже давно відомий тісний зв’язок між дефіцитом вітаміну D та рахітом – саме відсутність достатньої кількості цього «сонячного вітаміну» може стати чи не основною причиною виникнення рахіту2. Саме вітамін D регулює обмін кальцію і фосфору в організмі та є необхідним для нормального формування кісток. Вчасна профілактика допомагає запобігти невтішних наслідків та прогресу хвороби.

Втім, варто зауважити, що розвитку рахіту може сприяти ще ряд факторів, серед яких:

 • захворювання матері у період вагітності;
 • штучне вигодовування дитини; недоношеність; велика маса тіла при народженні (від 4 кг); недостатня рухова активність малюка;
 • прийом протисудомних препаратів тощо.

Як виявити рахіт на ранній стадії?

Існують три стадії рахіту: 1 — легка, 2 — середньої тяжкості, 3 — тяжка. В цій статті ми розповімо, як виявити рахіт саме на першій стадії.

Рахіт першого ступеня характеризується слабко вираженими змінами з боку нервової та кісткової системи. Симптоми можуть проявитись уже на 2-4 місяці життя (у недоношених дітей — на 2-3 тижні), проте іноді їх досить складно помітити.

На тлі загального задовільного стану у дитини можуть з’явитись:

 • надмірна пітливість і пов'язані з нею попрілості, пітниця, облисіння потилиці;
 • неспокійний та тривожний сон, під час якого малюк часто здригається, плаче, а коли не спить – стає полохливим і безпричинно примхливим;
 • зниження апетиту, нестійкі випорожнення;
 • сильний кислий запах поту.

Зверніть увагу! Одною з постійних ознак рахіту є в'ялість м'язів. Крім того, у малюка може з’явитись так званий «жаб'ячий» живіт (розпластаність живота).

Характерним проявом рахіту є запізнення закриття великого тім'ячка (у здорової дитини цей процес відбувається у 12-18 місяців). Крім того, молочні зуби у дітей з рахітом прорізаються набагато пізніше, ніж у здорових малюків. А якщо не вилікувати хворобу, малюк у подальшому буде постійно страждати від карієсу.

Як запобігти виникненню рахіту?

Уникнути невтішних наслідків у немовлят допоможуть кілька простих правил:

 • по можливості довше годувати грудним молоком (годуючим матусям теж дуже важливо додати до свого раціону вітамін D3);
 • частіше гуляти на свіжому повітрі;робити гімнастику та лікувальний масаж;якомога раніше почати гартувати малюка.

Окрім цього, лікарі радять проводити обов'язкову профілактику D-гіповітамінозу всім дітям до трьох років2. Вітамін D дитина може отримати під впливом сонячних променів і незначну частину — з їжею. Наприклад, щоб отримати потрібну дозу вітаміну D з їжі, щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Що вже говорити про сонячні промені, адже діти до року взагалі не засмагають, тому отримати «сонячний вітамін» таким чином – нереально. Наразі забезпечити добову норму вітаміну D під силу виключно спеціальним медикаментозним препаратам.

Згідно з резолюцією Конгресу педіатрів Україні профілактичний прийом вітаміну D3 дітям до 3 років радять проводити у період з вересеня по травень. Добова доза у 1000 МО (2 краплі водного розчину вітаміну D3) є ефективною для попередження рахіту у здорових немовлят.2

При годуванні дітей адаптованими молочними сумішами, що містять вітамін D3, профілактична доза залишається стандартною — 1000 МО (вітамін, який міститься у суміші + чистий вітамін D3).

Як лікують рахіт?

Рахіт ні в якому разі не можна запускати — наслідки захворювання можуть залишитись на все життя. У подальшому вони проявляються по-різному: в однієї дитини може постраждати нервова система, в іншої з’являться проблеми зі шлунковим трактом чи ж із серцево-судинною системою. Рахіт може сприяти розвитку сколіозу, плоскостопості, деформації таза, Х- або О-подібних ніг. У шкільному віці може розвинутись короткозорість.

Лікування рахіту здійснюється під суворим контролем лікаря-педіатра, тому ні в якому разі не намагайтеся лікувати захворювання самостійно. Методи лікування залежать від періоду і ступеня тяжкості.

Зазвичай для лікування рахіту призначають вітамін D3 по 2000-5000 МО (4-10 крапель водного розчину D3) на добу протягом 30-45 днів залежно від ступеня тяжкості рахітичного процесу. Після досягнення терапевтичного ефекту лікувальну дозу вітаміну D3 замінюють профілактичною (2000 МО), яку дитина отримує протягом 30 днів 2-3 рази на рік.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці для лікування і профілактики рахіту є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?3

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література

 1. Справочник педиатра / Парийская Т.,Орлова Н.
 2. Kлассификация, диагностика, профилактика и лечение рахита у детей / Е.М. Лукьянова, Ю.Г. Антипкин, Л.В. Квашнина, Л.И. Омельченко.
 3. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Інтенсивний ріст

Періоди інтенсивного росту – відрізки часу, за які дитина різко витягується та буквально виростає «зі штанів». У такі періоди організм активно споживає корисні мінерали (кальцій, фосфор і магній), щоб сформувати міцний скелет, а у подальшому — уникнути переломів і остеопорозу.

Якщо в ці відрізки часу харчування дитини не буде збалансованим, а продукти містимуть мало цих мінералів, виникне хворобливість хребта та кісток, патологічна крихкість скелету, анемія, деформації кісток тощо.

У якому ж віці малюк починає активно рости та на що треба звернути увагу батькам, щоб дитина виросла здоровою та міцною?

Три періоди інтенсивності росту

I період: 0-3 років

У перший рік життя малюки ростуть не щоднини, а щогодини. Все залежить від особливостей розвитку крихітки, стану здоров'я та інших чинників: малюки, які часто хворіють, та діти з рахітом або анемією ростуть набагато повільніше, але нормою вважається збільшення росту наполовину — з 50-55 см до 75-80 см. На другому ж році діти витягуються ще на 12-15 см, а на третьому — на 8-10 см. Потім динаміка зростання стабілізується і сповільнюється.

II період: 4-10 років

Другий період або період скелетного витягування у хлопчиків зазвичай починається у п'ять років, у дівчаток — у шість. Він триває близько півроку, потім зростання сповільнюється на декілька років, а потім знову починається вже у десять років у хлопчиків і у дев'ять років у дівчаток. Так буквально за півроку вони значно витягуються, а потім знову зростання сповільнюється.

III період: 10-17 років

Третій період зростання наздоганяє дівчаток у 10-12 років, а хлопчиків трохи пізніше — у 12-14 років. У цей період дитина може підрости на 12-14 см за рік. Терміни інтенсивного росту можуть відрізнятись, і в окремих випадках “витягування” може відзначатися на 2-3 роки раніше або пізніше.

До 15-17 років, коли довжина тіла та ніг досягає розмірів дорослої людини, темпи фізичного розвитку знижуються.

Важливість вітамінів і мінералів у періоди інтенсивного росту

При інтенсивному зростанні організм дитини починає активно споживати життєво необхідні тілу мінерали: кальцій для міцності кісток, фосфор для скріплення і магній для пружності. Дефіцит цих мінеральних компонентів може призвести до патологічної крихкості кісток скелету, слабкого хребта і деформацій хребетного стовпа, кісток рук і ніг. Крім того, відомо, що кальцій накопичується в організмі тільки до 30 років. Після 30-ти витрата кальцію перевищує його надходження в організм ззовні, а після 45 років він інтенсивно вимивається з кісток. Саме тому життєво важливо в період інтенсивного росту накопичити якомога більше кальцію в організмі, щоб надалі уникнути остеопорозу, руйнування зубів, болю в кістках та інших неприємних наслідків.

Особливу увагу на недолік кальцію в організмі дитини варто звернути батькам спортсменів. При інтенсивних спортивних тренуваннях опорно-руховій системі потрібна особлива підтримка. При нестачі кальцію під час тренувань можуть виникати судоми, спазми, збої у функціонуванні серцевого м'яза, а як наслідок — часті травми.

До чого ж тут вітамін D3?

Все просто: вітамін D необхідний переважно для того, щоб організм людини міг засвоювати кальцій з їжі та відкладати його в кістках. Роль вітаміну D в цьому процесі дійсно колосальна – без нього засвоюється лише 10-15% кальцію, який надходить в організм з продуктами харчування.

Крім того, в періоди інтенсивного росту може знижуватись імунітет дитини, в наслідок чого виникають алергічні реакції та часті захворювання на грип і ГРВІ. І тут знов на перший план виходить вітамін D: він бере участь у цілому ряді реакцій імунного захисту, які забезпечують ефективне розпізнавання і видалення інфекційних агентів як вірусної, так і бактеріальної природи.

Профілактика недостатності кальцію і вітаміну D3

Уникнути проблем можна простим і швидким способом — забезпечити дитині правильне харчування і добову потребу в необхідних речовинах. Кальцій і вітамін D3 надходять в організм із зовнішнього світу, проте різними шляхами.

Єдиним джерелом кальцію є їжа:

Назва продукту Вміст кальцію у 100 г продукту

Молочні продукти:

Пармезан

Брі

Моцарелла

Фета

Камамбер

Коров’яче молоко 2,5%-3,5%

Кефір

 

1300 мг

540 мг

515 мг

360 мг

350 мг

120 мг

120 мг

Горіхи:

Кунжут

Мигдаль

Ліщина

Арахіс

 

780мг

250 мг

225 мг

60 мг

Риба, морепродукти:

Скумбрія

Лосось

Креветки

 

240мг

210 мг

95 мг

Зелень:

Базилік

Шпинат

Молодий кріп

Петрушка

 

370мг

210 мг

208 мг

138 мг

Фрукти:

Курага

Ізюм

Малина

Смородина

 

80мг

50 мг

40 мг

30 мг

Як ми вже писали, щоб кальцій, який надходить в організм із продуктами харчування, засвоювався, треба забезпечити дитині добову потребу в вітаміні D. Якщо ця умова буде виконана, кальцію з їжі буде достатньо для задоволення потреб організму дитини в цьому мінералі.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продуктів: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Яка ж добова потреба у кальції та вітаміні D?

Вік Кальцій (мг/день) Вітамін D3 (крапля водного розчину/день)
Від народження до 6 місяців 200 1-2
Від 6 місяців до 1 року 260 1-3
Від 1 до 3 років 600 1-5
Від 3 до 8 років 1000 1-6
Від 9 до 18 років 1300 1-8

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?1

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

1Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.

Дерматити

За останні 15 років алергія зайняла провідне місце у списку найбільш поширених захворювань. Протягом останнього десятиріччя кількість хворих на алергію у світі подвоїлася, а в Україні вона виявляється майже в кожної четвертої дитини.До найбільш поширених і тяжких за клінічним перебігом алергічних захворювань, що розпочинаються в дитячому віці, традиційно відносять атопічний дерматит.

Проблема атопічного дерматиту (АД) полягає і в тому, що він швидко набуває хронічного перебігу 5, спричиняючи значне страждання дитині, суттєво погіршує якість її життя і стає психологічним тягарем як для малюка, так і для членів його сім’ї.

Чому малюк може захворіти атопічним дерматитом?

В основі атопічного дерматиту у дітей грудного віку лежить спадкова схильність до розвитку алергічних реакцій. Наприклад, якщо у обох батьків спостерігаються ознаки гіперчутливості до будь-яких подразників, то ризик розвитку атопічного дерматиту у їхніх дітей становить 80%.5

Інші фактори, що провокують виникнення хвороби:

 • алергенні харчові продукти;
 • несприятливі екологічні умови;
 • стрес і нервові перезбудження;
 • пересушення шкіри;
 • безпосередній контакт із побутовими алергенами, хімічними речовинами та синтетичними волокнами;
 • підвищена пітливість.

Як проявляється атопічний дерматит?

Перші ознаки хвороби найчастіше виникають на 2–7 місяці життя:

 • лусочки на волосистій частині голови і брів;
 • почервоніння і сухість шкіри на щоках (за відсутності правильного лікування процес прогресує і поширюється на інші ділянки лиця, волосисту частину голови, вуха, тулуб, розгинальні поверхні кінцівок; нерідко висипання спостерігається на сідницях);
 • сильний свербіж, що посилюється вночі та приводить до неспокійного сну;
 • вузлові висипання — мікровезикули та серозні папули;
 • намокання почервонілого місця;
 • тріщини в районі почервоніння, що можуть навіть кровоточити;
 • сухість шкіри із безліччю висівкоподібних лусочок;
 • гнійникові ураження шкірних покривів.

Важливо зазначити, що атопічний дерматит — це не тільки ураження шкіри, але й системне захворювання з ушкодженням багатьох органів і систем, зокрема органів травлення. Тому до перерахованих вище симптомів можна додати:

 • неспокій після їжі;
 • болі у животі (кольки);
 • метеоризм;
 • зригування, блювота.

Доведено, що у дітей з АД більш ніж у 50% випадків розвивається “атопічний марш”, який проявляється поєднанням атопічного дерматиту з бронхіальною астмою, кон’юнктивітом і/або алергічним ринітом. 4 Саме тому батькам треба якомога швидше виявити проблему, звернутися до лікаря-дерматолога або алерголога, та позбутися її.

Немедикаментозне лікування полягає у заходах, спрямованих на зведення до мінімуму або виключення дії чинників, що спровокували загострення захворювання: контактні, харчові, інгаляційні, хімічні подразники, стреси, фактори навколишнього середовища та інфекції.

Медикаментозне лікування призначають з урахуванням форми, стадії, тяжкості шкірного ураження, наявності респіраторних симптомів атопії, супутніх захворювань, віку пацієнта, стану імунної системи. Лікування повинно бути комплексним, тому потрібні консультації декількох фахівців: дерматолога, алерголога, дієтолога та педіатра.

Яку роль відіграє вітамін D у лікуванні атопічного дерматиту?

Науковці вважають, що одним із факторів розвитку алергічних захворювань є недостатній рівень вітаміну D в організмі людини.2

88,9% пацієнтів із алергічними захворюваннями мають дефіцит вітаміну D.6

Дослідження іноземних і українських лікарів показали, що у всіх дітей з атопічним дерматитом спостерігалось полегшення перебігу захворювання та покращення загального стану після застосування вітаміну D у комплексній терапії. Крім того, прийом вітаміну зменшує потребу у великих дозах лікувальних препаратів, у тому числі й гормональних.2

Правильне дозування вітаміну D під час лікування атопічного дерматиту може встановити тільки лікар. Зазвичай це:

 • 5 000 МО (10 крапель водного розчину) протягом двох місяців під час загострення алергічного захворювання;
 • 4 000 МО (8 крапель водного розчину) протягом двох місяців у період ослаблення симптомів.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?7

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Атопічний дерматит у дітей / [Аряєв М.Л., Климен­ко В.А., Кожем’яка А.І., Фьоклін В.О.]. — Київ, 2006. — 88 с.
 2. Застосування вітаміну D у комплексній терапії дітей з алергічними захворюваннями та його кількісна динаміка у крові в різні періоди хвороби/ Тяжка О.В., Сельська З.В.
 3. Динаміка рівня цитокінів алергічного запалення при застосуванні вітаміну D у дітей з алергічними захворюваннями / О. В. Тяжка, З. В. Сельська
 4. Підходи до лікування атопічного дерматиту, викликаного герпетичною інфекцією/ Прохорова М.П
 5. Особливості перебігу атопічного дерматиту в дітей/ Дутчак Г.М., Синоверська О.Б.
 6. Li F. et al., "Vitamin D deficiency is associated with decreased lung function in Chinese adults with asthma"
 7. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Розумовий розвиток

Розумовий розвиток — ступінь розвитку пізнавальних процесів у малюка: відчуттів, емоцій, мислення, мовлення, пам'яті й уяви. Крім того, розумовий розвиток дитини оцінюється ще й умінням міркувати, обґрунтовувати свої думки, виконувати прохання батьків, виявляти інтерес до пізнання навколишнього середовища, здатність швидко і правильно розуміти те, що їй говорять.

Велику увагу на темп розумового розвитку треба звернути батькам малюків до 5 років. Саме в цей період дитина активно розвивається, тому помилки у вихованні та упущення можуть зіграти фатальну роль у подальшому житті дитини.

Вважається, що дати оцінку рівня розумового розвитку дитини можуть лише психологи, невропатологи, психіатри чи педагоги. Однак у день обстеження малюк може бути не в настрої та відмовитись виконувати завдання спеціалістів. У результаті разового візиту може з'явитися помилковий висновок. Тож ми впевнені: щоденне, постійне та уважне спостереження батьків може допомогти в оцінці не менше.

Як оцінити, чи дитина розвивається нормально?

Нижче ми наведемо об'єктивні та доступні для розуміння батьків критерії нормативності розумового розвитку дитини.

Норми розумового розвитку дітей від 0 до 5 років 1

Вік Норми розвитку
10-й день Немовля намагається підняти головку, лежачи на животі, затримує погляд на яскравому предметі або очах матері.
14-й день Дитя вже розрізняє тихі та різкі звуки.
1,5 місяця Малюк утримує головку, намагається зосередити увагу на предметі. У цей період дитина віддає перевагу положенню на руках, бо воно дає можливість краще орієнтуватися у просторі. Все, що бачить малюк, дивує його. Здивування — один із перших показників нормального розумового розвитку.
3 місяці Дитина зосереджено дивиться в обличчя дорослого, зазвичай бачить предмет за чотири-сім метрів. Чує звуки і шукає їхнє джерело, до всього придивляється і прислуховується.
4 місяці Малюк остаточно виділяє мати з усіх навколишніх, упізнає її голос. Він стає емоціональним: радіє матері, посміхаючись і сплескуючи руками. За розвитком емоційності слід пильно спостерігати, тому що саме емоційність — рушійна сила розумового розвитку в цьому віці.
5 місяців Малюк самостійно вибирає об'єкт, який йому цікавий, виявляє зосереджену увагу та інтерес до чогось. У цьому віці він вже може самостійно повернутися зі спинки на животик і, спираючись на долоні, високо підняти голову, щоб краще бачити та чути.
5,5 місяців Дитина усе пробує на смак, розглядає, обмацує. Цей пізнавальний акт спричиняє багато головної болі батькам, проте є важливою віхою розумового розвитку.
6 місяців Коли до малюка звертається дорослий, реакція може залежати від темпераменту: сангвінік посміхається відразу; холерик і флегматик не поспішає із посмішкою. Лише оцінивши, хто перед ним, може або посміхнутися, або відвернутися та заплакати. Якщо малюк не може дотягнутись до предмета, він починає до нього повзти.
7 місяців Дитина лепече, повторюючи склади: "ма-ма-ма", "бу-бу-бу" — так крихітка зливає звуки, і за деякий час так само зіллє літери у слова. Коли звертаються із запитанням: "Де тато?" або "Де киця?", малюк шукає їх поглядом. Якщо не знаходить, вказує пальчиком на те місце, де вони зазвичай бувають.
8 місяців Дитина вже впевнено сидить, нахиляється до іграшки, бере її, перекладає з однієї ручки в іншу. Сидячи, до 30 разів може зосереджено постукати нею об щось. Не здатний до зосередження малюк уже відстає в розумовому розвитку.
9-11 місяців Дитина знає своє ім’я та відгукується на нього. Радіє, коли з нею спілкуються — щось може зрозуміти, запам’ятати слово. Зацікавлений погляд, допитливість — перший крок до періоду запитань, які будуть задані, як тільки малюк заговорить. У десять місяців у відповідь на прохання "дай" дитина знаходить і дає знайомі предмети.
1 рік Дитина використовує у розмові 7-14 слів, може зосереджено займатись однією справою до 15 хвилин, знає, що таке "не можна", починає ходити. Дівчатка починають ходити на місяць-два раніше хлопців.
2 роки Півторарічний малюк використовує 30-40 слів, а дворічний — 300-400. До двох років у дітей виникає фразова мова. Чим краще розвивається дитина розумово, тим більше домінує пізнавальна сторона — задає більше запитань і слухає. У два роки малюк може проявити інтерес до "малювання", здатний складати вежі з кубиків. У цьому віці він зосереджено займається однією справою до 20 хвилин.
3 роки Якісний стрибок у розумовому розвитку. Дитина цього віку запам’ятовує по 100 слів на місяць, і до трьох років використовує вже 1500 слів. Чим багатший словниковий запас батьків, тим багатшим буде словниковий запас дитини, тим глибше, повніше і природніше вона почне пізнавати світ. У першій половині третього року життя дитина задає орієнтовні запитання: "Де?", "Куди?", "Звідки?". У другій половині задає запитання: "Чому?". Чим раніше дитина задала запитання "Чому?", тим повноцінніший її розумовий розвиток, чим пізніше — тим виразніша затримка. Малюк розуміє, що таке один, мало і багато, має розрізняти праву і ліву сторони. Він уже настільки розумний, що за одною характерною деталлю дізнається ціле: по вухах — зайця, по бивнях — слона. Трирічний, якщо він розумний, сприймає насмішку, самолюбний, ображається, радіє, сумує, тужить, любить, відчуває почуття доброзичливості, ворожості та заздрощів, здатний до співчуття.
4 роки Четвертий рік базується на успіхах та рівні, досягнутих до трьох років. Він узагальнює: стілець, стіл, шафа, диван — меблі, а каструля, тарілка, чашка — посуд. Малюк задає до 400-500 запитань на день і освоює отриману у відповідях інформацію. Серед запитань домінує "Чому?". Чотирирічний займається однією справою 40-50 хвилин. Тепер дитина точно готова до сюжетно-рольової гри з однолітками. У другій половині четвертого року задає запитання "Навіщо?".
5 років Якщо раніше малюк засвоїв, що це добре, а то погано, приймаючи все на віру, то тепер перед ним постало запитання: чому це — добре, а це — погано? Він прагне зрозуміти, що таке справедливість, вірність, неправда. П'ятирічний абсолютно вільно грає з дітьми, добре знає правила гри. Він змагається, сперечається, доводячи свою правоту, шукає причини невдач, командує, організовує і підпорядковується. У цьому віці дитина знає не тільки своє ім'я, а й по-батькові, прізвище, вік, адресу, транспорт, що йде до його дому. Малює людину з головою, очима, носом, ротом, вухами, волоссям, тулубом, руками і ногами від тулуба, з пальцями на руках і домальовує до ніг стопи.

Якщо ви помітили, що поведінка вашого малюка не відповідає цим нормам, треба негайно звернутися до невропатолога або дитячого психіатра. Краще помилитися, запідозривши затримку там, де її немає, ніж виявити її несвоєчасно.

Яку роль грає вітамін D у розумовому розвитку?

Що ще, крім уважного спостерігання за розвитком дитини можуть робити батьки, щоб їхній малюк ріс здоровим і розумним?

Відповідаємо: забезпечити дитині добову дозу вітаміну D! Доведено, що цей вітамін фактично є гормоном, необхідним для розвитку мозку ембріона та підтримки функціонування мозку у дорослих і дітей.2

Одним із найважливіших ефектів вітаміну D є вплив на утворення дофаміну — важливої речовини, що забезпечує когнітивну діяльність.2 При недостатньому виробленні дофаміну у дітей спостерігаються уповільнення мислення, порушується процес перемикання уваги з одного процесу на інший, порушується тонка моторика та навички письма. Одним словом, поведінка малюка перестає відповідати нормам розвитку, які наведені в таблиці вище.

Тож можна впевнено сказати, що дефіцит вітаміну D може стати причиною зниження розумового розвитку, здатності до навчання та навіть аутизму.

Як боротися з D-гіповітамінозом?

Вітамін D дитина може отримати під впливом сонячних променів і незначну частину — з їжею. Проте ці джерела не можуть забезпечити малюкові добову дозу вітаміну — наразі це під силу виключно спеціальним медикаментозним препаратам.

Добова потреба вітаміну D залежно від віку:

Вік Вітамін D3 (крапля водного розчину/день)
Від народження до 6 місяців 1 - 2
Від 6 місяців до 1 року 1 - 3
Від 1 до 3 років 1 - 5
Від 3 до 8 років 1 - 6

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продуктів: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?3

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Оценка уровня умственного развития ребенка” - http://adalin.mospsy.ru/r_02_00/r_02_07e1.shtml
 2. “Сенсационная роль витамина Д в правильном развитии малыша” - https://medaboutme.ru/mat-i-ditya/publikacii/stati/detskie_bolezni/sensatsionnaya_rol_vitamina_d_v_pravilnom_razvitii_malysha/
 3. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Імунітет

Імунітет — сукупність захисних механізмів, що допомагають організму боротися з бактеріями, вірусами, гельмінтами та їхніми токсинами, різноманітними хімічними речовинами, алергенами тощо.

Імунітет буває:

 • специфічним – виробляється після того, як людина перенесла яке-небудь захворювання, наприклад, вітрянку або краснуху. Залежно від того, яке було перенесене захворювання, імунітет може бути на все життя, а може лише на певний проміжок часу.
 • неспецифічним – вроджений імунітет, який починає формуватися у плода під час вагітності.

Імунітет – той фактор, за яким дуже пильно стежать батьки. Це абсолютно правильно, адже ослаблений імунітет є причиною частих захворювань вашого малюка і приносить багато турбот та переживань батькам.

Одна з основних ознак низького імунітету в дітей — часта захворюваність. І тут статистика безжальна:

 • тільки 11% дітей дошкільного віку практично здорові;
 • 38% — у категорії часто хворіючих;
 • більше 50% дітей мають хронічні захворювання.2

Як зрозуміти, що у вашого малюка низький імунітет?

Без паніки! Якщо дитина періодично (!) хворіє, це ще не свідчить про те, що в неї ослаблений імунітет. Перш ніж бити тривогу, давайте впевнимося в тому, що у вашого малюка дійсно слабкий імунітет.

Про низький імунітет свідчать такі фактори:

 1. Частота респіраторних захворювань: більше 4 разів на рік, особливо навесні та восени.
 2. Тривале відновлення здоров'я дитини після перенесених захворювань.
 3. Поява грибкових інфекцій, лікувати які доводиться досить довго та без особливого результату.
 4. Часті алергічні реакції і на продукти, і на ліки.
 5. Дитина швидко втомлюється, вередує.
 6. Дитина стає сонливою, проте сон її досить неспокійний і малюк часто прокидається.
 7. Відзначаються часті проблеми з кишечником — запори або послаблення.

І тут постає питання — у чому причина зниження імунітету в малюка?

По-перше, це спадкова схильність до респіраторних захворювань.

По-друге, ускладнення під час вагітності, родові травми, нетривале (менше 6 місяців) грудне вигодовування, нераціональне введення прикорму, різні порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, неправильне застосування лікарських препаратів, особливо антибіотиків, несприятлива екологія та нестача вітамінів.

Роль вітаміну D

Імунна система — саме та ланка організму, що найбільш чутлива навіть до мінімального дефіциту вітаміну D. Це пов'язано з тим, що вітамін бере участь у цілому ряді реакцій імунного захисту, які забезпечують ефективне розпізнавання і видалення інфекційних агентів як вірусної, так і бактеріальної природи. Важливу роль у захисті від інфекцій грає здатність вітаміну D стимулювати імунні клітини до вироблення противомікробного білка – кателіцідіна, який фактично є антибіотиком. Саме він допомагає організму захищатися від інфекційних атак.

Часті захворювання на грип та ГРВІ теж тісно пов'язані з дефіцитом вітаміну D. Дослідження нижче свідчать, що профілактичний прийом може знизити частоту випадків або тяжкість окремого епізоду хвороби.1

Країна, рік Результат дослідження
США, 2009 Призначення вітаміну D пацієнтам з бронхіальною астмою зменшує ризик розвитку нападів.
Японія, 2010 Додаткове введення вітаміну D3 в дозі 1200 МО на добу у школярів достовірно зменшує частоту захворюваності на грип А на 42%.
Монголія, 2012 Прийом препаратів вітаміну D протягом трьох зимових місяців значно зменшує частоту ГРІ.
Афганістан, Кабул, 2010, 2012 Прийом ударної дози вітаміну D3 (100 000 МО) приводить до зменшення на 22% частоти пневмонії на фоні антибіотикотерапії та її рецидивів.

Таким чином, є всі підстави розглядати вітамін D як профілактичний засіб під час сезонних епідемій. Особливе значення це має для дітей дошкільного віку — через інтенсивне зростання скелету ризик розвитку D-гіповітамінозу в них дуже підвищений.

Батькам треба зрозуміти, що краще своєчасно проводити профілактику, ніж потім лікувати хвороби та наслідки.

Щоб ваш малюк не потрапив у групу часто хворіючих дітей, необхідно правильно організувати його режим:

 1. Частіше гуляти на свіжому повітрі.
 2. Якомога раніше почати гартувати малюка.
 3. Уникати стресів і поганого настрою. Психологи впевнені, що оптимізм — краща профілактика будь-якого захворювання.
 4. Слідкувати за раціоном.
 5. Забезпечити малюкові добову потребу в вітаміні D.

В Україні профілактичний прийом вітаміну D3 дітям радять проводити з вересня по травень. Малюкам, що часто хворіють, за рекомендацією МОЗ України призначають по 4000 МО (8 крапель водного розчину D3) щоденно протягом 30 днів, а у подальшому — 2-3 курси на рік по 2000 МО (4 краплі водного розчину) впродовж 30 днів. 2

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?3

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Стаття Л.В. Квашніна, “Нормалізація рівня вітаміну D та мікробіоценозу кишечника – обов’язкові складові неспецифічної імунопрофілактики і реабілітації дітей, що часто хворіють”.
 2. “Ослаблений імунітет” - http://megasite.in.ua/85853-oslablenijj-imunitet.html.
 3. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Переломи кісток

Травмою вважається будь-яке пошкодження організму, яке сталося через механічний, термічний, хімічний або інший фактор зовнішнього середовища. В силу допитливості та підвищеної рухливості, діти найчастіше схильні саме до механічних пошкоджень — переломів і вивихів кісток.

Переломи кісток у дітей раннього шкільного віку виникають внаслідок безлічі ситуацій — під час ходьби або бігу, через падіння на спортивному або дитячому майданчику, на вулиці, з дахів, вікон, парканів, дерев, сходів тощо. Переломи рук зустрічаються у декілька разів частіше, ніж переломи ніг. Крім того, частим місцем переломів у дітей є кисть, передпліччя та ліктьовий суглоб.

Утім, перелом — це не найгірший сценарій. Механічні травми є досить частою і серйозною патологією у дитячому віці, що загрожує не тільки тривалим лікуванням, а й сумними наслідками — інфекціями, остеомієлітом, інвалідністю тощо.

Як розпізнати перелом?

Розпізнати перелом в дитини – не велика наука. Крім того, що дитина буде плакати та скаржитися на нестерпну біль, ви помітите:

 • набряк;
 • припухлість;
 • деформацію ушкодженої зони кінцівки;
 • неможливість поворухнути рукою або наступити на ногу;
 • гематому.

Перша допомога – що робити?

Перш за все слід заспокоїти дитину та знерухомити пошкоджену зону за допомогою підручних засобів (дощечки, палиці, тощо), які закріплюють бинтом, хусткою, шарфом або шматком будь-якої тканини. Потім викликати “швидку” або самостійно податися в найближчу дитячу лікарню або травматичний пункт.

Якщо в дитини відкритий перелом (з порушенням цілісності шкірних покривів), треба уникнути зараження рани та спробувати зупинити кровотечу – обробити рану та накласти стерильну пов'язку! Якщо кровотеча не зупиняється, закрийте рану великим шматком марлі, чистою пелюшкою, рушником або гігієнічною прокладкою (затискати рану слід до прибуття лікаря).

Як запобігти частим переломам у дитини?

Достовірно відомо, що дефіцит кальцію може призвести до патологічної крихкості скелету, слабкого хребта і деформацій хребетного стовпа, кісток рук і ніг.2

Уникнути проблем можна, забезпечивши дитині правильне харчування, режим дня і добову потребу в необхідних речовинах для міцності кісток.

Особливу увагу на недолік кальцію в організмі дитини варто звернути батькам спортсменів. При інтенсивних спортивних тренуваннях опорно-рухова система потребує особливої підтримки. При нестачі кальцію під час тренувань можуть виникати судоми, спазми, збої у функціонуванні серцевого м'яза, а як наслідок — часті травми. Крім кальцію, дуже важливо не забувати про вітамін D3, адже саме він необхідний для того, щоб організм людини міг засвоювати кальцій з їжі та відкладати його в кістках. Роль вітаміну D в цьому процесі дійсно колосальна – без нього засвоюється лише 10-15% кальцію, який надходить в організм з продуктами харчування.1

Профілактика недостатності кальцію і вітаміну D3

Кальцій і вітамін D3 надходять в організм із зовнішнього світу, проте різними шляхами. Єдиним джерелом кальцію є їжа.

Основні групи продуктів, що містять кальцій

Назва продукту Вміст кальцію у 100 г продукту

Молочні продукти:

Пармезан

Брі

Моцарелла

Фета

Камамбер

Коров’яче молоко 2,5%-3,5%

Кефір

 

1300 мг

540 мг

515 мг

360 мг

350 мг

120 мг

120 мг

Горіхи:

Кунжут

Мигдаль

Ліщина

Арахіс

 

780мг

250 мг

225 мг

60 мг

Риба, морепродукти:

Скумбрія

Лосось

Креветки

 

240мг

210 мг

95 мг

Зелень:

Базилік

Шпинат

Молодий кріп

Петрушка

 

370мг

210 мг

208 мг

138 мг

Фрукти:

Курага

Ізюм

Малина

Смородина

 

80мг

50 мг

40 мг

30 мг

Як ми вже писали, щоб кальцій, який надходить в організм із продуктами харчування, засвоювався, треба забезпечити дитині добову потребу в вітаміні D. Якщо ця умова буде виконана, кальцію з їжі буде достатньо для задоволення потреб організму дитини в цьому мінералі.

Вітамін D дитина може отримати під впливом сонячних променів і незначну частину — з їжею. Наприклад, щоб отримати потрібну дозу вітаміну D з їжі, щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока.

Очевидно, що ці джерела не можуть забезпечити малюкові добову дозу вітаміну — сьогодні це під силу виключно спеціальним медикаментозним препаратам.

Яка ж добова потреба у кальції та вітаміні D?

Вік Кальцій (мг/день) Вітамін D3 (крапля водного розчину/день)
Від народження до 6 місяців 200 1-2
Від 6 місяців до 1 року 260 1-3
Від 1 до 3 років 600 1-5
Від 3 до 8 років 1000 1-6
Від 9 до 18 років 1300 1-8

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?3

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M.D., Ph.D. N Engl J Med 2007;357:266-81.
 2. Міжнародний центр нейрохірургії - http://www.neurosurgery.com.ua/index.php?p=218
 3. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Алергічні реакції

Алергічна реакція — це підвищена чутливість організму людини на вплив різних факторів (алергенів). Поява алергій означає, що імунна система, яка захищає від інфекцій та хвороб, реагує на звичайний алерген надмірним захистом.

Через високу забрудненість навколишнього середовища та погіршення якості харчування алергічні захворювання стали серйозною проблемою сучасності — від них страждає близько 20-40% населення світу. Наприклад, тільки з 2000 по 2009 роки частота атопій зросла серед дорослих на 35%, а серед дітей — більш ніж на 100%!1

Окрім того, що алергічні реакції вносять дискомфорт у життя дитини, вони часто за короткий період набувають хронічного перебігу та призводять до порушення роботи багатьох органів.

Які бувають алергічні реакції?

Легкі алергічні реакції у більшості випадків проявляються характерними неприємними, але звичними для організму симптомами: сльозотечою, сверблячкою очей та чханням. Тяжкі ж реакції становлять серйозну загрозу для життя хворого, адже можуть призводити до порушення серцевої діяльності, дихання та анафілактичного шоку.

Найпоширеніші види алергічних реакцій у дітей:

Харчова алергія є наслідком вживання певних продуктів: цитрусових, коров'ячого молока, солодощів, горіхів та курячих яєць, і зазвичай турбує дітей до 1 року. Симптоми: кропив’янка, екзема, набряк Квінке (масивний набряк слизових оболонок, шкіри), зміни у шлунково-кишковому тракті, свербіж, порушення стільця, здуття живота тощо.

Лікарська алергія — відповідь організму на введення лікарського засобу. Зазвичай розвивається паралельно із харчовою алергією, у результаті утворюючи перехресні реакції при поєднанні ліків і продуктів. Симптоми: нудота, кропив’янка, анафілактичний шок.

Респіраторна алергія — алергія на дуже дрібні алергени, що присутні у повітрі (пилок рослин, шерсть тварин, домашній пил тощо). Якщо не лікувати цей вид алергії, є велика вірогідність розвинення бронхіальної астми. Симптоми: риніт і синусит, сльозотеча, набряки, ларингіт, трахеїт.

Дерматити — запальні реакції шкіри на вплив різних факторів (хімічних, фізичних, термічних, рослинних, медикаментозних тощо). Виділяють такі види дерматитів:

 • Контактний дерматит — запалення ділянки шкіри, яке виникає тільки у тому місці, у якому відбувся контакт з подразником (променеві та температурні впливи, тертя, кислоти та луги, тиск, деякі рослини). Симптоми контактного дерматиту, серед яких свербіж, біль під час дотику, відчуття печіння, набряк, висипання, з'являються одразу ж або через деякий час після першого контакту з подразником.
 • Алергічний дерматит — реакція організму на будь-який алерген, що виражається появою на шкірі висипань. Алергічні дерматити бувають: контактними (шкірне ураження виникає при контакті шкіри з алергеном) і безконтактними (шкірне ураження є реакцією на алерген в їжі або у повітрі).
 • Себорейний дерматит — ураження тих ділянок тіла та голови, на яких найбільш розвинено функціонування сальних залоз: межі волосистої частини голови, лоб, щоки, носогубні, пахвові, шийні, пахові і завушні складки, спина та груди. Легкою або початковою формою себорейного дерматиту зазвичай вважається лупа.
 • Атопічний дерматит (АД) — алергічне захворювання шкіри, що виникає у малюків із спадковою схильністю до атопічних захворювань, має хронічний рецидивуючий перебіг. Характеризується свербіжем шкірних покривів та гіперчутливістю як до специфічних (алергенних), так і до неспецифічних подразників.

Алергія на комах виникає при контакті із осами, бджолами, тарганами, міллю, комарами, при укусах і ужаленнях, вдиханні частинок тіл комах або продуктів їх життєдіяльності. Симптоми: на ужалення — місцеві реакції шкіри (набряки) та багато загальних реакцій (слабкість, запаморочення, зниження тиску, кропив’янка, у тяжких випадках може розвинутись анафілактичний шок); при вдиханні часток тіл комах або продуктів їх життєдіяльності можуть розвиватися симптоми бронхіальної астми.

Як лікувати алергію?

У медицині все актуальнішим стає поняття “алергічного маршу”: спочатку хвороба проявляється алергічною нежиттю, потім приєднується харчова алергія, або ж навпаки. У фіналі маршу — бронхіальна астма, кон’юнктивіт і/або алергічний риніт. Саме тому батькам треба якомога швидше виявити проблему та позбутися її.

Немедикаментозне лікування полягає у заходах, спрямованих на зведення до мінімуму або виключення дії чинників, що спровокували загострення захворювання: контактні, харчові, інгаляційні, хімічні подразники, стреси, фактори навколишнього середовища та інфекції.

Медикаментозне лікування призначають з урахуванням форми, стадії, тяжкості шкірного ураження, наявності респіраторних симптомів атопії, супутніх захворювань, віку пацієнта, стану імунної системи. При алергії правильний діагноз можна поставити тільки після комплексного обстеження.

Профілактика алергічних реакцій

Зазвичай лікарі працюють вже з активною хворобою. На жаль, батьки дуже часто нехтують профілактичними методами, проте у їхніх силах спробувати уникнути розвитку алергічного захворювання.

На розвиток алергії впливають:

 • спадкова схильність до того чи іншого алергену;
 • тютюновий дим;
 • штучне вигодовування дитини;
 • несприятливі екологічні умови;
 • безпосередній контакт із побутовими алергенами, хімічними речовинами та синтетичними волокнами;
 • стрес і нервове перезбудження.

Варто уникати контакту з потенційними алергенами та укріпляти імунну систему дитини. На консультації у дерматолога, алерголога можна отримати докладні інструкції, як це зробити.

Яку роль відіграє вітамін D у лікуванні алергічних захворювань?

Науковці вважають, що одним із факторів розвитку алергічних захворювань є недостатній рівень вітаміну D в організмі людини.2

88,9% пацієнтів із алергічними захворюваннями мають дефіцит вітаміну D.3

Дослідження іноземних і українських лікарів показали, що у всіх дітей з алергічними захворюваннями спостерігалось полегшення перебігу основного захворювання та покращення загального стану після застосування вітаміну D у комплексній терапії. Крім того, прийом вітаміну зменшує потребу у великих дозах лікувальних препаратів, у тому числі й гормональних.4

Можливе дозування вітаміну D3 під час лікування алергічних захворювань:

 • 5 000 МО (10 крапель водного розчину) протягом двох місяців під час загострення алергічного захворювання;
 • 4 000 МО (8 крапель водного розчину) протягом двох місяців у період ослаблення симптомів. 4

Природними джерелами вітаміну D3є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?5

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Hanifin J.M. Epidemiology of atopic dermatitis / J.M. Нanifin // Immunol. Allergy Clin. NA. — 2002. — Vol. 22. — P. 1-24
 2. Vitamin D deficiency is associated with decreased lung function in Chinese adults with asthma/ Li F. et al
 3. Специальный портал для медработников “Новости медицины и фармации”- www.mif-ua.com/archive/article/37609
 4. Динаміка рівня цитокінів алергічного запалення при застосуванні вітаміну D у дітей з алергічними захворюваннями / О. В. Тяжка, З. В. Сельська
 5. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Акне

Акне (вугрі або вугровий висип) — хронічне запальне захворювання сальних залоз, що виникає у результаті їх закупорення та підвищеного продукування шкірного сала, — одна з найпоширеніших у світі хвороб шкіри.

Переважно від акне страждають підлітки — більше 80%, а також жінки віком 30-40 років 1. Найрозповсюдженішим виявом акне є вульгарні вугрі, що виглядають як шароподібні рожеві вузли, розміром 0,1-0,5 см 2 у діаметрі та локалізуються на обличчі, грудях і спині.

Чому з’являються акне?

Лікарі-дерматологи називають декілька причин їх виникнення 3:

 • через різні гормональні відхилення, у тому числі через “гормональний бум” у підлітковому та юнацькому віці;
 • через себорею (хронічне захворювання шкіри);
 • під час інших інфекцій чи хвороб, таких як гастрит, дисбактеріоз або захворювання яєчників у жінок.

Появу акне також викликає дефіцит вітамінів A, E, C, D3, біотину і цинку. Зокрема нестача вітаміну D3 означає, що шкіра не може впоратися із виведенням токсинів та шлаків, що призводить до хронічного вугрового висипу.

Як вітамін D3 бореться із акне?

 • регулює активність кателицидину — антимікробного білка, що передає вроджений шкірний імунітет, сприяє загоєнню ран та відновленню тканин;
 • регулює функціонування сальних залоз, порушення дії яких призводить до появи акне;
 • допомагає виробляти власні антиоксиданти, що лікують закупорення залоз, наприклад, глутатіон, дефіцит якого може спричинити появу акне;
 • усуває надмірний блиск шкіри та розширення пор.

Як попередити та лікувати акне?

Перш за все слід уникати зовнішніх подразнюючих факторів, у тому числі неправильного харчування, зловживання алкоголем та інших шкідливих звичок. Не нехтувати правилами особистої гігієни, загартовувати організм та лікувати супутні хвороби (ендокринної системи, шлунково-кишкового тракту тощо), що часто стають причиною появи висипу.

Спеціалісти радять своєчасно реагувати на появу акне та вживати водний розчин вітаміну D3 з метою профілактики.

Лікування акне — процес індивідуальний, однак обов’язково має включати використання засобів внутрішньої та зовнішньої дії. Поєднання медикаментозного лікування, косметичних процедур із домашнім доглядом — запорука успішного подолання вугрів.

Зверніть увагу! Не варто запускати вугровий висип, адже ігнорування може призвести до появи виразок чи рубців.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Акне” - http://www.galderma.ru/Focus-on-the-Skin/Acne
 2. Болезни сальных желез/ Р.Ф. Айзятулов
 3. “Угри (акне)” - http://medportal.ru/enc/dermatology/acne/
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Ожиріння

Ожиріння — це збільшення маси тіла за рахунок утворення додаткової жирової тканини. Жирові відкладення можуть накопичуватися як на стегнах, так і в області молочних залоз чи живота.

Наявність надмірної ваги підвищує ризик виникнення цукрового діабету чи гіпертонії. Ожиріння також впливає на локалізацію жирової тканини, її характеристики (пружність, відсоток вмісту вологи, м’якість), присутність чи відсутність змін на шкірі (розтяжки, розширення пор, целюліт).

За даними ВОЗ 39% людей віком від 18 років і старше мають надлишкову вагу, а 13% страждають від ожиріння.1

Причини появи надмірної ваги:

 • малорухливий стиль життя;
 • генетична схильність до надмірної ваги;
 • нерегулярне харчування, надмірне споживання вуглеводів, жирів, солі, солодких чи алкогольних напоїв, вживання їжі на ніч тощо;
 • ендокринні патології (наприклад, гіпотиреоз, інсулінома);
 • переїдання через психологічні проблеми;
 • фізіологічний стан (лактація, вагітність, клімакс);
 • стреси, недосипання, вживання психотропних чи гормональних препаратів.

Симптоми ожиріння:

 • збільшення маси тіла через появу жирових відкладень на стегнах, животі, грудях;
 • задишка при фізичних навантаженнях, зниження працездатності;
 • підвищення артеріального тиску;
 • болі в суглобах, розлади травлення.

Як вітамін D3 може вплинути на проблему ожиріння?

Вченими з’ясовано, що дефіцит вітаміну D3 в організмі може призводити до збільшення жирового прошарку.3 У той же час існує зворотній зв’язок між схудненням та вітаміном D3, а саме: після невеликої втрати ваги (близько 10%) в організмі підвищується концентрація вітаміну D3. Крім того, існує думка, що вітамін D3 може впливати на розвиток м’язів.

Зв’язок між ожирінням та дефіцитом вітаміну D3 пояснюється кількома механізмами. По-перше, вітамін D3 накопичується у відкладеннях та виконує роль жиророзчинного засобу. Це призводить до зменшення концентрації вітаміну D3 в крові.2

Через це у людей з надмірною вагою продукування вітаміну D3 природним шляхом дещо ускладнене.

Також у клітинах м’язів знаходяться рецептори вітаміну D3. Отже, рівень вітаміну D3 у крові та здорова фізична форма — у тісному зв’язку.

Зверніть увагу! У людей з нестачею чи хронічним дефіцитом вітаміну D3 частіше спостерігається накопичення жирових відкладень.

Профілактика ожиріння:

 • дотримання низькокалорійної збалансованої дієти (особливо важливо для людей зі схильністю до ожиріння);
 • обмежене споживання жирних та смажених продуктів, здобних виробів;
 • чіткий режим харчування (5 разів на день, з інтервалом 3-4 години, невеликими порціями);
 • регулярні фізичні навантаження, перебування на відкритому повітрі; отримувати достатньо сонячного проміння для нормалізації рівня вітаміну D3.

Зверніть увагу! Людям, які страждають на ожиріння, потрібно вдвічі більше вітаміну D3 для зниження ваги.

Вітамін D3 важливий і для тих, хто вже на дієті й намагається позбутися надлишкової ваги. Він допомагає засвоювати фосфор, який бере участь у розщепленні жирів.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітамінуD3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. World health organization’s statistics - www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/ru/
 2. Нарушение метаболизма витамина D при Ожирении/ Дедов И. И., Мазурина Н. В., Огнева Н. А.
 3. J. Cell Biochem, "Vitamin D: a millennium perspective"
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Фізичний розвиток

Фізичний розвиток — це динамічний процес росту дитини, збільшення довжини та маси тіла чи окремих його частин. Він характеризується зміною морфологічних і функціональних властивостей організму, а також їх стану в різному віці. У період активного розвитку формується запас фізичних сил дитини, її витривалість і працездатність.

Етапи фізичного розвитку дитини:

 1. Від народження до 3 років. Основну роль відіграють гормони щитоподібної залози, що забезпечують ріст, розвиток і диференціацію всіх тканин, особливо центральної нервової системи;
 2. Від 3 до 11 років. Відбувається дозрівання рецепторів, чутливих до гормону росту. Дівчата та хлопці розвиваються приблизно в однаковому темпі.
 3. Активний пубертатний розвиток. У 12 років дівчатка починають випереджати хлопчиків у зрості (на 3,1 см), вазі (на 2,9 кг) та об’ємі грудної клітини (на 4,5 і 0,7 см). У 14 років показники фізичного розвитку стають вищими вже у хлопчиків. У цей же період починається статеве дозрівання. Відбувається розвиток і активізація діяльності залоз внутрішньої секреції, статевих органів. У підлітків завершується анатомічний розвиток нервової системи. До 13-14 років закінчується формування рухового аналізатора, що має велике значення для формування витривалості, спритності, необхідних у трудовій діяльності. У цей же період активно розвивається скелетна мускулатура, через що значно зростає м’язова сила у хлопців.1

Що впливає на фізичний розвиток?

Темпи фізичного розвитку на кожному етапі залежать від індивідуальних особливостей, соціальних факторів, регіону проживання тощо.

Проте виділяють й такі:

 • спадковість (наприклад, якщо високі батьки, то велика ймовірність того, що їхня дитина також буде високою);
 • належне функціонування залоз, що виробляють гормони росту;
 • повноцінне харчування (необхідна кількість білків, вуглеводів, жирів та вітамінів);
 • стан здоров’я та схильність до спадкових хвороб.

Яка роль вітаміну D3 у фізичному розвитку дитини?

Наявність достатнього рівня вітаміну D3 в організмі є особливо важливою у період підліткового інтенсивного росту, адже він:

 • сприяє засвоєнню кальцію у тонкому кишечнику та підтримці його рівня у крові (без вітаміну D3 кальцій засвоюється лише на 10 - 15%);3
 • допомагає накопичувати фосфор, який відповідає за міцність та ріст кісток;
 • забезпечує нормальне дозрівання клітин шкіри, бере участь у синтезі меланіну;
 • позитивно впливає на міцність м’язів, які найчастіше використовує дитина.

Крім того, кальцій необхідний для цілісності кісток, яким доводиться підтримувати м’язи, що зростають. При нестачі кальцію організм використовує його запаси із кісток, тим самим послаблюючи скелет.

Це пояснює важливість вітаміну D3, який відповідає за надходження кальцію до підліткового організму.2

Зверніть увагу! Про дефіцит вітаміну D3 свідчать роздратованість, агресивність та неспокійна поведінка дитини.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Педіатрія- підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації / За ред. проф. О. В. Тяжкої / Видання 2-тє. – Вінниця: Нова Книга, 2008.
 2. Сайт российской косметической компании - mirra.ru/about/nashi-razrabotki/vitamin-d-dlja-zdorovja-i-krasoty/
 3. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M.D., Ph.D. N Engl J Med 2007;357:266-81.
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Вагітність

Вітамін D3 — важливий помічник у процесі планування та всього періоду вагітності.

Зверніть увагу! У результаті 50-річних досліджень з’ясовано, що вагітні жінки та новонароджені малята — це група підвищеного ризику виникнення дефіциту вітаміну D3.1

Чому знижується рівень вітаміну D3?

 • надмірне використання кремів з високим захистом від ультрафіолету;
 • зменшення часу перебування на свіжому повітрі;
 • погана екологія;
 • порушення режиму харчування;
 • хронічні захворювання печінки та нирок;
 • живання певних лікарських засобів (кортикостероїдів, протисудомних препаратів).

Роль вітаміну D3 у плануванні вагітності

Завдяки своїм властивостям, вітамін D3 може позитивно впливати на здатність жінки завагітніти та виносити дитину. Більш того, вітамін D3 іноді підвищує шанси чоловіків на продовження роду, зміцнюючи їхню чоловічу силу.2

Відомо, що вітамін D3 продукується організмом під впливом сонячного проміння. У північних країнах показники запліднення жінок у зимовий період дуже знижуються. А от влітку, коли сонячного проміння більше, ці показники зростають.

Зверніть увагу! Рекомендована доза  вітаміну D3 для тих, хто хоче поповнення у сім’ї, становить 5000 МО на добу.3

Вітамін D3 у період вагітності

Вітамін D3 важливий для жінки з перших днів вагітності та протягом усього  періоду виношування дитини. Він може впливати на стан плоду, а також існує ймовірність запобігання формуванню різноманітних патологій у дитини в майбутньому.

Через  необхідність живити дитину потреба вагітної мами у кальцію зростає. У першому триместрі добова норма становить 1,5 г, а у третьому — збільшується до 250-300 мг.4  Якщо ж у вагітної спостерігається нестача вітаміну D3 або кальцію, останній не буде потрапляти до дитини, і єдиним джерелом кальцію стане кісткова тканина майбутньої мами. Таке порушення може призвести до демінералізації та розвитку остеопорозу у вагітної.

Для попередження передчасних пологів лікарі радять вживати вітамін D3 на ранніх термінах вагітності. Рекомендована доза становить 500-1000 МО.1

Чому вітамін D3 важливий для мами та її малюка?

Рівень вітаміну D3 у період вагітності чи грудного вигодовування помітно впливає на здоров’я дитини у майбутньому:

 • дефіцит викликає формування патології скелета, збільшує ризик виникнення карієсу у дитини, може призвести до послаблення головного мозку та уповільненого розвитку моторики малюка, появи рахіту;
 • достатній рівень зменшує ризик виникнення хвороб дихальних шляхів, розсіяного склерозу, цукрового діабету та шизофренії, запобігає появі алергії у дитини.

Зверніть увагу! Профілактика захворювань малюка та зниження ризику ускладнень вагітності має відбуватися лише під наглядом лікаря.

Рекомендовані дози вітаміну D3 у період вагітності та лактації

Визначена спеціалістами потреба вітаміну D3 становить 10 мкг, або 400 МО/добу. Добова доза вітаміну D для вагітних у групі ризику (гестоз, ревматизм, артеріальна гіпертензія, хронічні захворювання печінки, нирок, клінічні ознаки гіпокальціємії та порушень мінералізації кісткової тканини) становить 1000–2000 МО, починаючи з 28-го тижня вагітності.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?5

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже на 5-7 день;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців (масляного — до 4-6 тижнів); 
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література

 1. Недостатність вітаміну D в генезі порушень репродуктивного здоров’я/ Татарчук Т.Ф., Булавенко О.В., Капшук І.М., Тарнопольська В.О.
 2. Витамин D как новый стероидный гормон и его значение для мужского здоровья/ С.Ю. Калинченко, И.А. Тюзиков , Д.А. Гусакова, Л.О. Ворслов, Ю.А. Тишова, Е.А. Греков, А.М. Фомин
 3. “Vitamin D Council” - www.vitamindcouncil.org/blog/vitamin-d-plays-important-role-in-reproductive-health
 4. “Блог матері та малюка” - yamama.pp.ua/07/preparaty-kaltsiyu-pry-vahitnosti
 5. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Краса та молодість

Організм людини дуже вразливий до сезонних коливань. У холодну пору року наші волосся, шкіра та навіть нігті страждають від нестачі сонячного проміння: стають ламкими, сухими, швидко старіють. Влітку брудне повітря, засмага, сонцезахисні креми також позначаються на красі та молодості.

Вітамін D- безпечний спосіб отримувати сонячне проміння навіть взимку. Його нестача призводить до порідіння та випадіння волосся, ламкості нігтів, а також старіння шкіри.

Причини втрати волосся:

 • інфекційні захворювання;
 • неправильний догляд;
 • нестача мікроелементів й вітамінів;
 • дієти для схуднення;
 • гормональні порушення;
 • спадковість, стрес;
 • вживання лікарських препаратів.

Як вітамін D3 впливає на стан волосся?

Одна з основних ознак низького імунітету в дітей — часта захворюваність. І тут статистика безжальна:

 • насичує зрілі фолікули волосся жирними кислотами, що регулюють продукування натуральних жирів у шкірі голови та живлять її;
 • підтримує стовбурові клітини, збільшуючи їхню здатність формувати волосся;
 • діючи з біотином та вітаміном С, живить волосся зсередини.

Причини передчасного старіння шкіри:

 • пасивний спосіб життя;
 • неправильне харчування;
 • особливості міміки;
 • забруднення навколишнього середовища;
 • надмірне перебування на сонці.

Чим вітамін D3 корисний для шкіри?

 • значно уповільнює процес старіння шкіри, зберігає її у тонусі та виконує захисну функцію;
 • сприяє росту клітин шкіри, їхньому відновленню та обміну речовин;
 • активізує імунну систему шкіри та допомагає знищувати шкідливі молекули, що можуть викликати передчасне старіння.

Причини ламкості нігтів:

 • часте використання лаку для нігтів, ацетону;
 • хімічні побутові засоби;
 • неправильний догляд;
 • перепади температури.

Для чого вітамін D3 нігтям?

 • забезпечує регулярне живлення для росту, міцності та краси;
 • допомагає підтримувати U–подібну форму та здоровий колір нігтьової пластини;
 • покращує обмін речовин на стику нігтя зі шкірою та навколишніми м‘якими тканинами.

Зверніть увагу! Вітамін D3 - це вітамін, який відповідає за вміст фосфору і кальцію в організмі. Цей вітамін налагоджує кровообіг, що допомагає відновити волосся, шкіру та нігті.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?1

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

1Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.

Онкологія

Пухлина — це патологічна новостворена тканина, клітини якої втратили контроль над власною регуляцією, ростом та змінами. Іншими словами, пухлина – це неконтрольоване розростання клітин, які не відмирають.

Пухлини поділяють на доброякісні та злоякісні. Найнебезпечнішими для людини є саме злоякісні утворення (рак), що дуже часто призводять до смерті. Як правило, ракова пухлина швидко росте, дає метастази, проростає в сусідні органи чи структури, впливаючи на їхнє функціонування.

Однією із причин виникнення онкологічних захворювань визнано дефіцит вітаміну D3. Вітамін D3 бере участь у багатьох фізіологічних процесах. Підтримуючи його необхідний рівень, можна попередити як мінімум 16 злоякісних захворювань, у тому числі найпоширеніші: рак молочної залози, шийки матки, кишечника та простати.1

Рак молочної залози — найбільш розповсюджене онкологічне захворювання серед жіночого населення України. За останні кілька років рівень захворюваності зріс більше, ніж у 3 рази. Також спостерігається тенденція до найбільшого поширення раку грудей серед жінок середнього (30-54 роки) і старшого віку (55-74 роки).2

Як попередити рак молочної залози?

 • регулярно проходити обстеження у мамолога;
 • здавати аналізи на рівень жіночих статевих гормонів та коригувати гормональний фон;
 • не відкладати народження першої дитини та не відмовлятися від грудного вигодовування;
 • правильно харчуватися та бути фізичною активною;
 • вживати вітаміни, особливо вітамін D3, для зменшення ризику захворювання;
 • уникати травм молочної залози і надмірних стресів.

Пам’ятайте! Найбільше у зоні ризику знаходяться жінки в період постменопаузи із низьким рівнем D3.

Згідно останніх статистичних даних на рак шийки матки хворіє 5,5 тисяч жінок України. Щодня шість жінок помирає від цього онкологічного захворювання.3 Такі страшні цифри вимагають від жінок підвищеної уваги до свого здоров’я та постійної профілактики раку.

Як уникнути раку шийки матки?

 • регулярно проходити обстеження у гінеколога;
 • здавати цитологічний аналіз (мазок шийки матки);
 • підтримувати необхідний рівень вітаміну D3 для захисту організму;
 • правильно харчуватися, займатися спортом та уникати шкідливих звичок.

Пам’ятайте! Куріння зменшує кількість вітаміну D3 у крові та може бути однією з найважливіших причин появи раку шийки матки у жінок.

Рак кишечника на ранніх стадіях може ніяк себе не проявляти. Якщо регулярно не проходити обстеження, збільшення ракової пухлини швидко призводить до ускладнень та смерті хворого. За даними ВОЗ щороку реєструється 500 тисяч випадків раку кишечника, а під час першої діагностики виявляють пухлину вже на ІІІ - ІV стадіях.4

Як запобігти раку кишечника?

 • вживати якнайменше червоного м’яса та жирів;
 • контролювати масу тіла та робити фізичні вправи;
 • правильно харчуватися, споживаючи більше фруктів та овочів.

Пам’ятайте! У зону ризику захворювання найчастіше потрапляють люди віком від 50 та більше років із дефіцитом вітаміну D3, які рідко бувають на сонці.5

Рак простати - причина смертності 75% чоловіків.6 Це ракове захворювання протікає повільно: з моменту виявлення пухлини до останньої стадії проходить 10 - 15 років.

Як попередити рак простати?

 • регулярно проходити обстеження в уролога (хоча б 1 раз на рік);
 • правильно харчуватися, обмежити кількість тваринних жирів;
 • слідкувати за вагою, робити фізичні вправи.

Пам’ятайте! Найчастіше на рак простати страждають чоловіки віком понад 50 років, зі смаглявою шкірою, а також курці, у яких спостерігається нестача вітаміну D3.5

Як вітамін D3 допомагає у боротьбі з раком?

У результаті багатьох досліджень було встановлено, що вітамін D3 виконує функцію антиракового агента, що попереджує ріст та поширення ракових клітин, а саме:

 • змушує онкогенні клітини адаптуватися до клітин органу, в якому ті почали з’являтися, а якщо цього зробити не вдалося, вітамін D3 запускає механізм самознищення ракових клітин;
 • допомагає зберігати цілісність оболонки внутрішніх органів, перешкоджаючи раку проникати в інші органи;
 • зменшує кровопостачання пухлини, уповільнюючи її ріст.7

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продуктів: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?8

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Сеть новостных блогов “Mixed News” - http://mixednews.ru/archives/29068
 2. Епідеміологія і статистика захворюваності на рак молочної залози і смертності від раку молочної залози в Україні/Науково-освітній інтернет-портал ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України
 3. Агенція новин “Galka.if.ua” - http://www.galka.if.ua/rak-shiyki-matki-zabiraye-za-rik-mayzhe-stilki-zh-lyudey-yak-zabrala-ato-onkoginekolog/
 4. World health organization’s statistics - www.who.int
 5. “Vitamin D Council” - https://www.vitamindcouncil.org/health-conditions/colorectal-cancer/
 6. “Простатити STOP” - http://prostatitistop.ru/articles/statistika-rak-prostaty-ukraina/
 7. “Эндокринология профессионально” - http://endoinfo.ru/theory_pacients/osteoporoz/vitamin-d-i-opukholi.html
 8. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Депресія

Депресія — це психічний розлад, що має дві форми: легку та складну. Легка форма супроводжується відчуттям пригніченості, однак не вибиває із загального життєвого ритму. Зниження працездатності, стан апатії чи погіршення пам’яті означає, що депресія загострилась до тяжкої форми.

З віком частота розвитку депресії лише зростає: у період 18-25 років на неї страждають 5%, а у 25-45 — близько 8%. У людей похилого віку депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів.2

Як розпізнати депресію?

Симптоми, як і причини, бувають різними і залежать від індивідуальних особливостей людини.

Проте можна виділити декілька основних ознак депресії:

 • втрата інтересів та насолоди життям;
 • важкість у прийнятті рішень, знижена концентрація;
 • постійне відчуття втоми та проблеми зі сном;
 • асоціальна поведінка (недовіра до людей, усамітнення);
 • стан відчаю та зневіри;
 • поява суїцидальних думок.

Як вітамін D3 впливає на депресію?

У результаті багатьох досліджень було встановлено, що вітамін D3 допомагає підтримувати не лише фізичне, а й психологічне здоров’я. Існує тісний зв’язок між ним і так званим гормоном щастя (серотоніном), а дефіцит кожного може викликати депресію.

Вітамін D3 активізує рецептори на поверхні клітин головного мозку і може надсилати хімічні сигнали до тканин. Він впливає на ті ділянки мозку, що відповідають за психічне здоров’я, у тому числі депресію. Також вітамін D3 сприяє продукуванню певних хімічних речовин та гормонів, що входять до складу багатьох антидепресантів.

Дослідження показують, що люди з дефіцитом вітаміну D3 у крові схильніші страждати від депресії, особливо в осінньо-зимовий період.3 Тут і проявляється найбільший зв’язок між вітаміном D3 та депресією, а саме — сезонним афективним розладом. У холодну пору року через нестачу сонячного проміння більшість відчуває так звану “сезонну депресію”. Головною закономірною причиною такого стану є дефіцит вітаміну D3.1

Як позбутися депресії?

 • визначити, що саме викликало депресію та уникати факторів стресу;
 • поділитися своїми проблемами та переживаннями з рідними та близькими;
 • поповнити рівень вітаміну D3 в організмі;
 • скорегувати свій режим харчування та сну, частіше бувати на свіжому повітрі;
 • звернутися до лікаря, який призначить лікування.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Vitamin D Council” - www.vitamindcouncil.org/blog/vitamin-d-plays-important-role-in-reproductive-health
 2. World health organization’s statistics - www.who.int
 3. Eyles, D.W., Smith, S., Kinobe, R., et al., "Distribution of the vitamin D receptor and 1 alpha-hydroxylase in human brain"
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Цукровий діабет

Цукровий діабет — це порушення обміну речовин, при якому цукор (глюкоза) нормально не засвоюється у крові.

Глюкоза є основним джерелом енергії, універсальним паливом для клітин, яка, згораючи, забезпечує нормальне функціонування мозку, печінки, серця і м’язів, особливо за додаткових навантажень. А для того, щоб цукор потрапив до клітин, потрібен інсулін. Інсулін — це білковий гормон, що виробляється підшлунковою залозою і насичує клітини глюкозою.1

Існує два типи цукрового діабету, залежно від ролі інсуліну в крові.

Діабет І типу — це захворювання, при якому власна імунна система атакує певні клітини, так звані бета-клітини, що допомагають продукувати гормон інсулін. Через постійне ураження ці клітини не можуть виконувати свою функцію. Тому ускладнюється контроль за рівнем глюкози в організмі, а людина з діабетом типу І потребує додаткових ін’єкцій інсуліну.

Симптомами дефіциту інсуліну є:

 • надмірна спрага;
 • нестача концентрації;
 • погіршення зору;
 • повільне загоєння ран.

На сьогодні точно не з’ясовані усі причини, які можуть провокувати розвиток цукрового діабету І типу. Спадковість, вірусні інфекції та фактори зовнішнього середовища лише підвищують ризик появи діабету.

Цукровий діабет І типу — це рідкісна форма цукрового діабету, яка діагностується переважно у дітей молодшого віку.

Як вітамін D3 впливає на цукровий діабет І типу?

Вітамін D3 буквально робить імунні клітини розумнішими і не дозволяє їм атакувати власну систему.2 Достатня кількість вітаміну D3 допомагає запобігати автоімунним захворюванням, у тому числі цукровому діабету І типу.

Як це відбувається? Вітамін D3 приєднується до рецепторів клітин імунітету і за допомогою хімічних сигналів керує ними.

Більш того, вітамін D3 має рецептори у зонах, пов’язаних з цукровим діабетом типу І. Завдяки цьому, вітамін D3:

 • запобігає відмиранню бета-клітин та зменшує їх запалення;
 • покращує продукування інсуліну;
 • контролює рівень глюкози в крові.

Також існує думка, що вживання вітаміну D3 із раннього дитинства може попередити розвиток цукрового діабету типу І. Якщо вагітна жінка отримує достатню кількість вітаміну D3, вона також може запобігти появі цукрового діабету у дитини.2

Що таке цукровий діабет ІІ типу?

Цукровий діабет ІІ типу означає нездатність організму контролювати рівень цукру (глюкози) у крові. Як вже було зазначено, бета-клітини підшлункової залози, гормон інсулін та глюкоза знаходяться у тісній взаємозалежності. У людей із діабетом ІІ типу не виробляється достатня кількість інсуліну, щоб контролювати рівень глюкози. А той інсулін, який продукується, організм ігнорує.

Цукровий діабет ІІ типу виникає у людей зрілого віку (після 40 років), але все частіше ним починають хворіти й діти.

Цукровий діабет ІІ типу розвивається поступово. Більш того, існує категорія людей із діагнозом “предіабет”. Це означає високий рівень цукру в крові, але не критичний. Люди з таким діагнозом можуть нормалізувати рівень цукру шляхом дотримання здорового харчування та фізичних вправ.

Симптомами цукрового діабету ІІ типу є:

 • постійне відчуття голоду (через відсутність інсуліну та цукру в певних органах, виникає підвищений апетит);
 • втрата ваги (без глюкози енергія виробляється з інших джерел палива, зокрема м’язів та жирової тканини);
 • проблеми із зором;
 • постійна втома та роздратованість;
 • вразливість до інфекційних захворювань;
 • поява темних плям на шкірі (особливо у складках).

Як вітамін D3 впливає на цукровий діабет ІІ типу?

Дослідження показують, що люди із низьким рівнем вітаміну D3 у крові мають підвищений ризик розвитку цукрового діабету ІІ типу.2 Також доведено, що у пацієнтів із діагностованим цукровим діабетом цього типу спостерігається дефіцит вітаміну D3.

Вітамін D3 допомагає підшлунковій залозі формувати бета-клітини та регулювати виробництво інсуліну. Як це відбувається?

У людей, які страждають на цукровий діабет ІІ типу порушена функція клітин підшлункової залози. У бета-клітинах цієї залози знаходяться специфічні рецептори, які реагують на надходження вітаміну D3. Таким чином, вітамін D3 допомагає бета-клітинам продукувати інсулін.2

Зверніть увагу! Приймання вітаміну D3 не може замінити повноцінного лікування цукрового діабету І чи ІІ типу. Профілактика цього захворювання за допомогою вітаміну D3 має проводитись під наглядом лікаря.

Вітамін D3 та гестаційний діабет у вагітних

Вагітність — це період гормональної перебудови в організмі матері. Плацента виділяє певні речовини, що блокують дію інсуліну та впливають на продукування глюкози. Через це рівень цукру в крові підвищується. Організм починає виробляти ще більше інсуліну, щоб зменшити кількість глюкози і допомогти проникнути їй у клітини організму. Як наслідок — у вагітних розвивається гестаційний діабет.3

Зверніть увагу! Вагітній жінці необхідно відразу звернутися до лікаря при перших симптомах діабету, щоб не було ускладнень у майбутньому.

Вітамін D3 контролює секрецію інсуліну та зменшує запалення, а його нестача може бути однією з причин розвитку гестаційного діабету. Більш того, вітамін D3 забезпечує надходження кальцію в організм. Кальцій допомагає контролювати вивільнення інсуліну з бета-клітин, а зміна його рівня може мати негативні наслідки для майбутньої мами.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Що таке цукровий діабет” - http://diabetic.com.ua/?p=283
 2. “Vitamin D Council” - https://www.vitamindcouncil.org/health-conditions/type-i-diabetes/
 3. Гестаційний цукровий діабет” - http://stopbolezni.net/xvorobu/1611-gestaziuny-zukrovy-diabet.html
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Остеопороз

Остеопороз — це зменшення рівня кісткової маси та порушення її щільності, що призводить до зниження міцності кісток та підвищення ризику переломів. Таку хворобу має майже кожна людина після 40 років 1, але у когось вона може протікати непомітно, а у когось, особливо у жінок, це може стати патологією й призвести до тяжких переломів. Кальцій вимивається з кісток з таких причин: вагітність, гормональний збій під час менопаузи чи сидячий спосіб життя.

Причини розвитку остеопорозу:

 • спадковість;
 • гормональний фактор;
 • дефіцит вітаміну D3;
 • неправильне харчування, шкідливі звички, переїдання;
 • наявність переломів та низький рівень кальцію;
 • відсутність фізичних навантажень.

Перші симптоми остеопорозу:

 • судоми у ногах;
 • надмірний зубний наліт, пародонтоз;
 • болі у кістках та попереку, ламкість нігтів, рання сивина;
 • прискорення серцебиття;
 • переломи кісток чи викривлення хребта.

Вітамін D3 для боротьби з остеопорозом

Активна форма вітаміну D3 діє у кістках і стимулює рухливість клітин, що відповідають за будівництво тканин. Паралельно вітамін D3 позитивно впливає на продукування різних білків та мінералів для речовини в основі кісток. Більш того, активна форма вітаміну D3 впливає на обмін речовин, через що знижується процес пошкодження кісток, покращується їхня мікроархітектура та якість, збільшується кісткова маса.

Вживання вітаміну D3 знижує ризик переломів шийки бедра на 26% та ризик інших переломів — на 23%.2

Достатній рівень вітаміну D3 в організмі людини є основою для формування та підтримки сили кісток, а також сприяє:

 • засвоєнню кальцію у кишечнику та збереженню запасів кальцію у кістках (без вітаміну D3 засвоюється лише 10 - 15%);3
 • накопиченню фосфору, який відповідає за ріст кісток;
 • посиленню міцності кісток та зниженню імовірності переломів у літніх жінок після настання менопаузи;

Загальна добова норма кальцію в крові становить 800 - 1250 мг.

Назва продукту Вміст кальцію у 100 г продукту

Молочні продукти:

Пармезан

Брі

Моцарелла

Фета

Камамбер

Коров’яче молоко 2,5%-3,5%

Кефір

 

1300 мг

540 мг

515 мг

360 мг

350 мг

120 мг

120 мг

Горіхи:

Кунжут

Мигдаль

Ліщина

Арахіс

 

780мг

250 мг

225 мг

60 мг

Риба, морепродукти:

Скумбрія

Лосось

Креветки

 

240мг

210 мг

95 мг

Зелень:

Базилік

Шпинат

Молодий кріп

Петрушка

 

370мг

210 мг

208 мг

138 мг

Фрукти:

Курага

Ізюм

Малина

Смородина

 

80мг

50 мг

40 мг

30 мг

Профілактика виникнення остеопорозу

 • жінкам потрібно слідкувати за менструальним циклом, кожні півроку відвідувати гінеколога;
 • займатися фізичними вправами для зміцнення кісток;
 • підтримувати необхідний рівень кальцію та вітаміну D(добова норма - 1000 МО);
 • обмежити вживання алкоголю, а також не лікуватися антибіотиками без рецепта лікаря.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продуктів: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці з метою профілактики є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?4

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Климакс и остеопороз – как не споткнуться на ступеньке - http://www.health-ua.org/faq/travmatologiya-i-ortopediya/124.html
 2. “Болезнь Остеопороз: признаки и профилактика” - http://www.ditrix.ru/information/osteoporosis/index.htm
 3. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M.D., Ph.D. N Engl J Med 2007;357:266-81.
 4. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Хвороби пам'яті

Деменція — одна з найстрашніших вад нервової діяльності, так звана “хвороба пам’яті”. Це порушення обміну речовин у тканині головного мозку, що призводить до руйнування численних зв’язків між нервовими клітинами та, у кінцевому результаті, — до загибелі самих клітин.

У зоні ризику захворювання знаходяться люди старші 60 років, у яких деменція може помилково вважатися природним етапом старіння. Проте з віком структурні зміни мозку спричиняють лише незначне зниження пам’яті, але ніяк не недоумство. Однією з причин розвитку деменції можна назвати хворобу Альцгеймера, а також судинні порушення мозку.1

На основі цього виділяють дві форми хвороби:

 • синильна деменція (стареча деменція, що проявляється змінами характеру, схильністю до жебрацтва та психологічною вразливістю);
 • судинна деменція (проявляється у результаті перенесеного інсульту чи атеросклерозу судин мозку).

Причини розвитку деменції та хвороби Альцгеймера:

 • порушення мозкового кровотоку;
 • мікроінсульти та великі інсульти;
 • перенесені черепно-мозкові травми;
 • наркотичні отруєння, зловживання алкоголем;
 • нейроінфекція;
 • надмірні стреси.

До інших причин виникнення деменції можна віднести, наприклад, синдром Піку, схожий на хворобу Альцгеймера, що вражає малу область головного мозку. У людей із хворобою Паркінсона недоумство розвивається у 15-20% випадків. До списку патологій, що провокують недугу, можна віднести також СНІД та хвороби Кройтцфельдта-Якоба.1

Симптоми розвитку хвороб пам’яті

 • погано запам’ятовуються нові імена, дати, місця, події, номери телефонів, забувається місце, куди щойно покладено річ тощо;
 • важко збагнути про що йде мова, втрачається лінія розмови;
 • нерозбірливість мови та сенсу сказаного;
 • тривога через несуттєві проблеми, швидко та різко виникає дратівливість, образи;
 • дезорієнтація в собі (забувається власне прізвище, вік, своя професія, робочі або домашні обов’язки), у просторі (важко збагнути яке місто, квартира, поверх, станція метро) та часі (не одразу визначається дата, день тижня, місяць).

Вітамін D3 у боротьбі з хворобами пам’яті

Вченими було встановлено, що існує зв'язок між вітаміном D3 і роботою мозку. Завдяки цьому, вітамін D3 може запобігати розвитку не лише деменції, але й хвороби Альцгеймера.2

Рецептори вітаміну D3 знаходяться на поверхні клітин у багатьох частинах мозку, де ті отримують хімічні сигнали. Рецептори можуть буквально наказувати клітинам діяти певним чином: розмножуватися чи відмирати. Також маючи рецептори у головному мозку, вітамін D3 може впливати на мислення та діяльність людини. Вчені виявили, що у людей з хворобою Альцгеймера присутня низька кількість рецепторів вітаміну D3 в головному мозку, що відповідає за формування спогадів. За допомогою рецепторів вітаміну D3 мозок захищається від речей, що можуть його пошкодити. У тому числі, від бляшок та клубків у клітинах мозку, що є наслідком хвороби Альцгеймера.2

Профілактика хвороб пам’яті:

 • запобігання хворобам серцево-судинної системи;
 • відмова від шкідливих звичок (паління, алкоголь), вживання солоної їжі та малорухливого способу життя;
 • уникнення стресових ситуацій, що негативно впливають на пам’ять;
 • контроль артеріального тиску та рівня холестерину в крові.

Зверніть увагу! Вітамін D3 може запобігти виникненню проблем з пам’яттю та недоумства, а також зупинити розвиток деменції.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?3

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Деменція: перші тривожні симптоми і лікування в домашніх умовах” - http://likuvan.in.ua/dementsiya-pershi-trivozhni-simptomi-i-likuvannya-v-domashnih-umovah.html
 2. “Подтвердилась связь между витамином D и риском развития деменции”/ Медицинский портал “Nebolet.com” - https://nebolet.com/mednews/svjaz-mezhdu-vitaminom-d-i-riskom-razvitija-demencii-1141.html
 3. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Менопауза

Менопауза вважається невід’ємним етапом старіння жіночого організму. Після 40 років яєчники починають змінювати кількість продукованого естрогену — гормону, необхідного для менструації та вагітності. З віком рівень естрогену стає все меншим, через що стають слабшими кровоносні судини.1

Симптоми менопаузи:

 • гормональні порушення, у тому числі нерегулярний цикл;
 • відчуття приливів (хвилі жару в грудній клітці, що поширюються на шию, обличчя та руки);
 • сухість у статевих органах;
 • нетримання сечі, що є результатом зниження тонусу сечового тракту;
 • зміна настрою та поганий сон.

Зверніть увагу! Дефіцит естрогену — одна з причин прояву симптомів не лише менопаузи, але й остеопорозу. Жінки у період клімаксу здатні швидко втрачати кісткову масу.3 Коли втрата кісткової тканини досягає певної межі, починає розвиватися остеопороз. Це захворювання ще називають “мовчазним”, адже воно не має яскравих симптомів. Лише після травми чи перелому, які спричинені втратою кісткової маси, можна встановити діагноз “остеопороз”.

Роль вітаміну D3 у період менопаузи

Вітамін D3 допомагає засвоювати кальцій в організмі, що запобігає розвитку остеопорозу на фоні швидкого зниження естрогену. Це є особливо важливим для жінок у період менопаузи та постменопаузи, адже саме вони найчастіше страждають на остеопороз — захворювання, яке супроводжується зниженням міцності кісток, підвищенням їхньої ламкості та зростанням ризику переломів хребта чи шийки бедра.

Без допомоги вітаміну D3 кальцій засвоюється лише на 10 - 15%.4

Вітамін D3 здатен не лише зміцнювати кістки, але й збільшувати силу м'язів, що дозволяє знизити частоту падіння. Завдяки цьому жінка не буде втрачати рівновагу тіла. Вченими також доведено, що дефіцит вітаміну D3 посилює нестачу естрогену.2 Оскільки вітамін D3 являється не просто вітаміном, а прогормоном, його призначають разом з кальцієм для гормональної терапії жінок у період менопаузи.

Зверніть увагу! Для жінок в період менопаузи добова норма вітаміну D3 становить 1000 МО, а кальцію - 1500 мг.1

Як полегшити симптоми менопаузи?

 • Дотримуватись здорового харчування (фрукти, овочі, молочні продукти).
 • Займатися спортом, вести активний спосіб життя, робити помірні фізичні вправи (це допоможе знизити приливи крові).
 • Носити просторий одяг із натуральних тканин.
 • Обмежити вживання кави та чаю.
 • За рекомендацією лікаря — пройти курс гормональної терапії, а також нормалізувати рівень вітаміну D3.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?5

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Здоровье@mail.ru” - health.mail.ru/disease/menopauza
 2. Recent study reports no effect of vitamin D and calcium on menopausal symptoms - www.vitamindcouncil.org
 3. Первичный остеопороз: клиника, диагностика и лечение/Л. Б. Лазебник, С. Б. Маличенко/Медицинский научно-практический журнал “Лечащий врач”
 4. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M.D., Ph.D. N Engl J Med 2007;357:266-81.
 5. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Статеве дозрівання

Період статевого дозрівання триває приблизно 2 роки й характеризується швидким розвитком та формуванням організму. У цей час активно працює ендокринна система та наднирники, а в організмі підлітка відбуваються фізичні та психологічні зміни.

Початок періоду статевого дозрівання у дівчаток та хлопчиків припадає на різний вік. У більшості дівчат він починається приблизно в 10 років, а перші місячні відбуваються через два роки, в 12 років. Хлопчики відстають у статевому розвитку від дівчаток у середньому на два роки. Тобто цей період починається не в 10, а в 12 років.2

Здебільшого гормональні коливання у підлітків незначні, не вимагають лікарського втручання, а організм сам може прийти в норму через певний час. Однак у деяких випадках гормональний дисбаланс може мати яскраво виражені симптоми, через які варто звертатися до лікаря.

Причини гормонального дисбалансу підлітків:

 • сильні стресові ситуації;
 • захворювання щитоподібної залози;
 • генетичні захворювання;
 • надмірне вживання ліків;
 • нестача вітаміну D3;
 • неправильне харчування, погана екологія;
 • захворювання, що передаються статевим шляхом.

Симптоми гормонального збою:

 • Підвищена пітливість. Якщо це не супроводжується іншими симптомами, то можна говорити про підлітковий гіпергідроз. Він виникає через постійну зміну гормонів, які впливають на нервову систему, яка контролює роботу потових залоз.
 • Акне. Підліткові вугрі - поширене явище, що означає порушення рівноваги між андрогенами (чоловічими гормонами) та естрогенами (жіночими).
 • Дратівливість та агресія. Через вплив статевих гормонів на центральну нервову систему підлітків, відбуваються психічні зміни. Часто виникають перепади настрою та підвищується вразливість.
 • Зміна ваги. У цьому віці наднирники починають активно виробляти гормони глюкокортикоїди. Дисбаланс таких гормонів призводить до швидкого набору ваги.
 • Порушення росту. Збільшення кісткової тканини відбувається під впливом гормону росту. Його нестача призводить не тільки до відставання у рості, але й до затримки загального фізичного розвитку підлітка.

Ознаки гормонального дисбалансу юнаків:

 • Через нестачу тестостерону (чоловічого гормону) у хлопців відбувається затримка статевого дозрівання. У деяких юнаків виникає незначне збільшення грудних залоз, що є як природним явищем, так і симптомом пухлини наднирників або яєчок.1

Ознаки гормонального дисбалансу дівчат:

 • Ранній початок менструації, прояв вторинних статевих ознак (до 10 років).
 • Затримка першої менструації (до 15 років).
 • Нерегулярний цикл. Перші кілька років - це норма, однак більше 2-х років - привід звернутися до дитячого ендокринолога.

Роль вітаміна D3 у період статевого дозрівання:

 • хлопців

Успішне протікання періоду статевого дозрівання – це здатність організму виробляти статевий гормон тестостерон у достатній кількості.

Ожиріння, дефіцит вітаміну D3 , дисфункція щитоподібної залози – головні ознаки того, що період статевого дозрівання проходить з ускладненнями. Більш того, надлишкова вага у хлопчиків може негативно впливати на продукування тестостерону та затримувати процес дозрівання. Порушення статевого дозрівання через ожиріння означає збій в ендокринній системі хлопчиків.

Існує прямий зв’язок між дефіцитом вітаміну D3 та дефіцитом тестостерону. Нестача кожного з них впливає на відношення жирозберігаючих (пролактин, інсулін) та жиророзчинних гормонів (гормон росту, статеві гормони). В результаті цього розвивається ожиріння, що викликає зменшення рівня вітаміну D3 в крові. Це пояснюється тим, що велика кількість жирової тканини “поглинає” вітамін D3 та ускладнює його потрапляння у кров. Відновлення рівня вітаміну D3 позитивно впливає на інсулін та надходження глюкози, зменшуючи ризик розвитку діабету.2

 • дівчат

За даними останніх досліджень у дівчаток віком 8-9 років все частіше діагностують ранній початок статевого дозрівання. Цей процес свідчить про наявність патологій у статевих органах, тому вимагає значної уваги.

Встановлено, що достатній рівень вітаміну D3 може уповільнити чи запобігти ранньому статевому дозріванню.3

Лікування та профілактика гормонального дисбалансу підлітків

Після виявлення вищевказаних симптомів, лише лікар може призначити індивідуальну схему лікування для підлітка. Вона може включати гомеопатичні препарати або синтетичні аналоги гормонів, комплекс вітамінів, у тому числі приймання вітаміну D3.

В ході лікування та для профілактики гормонального дисбалансу потрібно:

 • дотримуватися режиму харчування;
 • повноцінно відпочивати та спати;
 • займатися спортом та гуляти на свіжому повітрі;
 • підтримувати достатній рівень вітаміну D3 (щоденна профілактична норма для дітей – 500-1000 МО)4;

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?5

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. “Гормональный дисбаланс у подростков” - http://ru-babyhealth.ru/gormonalnyj-disbalans-u-podrostkov
 2. “Статеве дозрівання підлітків” - http://megasite.in.ua/106485-stateve-dozrivannya-pidlitkiv.html
 3. “Витамин Д3” - https://www.babyblog.ru/user/Walechka_87/957689
 4. Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europerecommended vitamin D intakes in the general population and groups at riskof vitamin D deficiency -  https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.2013.0012/25848
 5. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Порушення гормонального фону

Гормони — це біологічно активні речовини, що виробляються у залозах внутрішньої секреції, у тому числі у статевих залозах, що продукують тестостерон (чоловічі гормони) та естрогени (жіночі гормони).

Гормональний фон — це сукупність гормонів у організмі людини, відношення та кількість яких змінюється під впливом внутрішнього (вік, емоції, захворювання, аномалії розвитку тощо) чи зовнішнього (кліматичні умови, екологія та опромінення) середовища.

Гормональний фон людини може змінюватись у будь-якому віці. Необхідно постійно контролювати його рівень та слідкувати, щоб всі вітаміни та мікроелементи надходили в організм у потрібній кількості та вчасно.

Причини гормонального збою у чоловіків:

 • вроджена чи набута патологія центральних або периферійних ендокринних залоз (наприклад, гіпофіза чи щитоподібної залози);
 • вплив шкідливих звичок (зловживання алкоголем, куріння, наркотики, побутова хімія тощо);
 • інфекційні процеси, пухлини, травми статевих залоз.

Симптоми гормонального дисбалансу у чоловіків:

 • роздратованість, втома та зниження фізичної витривалості;
 • поява зайвої ваги, жирових відкладень на животі;
 • сухість та дряблість шкіри, порідіння волосся;
 • розвиток цукрового діабету та поява серцево-судинних захворювань;
 • порушення діяльності статевої системи.

Вплив вітаміну D3 на чоловічі гормони

Дефіцит вітаміну D3 негативно впливає на продукування тестостерону. Особливо це відчутно у холодну пору року — без сонячного проміння організм не отримує достатньо вітаміну D3, через що рівень чоловічого гормону знижується.

Більш того, рецептори та ферменти вітаміну D3 розташовані майже в усіх органах чоловічих статевих шляхів: у гладких м’язах яєчок, сперматогоніях, канальцях та простаті. Завдяки цьому, вітамін D3 може впливати на репродуктивну систему чоловіка та сперматогенез як прямо (через рецептори), так і опосередковано (через тестостерон).

Високий рівень вітаміну D3 у чоловіка сприяє підвищенню якості, швидкості та концентрації сперматозоїдів, що сприяє родючості.

Причини гормонального збою у жінок:

 • клімакс (у жінок після 40 років);
 • статеве дозрівання, вагітність або пологи;
 • вживання гормональних препаратів (контрацептивів);
 • стресові ситуації та неправильний стиль життя (шкідливі звички);
 • гінекологічні захворювання, зайва вага.

Зверніть увагу! Кістозне перетворення яєчників та недорозвиненість матки також впливають на рівень гормонів. Необхідний регулярний огляд у гінеколога та прийом вітамінів.

Симптоми гормонального дисбалансу у жінок:

 • нестабільний менструальний цикл та зниження статевого потягу;
 • головні болі та збільшення ваги;
 • поганий сон та хронічна втома;
 • ламкість та випадіння волосся, поява зморшок.

Пам’ятайте! Гормональний збій може бути причиною серйозних захворювань: міоми матки, полікістозу, раку матки чи яєчників. Тому при виникненні будь-якої підозри, варто звернутися до лікаря.

Вплив вітаміну D3 на жіночі гормони

Встановлено, що вітамін D3 активізує репродуктивні процеси у жінок, впливаючи на роботу статевих гормонів. Дефіцит вітаміну D3 — одна з причин розвитку синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ) у жінок. При недостатній забезпеченості організму вітаміном D3 функціонування яєчників супроводжується порушенням дозрівання фолікулів чи утворенням кіст.1

Вітамін D3 діє на репродуктивну функцію жінки: від моменту запліднення та протягом усього періоду вагітності. Вітамін D3 рекомендується вживати навіть в процесі планування вагітності обом партнерам, щоб вже після зачаття плід дитини одержав усі корисні речовини.

Як вже було вище сказано, вітамін D3 стимулює продукування естрогенів, які, у свою чергу, запобігають виснаженню яєчників, що збільшує ймовірність запліднення.

Вітамін D3 впливає на стан плоду, а також запобігає формуванню різноманітних патологій у дитини в майбутньому. Завдяки своїм властивостям, вітамін D3 допомагає постачати кальцій ембріону в утробі матері.

Також існують дані про зв’язок між дефіцитом вітаміну D3 та раннім статевим дозріванням.

Зверніть увагу! Внаслідок дефіциту вітаміну D3 у майбутньої мами можливе ускладнення вагітності: прееклампсія (підвищення тиску та набряки), гестаційний діабет чи передчасні пологи. Потрібна обов’язкова консультація з лікарем для проведення профілактичного лікування.

Профілактика гормонального дисбалансу:

 • потрібно регулярно здавати аналізи та проводити медичний огляд, особливо людям із успадкованими чи хронічними захворюваннями;
 • відмовитись від шкідливих звичок, правильно харчуватися та дотримуватися режиму сну;
 • слідкувати за рівнем вітаміну D3 у крові.

Природними джерелами вітаміну D3 є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D3 від сонця необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу в якості джерела вітаміну D3, необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати більше 4 кг сиру або випивати більше 1 літру вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D3 із медикаментозних препаратів.

Наразі найприйнятнішою формою застосування вітаміну D3 у терапевтичній практиці для лікування і профілактики захворювань є водний розчин.

Чому саме водний розчин вітаміну D3?2

 • Всмоктування з шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • Швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів;
 • Ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців;
 • Зручність і безпека лікарської форми.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

Література:

 1. Недостатність вітаміну D в генезі порушень репродуктивного здоров’я/ Татарчук Т.Ф., Булавенко О.В., Капшук І.М., Тарнопольська В.О.
 2. Інформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
7 міфів про вітамін D

Знання пересічного українця про вітамін D можна вмістити у 2-х словах: рахіт та сонце. Добре, що сучасна медицина цим не обмежується, постійно вивчає властивості “сонячного вітаміну” і сприяє руйнуванню найпопулярніших міфів про нього.

Міф 1. Влітку вживати вітамін D у лікарській формі — непотрібно

Відомо, що сонце — основне джерело вітаміну D. Але не все так просто! За ясної погоди вітамін D може вироблятися лише у певний проміжок часу: з 11:00 до 14:00 годин, коли УФ-промені мають довжину 280-315 нм1. Ідеальний час, щоб вийти з офісу чи дому, подихати свіжим повітрям та підзарядити організм вітаміном. Але отримати денну норму вітаміну не вийде: смог у місті знижує проникнення ультрафіолету на 60%2.

Ймовірно, існує план “Б”: відпочинок на природі чи пляжі за містом. На жаль, це також не найкращий спосіб. Довге перебування на сонці під УФ-випромінюванням загрожує одним із 1,5 млн видів раку шкіри3. Для уникнення такої перспективи розумно користуватися сонцезахисним кремом. Але й тут є нюанс: креми гальмують синтез вітаміну D на 98%8.

Резюме: Літо, сонце, пляж — не зовсім надійні та безпечні джерела вітаміну D.

Міф 2. Вітамін D потрібен лише дітям

Особливо немовлятам проти рахіту або в період активного росту. А от і не тільки! Міцні кістки та здоровий скелет потрібен й дорослим, чи не так? Наприклад, жінкам у період менопаузи, коли зменшується рівень естрогену й зростає ризик остеопорозу.

Крім цього, вчені знайшли рецептори вітаміну D у багатьох клітинах людського організму й довели, що його дефіцит — це слабкий імунітет, цукровий діабет, депресія, набір алергічних чи хронічних захворювань.4

Резюме: Вітамін D потрібен як малечі, так і дорослим.

Міф 3. Продукти харчування компенсують денну норму вітаміну D

І справді, вітамін D знаходиться у багатьох продуктах: коров’яче молоко, рослинна олія, яєчний жовток, тріска, свиняча печінка та вершкове масло5. Та чи ж достатньо включити у свій раціон таку їжу, щоб забезпечити денну норму “сонячного вітаміну”? Тільки, якщо ви плануєте випивати щодня 100 л молока чи з’їдати 1 кг вершкового масла.

Навіщо йти на такі гастрономічні жертви, якщо достатньо 1 капсули вітаміну D у лікарській формі?

Резюме: Щоб отримати денну норму, поєднуйте корисні продукти з іншими формами вітаміну D.

Міф 4. Вітамін D не вливає на ракові пухлини

На щастя, це не так. Вітамін D хоч і не панацея від злоякісної пухлини, однак його роль важко недооцінити. Він виконує так звану роль “антиракового агента”: допомагає зберегти цілісність оболонки внутрішніх органів, зменшує кровопостачання пухлини, створює умови для самознищення злоякісних клітин.9

Загалом, підтримуючи необхідний рівень вітаміну D, можна попередити як мінімум 16 злоякісних захворювань, у тому числі найпоширеніші: рак молочної залози, шийки матки, кишечника та простати. 10

Резюме: Вітамін D допомагає організму боротися з раковими клітинами.

Міф 5. Рівень вітаміну D можна визначити самостійно

Лише за умови, що вдома у вас обладнана лабораторія для аналізу крові, а ви чи ваші близькі уміють проводити необхідні маніпуляції. Тому, задля надійності, радимо звернутися у спеціалізовані лабораторії.

Для визначення рівня вітаміну D досліджують 25(OH)D — транспортну форму вітаміну в “нмоль/л” чи “нг/моль”.

Нормою вважається 30-100 нмоль/л6 або 30-40 нг/моль8, залежно від віку.

Резюме: Рівень вітаміну D визначають лише в лабораторії.


Міф 6. В українців відсутній дефіцит вітаміну D

Звернемось до фактів: 1 млрд людей у світі мають дефіцит вітаміну D, незалежно від віку. Низький рівень зустрічається навіть у жителів Південної півкулі: Австралії, Індії чи ОАЕ. Що вже говорити про нашу країну!4

95% українців мають дефіцит вітаміну D7, який гостро відчувається у період із листопада по лютий.

Резюме: Більшість українців мають низький рівень вітаміну D.

Міф 7. Вітамін D можна передозувати

Тільки у тому разі, якщо вживати “сонячний вітамін” у кінських дозах та кількох лікарських формах одночасно. Логічно, що перед початком прийому вітаміну D потрібно визначити його рівень в організмі — це основа для профілактики або лікування. В останньому випадку, лише лікар може встановити потрібну людині дозу та виписати тривалість прийому.

Пам’ятайте, що ваш організм — розумний механізм, який сам вбирає необхідну кількість вітамінів, а зайве просто відкидає. Більш того, загальна денна норма вітаміну D, яку містять чи то краплі, чи то капсули, підібрана так, щоб навіть за великим бажанням уникнути передозування вітаміном.

Резюме: Вітамін D передозувати практично не можливо.

Література:

 1. Витамин D: мифы и реальность – http://lib.komarovskiy.net/vitamin-d-mify-i-realnost.html
 2. Mattila PH, Piironen VI, Uusi-Rauva EJ, Koivistoinen PE. Vitamin D contents in edible mushrooms. J. Agric. Food Chem. 1994
 3. International Agency for Research on Cancer Working Group on ultraviolet (UV) light and skin cancer, 2006.
 4. Л.В. Квашніна “Что мы знаем о витамине D: мифы и реальность”
 5. Л. В. Квашніна "Здоров"я України" № 4, 2011
 6. Определение уровня витамина D – http://www.zdorovieinfo.ru/is_oporno- dvigatelnyy_apparat_i_soedinitelnoy_tkani/diagnostika/opredelenie_urovnya_vitamina_D/
 7. В.В. Поворознюка, П. Плудовські, "Ефективність сезонного застосування вітаміну D у дітей раннього віку з метою профілактики респіраторних інфекцій"
 8. Holick M.F., "Vitamin D deficiency"
 9. “Эндокринология профессионально” - http://endoinfo.ru/theory_pacients/osteoporoz/vitamin-d-i-opukholi.html
 10. Сеть новостных блогов “Mixed News” - http://mixednews.ru/archives/29068
З яких джерел отримати вітамін D?

Вітамін D тримає під контролем багато процесів у нашому організмі. Наприклад, засвоєння кальцію, фосфору, магнію та багато інших корисних речовин. Хоч його і називають “сонячним вітаміном”, проміння – далеко не єдине джерело та не найбезпечніший спосіб поповнити рівень вітаміну D.

М’ясо

Купуючи кілограм печінки, свинячої чи яловичої, і з’їдаючи її за один раз, ви отримуєте денний запас вітаміну D. Крім цього, його невелику кількість містять м’ясо яловичини, теляча чи куряча печінки5.

Продукти харчування

Вміст вітаміну D, МО/100г

Кількість продукту на добу для забезпечення рекомендованої потреби вітаміну D (400 МО), гр

Яловичина

12

3076

Печінка яловича

18–40

1000–5000

Печінка теляча

0–15

2666

Печінка свиняча

40

1000

Печінка куряча

50–60

666–800


Риба

Популярним джерелом вітаміну D є риба, особливо жирні сорти: тріска, палтус та лосось. Для вживання згодиться не лише свіжо спіймана, але й консерви чи продукти з риби. Наприклад, печінка тріски. 40 г (столова ложка) кожного дня і рівень вітаміну D – відновлено! Якщо ж тріска набридла, 5-7 разів1 на тиждень філе лосося – чудова, хоч і затратна, альтернатива.

Яєчний жовток

Вітамін D знаходиться майже у всіх яйцях, однак уваги варті саме курячі. Три пакування яєць по 10 шт – це ваша денна норма вітаміну D. Так, одне куряче яйце має 3% від потрібного щоденного рівня.

Втім, американські вчені вирішили збільшити цей відсоток та провели цікавий експеримент. Піддослідними виявилися кури та їхній раціон. Спеціальна програма харчування включала корм із різними дозами вітаміну D (9 700, 17 000, 25 000, and 100 000 МО/кг). За 40 тижнів вчені обрали кожне четверте яйце й були здивовані — піддослідні яйця у 160 разів багатші вітаміном D, ніж звичайні. 2

Молоко

Середньостатистична сім’я тримає в холодильнику 1 л коров’ячого молока, який сумлінно поповнює щоденну потребу вітаміну D на 4–10%. Це аж на 99 літрів менше, ніж потрібно, щоб досягнути денної норми.

Дослідження показують, що діти, які багато п’ють коров’яче молоко, мають високий рівень вітаміну D, але низький – заліза.3 Більш того, надмірна кількість коров’ячого молока негативно впливає на травну систему та може погіршувати самопочуття. Тому, як радять сучасні лікарі, коров’ячим молоком краще надто не захоплюватись.4

Інші продукти

На жаль, жодна рослина, овоч, ягода чи фрукт не містять вітамін D у достатній концентрації, щоб розглядати їх як повноцінні джерела5.

Продукти харчування

Вміст вітаміну D, МО/100г

Кількість продукту на добу для забезпечення рекомендованої потреби вітаміну D (400 МО), гр

Масло вершкове

35

1142

Вершки

50

800

Рослинна олія

12

3333

Сир

9

4444


Вітамін D міститься у багатьох продуктах харчування, однак споживання їх у потрібній кількості – справжній жах дієтолога.

Більш того, науковці з Європейської асоціації Вітаміну D стверджують, що гонитва за щоденною нормою цього вітаміну в поїданні таких кількостей продуктів хоч і допоможе підтримувати його рівень, але негативно відобразиться на вашому самопочуттi.   

З іншого боку, щоденний дефіцит вітаміну D – це загроза здоров’ю дитини та дорослого, ризик багатьох захворювань та порушення розвитку.

Знання продуктів, які містять вітамін D, та оптимальне перебування під сонцем – це каркас, а основою є лікарські форми вітаміну D. Створені спеціально для профілактики та лікування дефіциту, вони допомагають тримати під контролем рівень вітаміну D щодня.

Літераткра:

 1. Holick M.F., "Vitamin D deficiency"
 2. John Cannell, “Eggs: With or without vitamin D?”
 3. Медицинский портал Nebolet.com, “Дети, которые не пьют коровье молоко, в два раза чаще имеют низкий уровень витамина D”
 4. Коровье молоко вредно? – http://www.komarovskiy.net/faq/korove-moloko-vredno.html
 5. Л. В. Квашніна "Здоров"я України" № 4, 2011
Причини дефіциту вітаміну D

До 95%дорослого населення України мають дефіцит вітаміну D, але не знають про це. Досить запитати себе: “А що я роблю для підтримки рівня вітаміну D?”. Якщо відповідь “нічого”, можна сміливо включати себе до статистики. Однак, мова йде не лише про нас, українців. Дефіцит вітаміну D це малопомітна епідемія, яка зустрічається майже у кожному куточку світу.

В Україні

Ще з уроків географії ми знаємо, що територія нашої країни охоплює декілька географічних широт. Тому синтез ”сонячного вітаміну” в різних регіонах може також відрізнятися2. Наприклад, в одеситів рівень вітаміну D вищий, ніж у жителів столиці. Звичайно, українці на Півдні мають більший шанс отримати хоч невелику дозу вітаміну D від сонячного проміння. Більш того, жителі приморських міст їдять більше риби, що певною мірою сприятливо впливає на синтез вітаміну D. Якщо ж ви живете у великому місті чи то на Півдні, чи то на Півночі, смог ускладнює проникнення сонячного світла, а як наслідок — отримання вітаміну D.

На жаль, дефіцит вітаміну D — це проблема не лише дорослого населення, але й дітей, а особливо малюків у зародковому періоді. Майже 48% вагітних живуть у сім’ях з невеликим бюджетом, через що майбутня мама може не отримувати повноцінного харчування, а малюк кальцій та вітамін D.

Лише 41%3 українських жінок під час вагітності вживають хоча б якісь вітамінні добавки, а відсоток прийому саме вітаміну D й того менший. Відтак, малюки народжуються з імовірним дефіцитом “сонячного вітаміну” та високим ризиком рахіту.

У світі

Хто б міг подумати, але у країнах Сходу, Південної Азії та в районі екватору також зустрічається чималий дефіцит вітаміну D. По-перше, це пояснюється релігійними традиціями у деяких країнах. Носіння закритого одягу хіджаб повністю нівелює фактор ультрафіолету й синтез вітаміну D у шкірі. По-друге, люди з темною шкірою мають природний захист від УФ-проміння. Тому для синтезу вітаміну D вони мають перебувати на сонці у 3–5 разів довше, ніж люди зі світлою шкірою. Більш того, на Близькому Сході та в Африці висока частота рахіту через тривале грудне вигодовування без додавання вітаміну D у раціон малюка.

Цікавим є факт, що жителі Японії, Канади та країн Скандинавії мають високий рівень вітаміну D. Вся справа у споживанні жирних видів риби в неймовірній для українців кількості. Наприклад, нащадок вікінгів за один день може спожити  400 МО вітаміну D у вигляді тріски.

 Основні причини дефіциту вітаміну D

Якби там не було, географія – не єдиний фактор, що визначає рівень вітаміну D. Можна гнатися за сонцем, подорожувати у тропіки та харчуватися виключно морськими продуктам. Однак, такі превентивні заходи не можуть гарантувати 100%, що ваш рівень вітаміну D — достатній.

Усі вище розглянуті причини дефіциту вітаміну D вважаються зовнішніми або екзогенними. Науковці також виділяють внутрішні (ендогенні) причини5, які виявити набагато важче4:

 • відсутність або порушення функціонування рецепторів вітаміну D;
 • проблеми із серцем чи судинами;
 • хронічна ниркова або печінкова недостатність;
 • проблеми із шлунково–кишковим трактом.

 

Якщо вас турбує хоча б одна із вказаних проблем або хочете перестрахуватися,  рівень вітаміну D можна перевірити в найближчій спеціалізованій лабораторії.

 1. В.В. Поворознюк, П. Плудовські, "Ефективність сезонного застосування вітаміну D у дітей раннього віку з метою профілактики респіраторних інфекцій"
 2. В.В. Поворознюк , Н.І. Балацька, “Дефіцит та недостатність вітаміну D у жителів України”
 3. Е. М. Лукьянова, Ю.Г. Антипкин, “Классификация, диагностика, профилактика и лечение рахита у детей”
 4. В. Г. Майданник, “Клинические рекомендации по диагностике, лечению и профилактике витамин D-дефицитного рахита у детей”
 5. Holick, M.F., Binkley, N.C., Bischoff-Ferrari, H.A., et al. “Evaluation, treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society clinical practice guideline.” J Clin Endocrinol Metab, 96(2011): 1911–1930

Нестача вітаміну D: симптоми та лікування

Нещодавно вчені з Бостонського університету з’ясували, що вітамін D здатен впливати на нашу ДНК. Дослідження стверджують, що достатній рівень “сонячного вітаміну” впливає на експресію генів та їхню функцію запобігання раку, автоімунним порушенням та серцево-судинним захворюванням. Закономірно, що дефіцит вітаміну D — криза для всього організму. Порушується не лише всмоктування фосфору чи кальцію, але й гормональна регуляція, робота імунної та нервової систем. На тлі можливих ускладнень  (рахіт або цукровий діабет) через нестачу вітаміну D остеопороз чи ожиріння здаються лише квіточками.

Симптоми дефіциту

Більшість людей живуть з дефіцитом вітаміну D, але не здогадуються про це. Звісно, виникають тривожні дзвіночки (втома чи біль), але ми ніяк не пов’язуємо їх  із дефіцитом, а шукаємо поверхневу причину в конкретних хворобах.

Проте, виділяють і конкретні симптоми, на які варто звернути увагу:

 • швидке збільшення ваги;
 • зниження щільності кісток та часті переломи;
 • часті судоми у м’язах;
 • проблеми з цукром у крові;
 • часті хвороби та довге одужання.

На жаль, застережним сигналом низького рівня вітаміну D у маленьких дітей є порушення кісткоутворення — рахіт. Деформація грудної клітини, викривлення кінцівок та зниження синтетичних процесів у хрящовій тканині доповнюють клінічну картину рахіту. Для запобігання рахіту важливо вчасно помітити ранні симптоми: поганий апетит, підвищена дратівливість, плаксивість, тривожний сон, пітливість та хвороблива блідість шкіри1.

Зверніть увагу! Неможливо самостійно встановити рівень вітаміну D та з’ясувати його дефіцит. Для цього необхідно звернутися у спеціальну лабораторію, де досліджують 25(OH)D транспортну форму вітаміну в “нмоль/л” чи “нг/моль”. Нормою вважається 30-100 нмоль/л2 або 30-40 нг/моль3, залежно від віку.

Причини дефіциту

Який би малий відсоток вітаміну D ми не отримували від сонця, однак географія та регіон проживання впливають на його рівень. Жителі південних областей та приморських міст отримують багато сонячного проміння, тому менше схильні до виникнення катастрофічно низького рівня вітаміну D. Якщо ви рідко буваєте на вулиці, носите закритий одяг або проживаєте в найпохмурішому місті, найімовірніше, у вас дефіцит вітаміну D.

Крім зовнішніх причин нестачі, науковці виділяють і внутрішні, які важко виявити4:

 • відсутність або порушення функціонування рецепторів вітаміну D;
 • проблеми  з серцем чи судинами;
 • хронічна ниркова або печінкова недостатність;
 • проблеми зі шлунково-кишковим трактом;
 • вагітність та грудне вигодовування.

Більше того, найпоширенішою причиною дефіциту вітаміну D, якої ніхто не уникне, є старіння. З віком наші нирки втрачають здатність перетворювати вітамін D на його активну форму, що й призводить до зниження його рівня.

 Лікування  дефіциту

Якщо після обстеження та аналізу крові у вас або вашої дитини виявили низький рівень вітаміну D, лікар призначає форму та дозування “сонячного вітаміну”.

Але ж, подумаєте ви, як і будь-який інший вітамін, вітамін D можна отримати завдяки сонцю та їжі! Проте для того, щоб отримати вітамін від сонячного проміння, необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Іншими джерелами  вітаміну D є сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для денної норми вітаміну D необхідно з’їсти чималу кількість продукту: 4 кг сиру або випити 1 літр вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D із медикаментозних препаратів.

 1. Недостатність вітаміну D — симптоми хвороби, профілактика і лікування,причини захворювання, діагностика [Електронний ресурс] — медичний портал Режим доступу: mediclab.com.ua
 2. Определение уровня витамина D, медицинский центр [Електронний ресурс] — Режим доступу: mediclab.com.ua zdorovieinfo.ru
 3. Holick M. F. Vitamin D deficiency.
 4. Holick M. F., Binkley, N. C., Bischoff-Ferrari, H. A., et al. “Evaluation,
  treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society clinical practice guideline”. J Clin Endocrinol Metab, 96(2011): 1911–1930.
Дефіцит кальцію у дорослих та дітей

99%1 кальцію знаходиться у кістковій тканині та відповідає за міцність кісток, зубів і волосся. Крім цього, "скелетний кальцій" регулює секрецію ключових гормонів, ферментів та білків у нашому організмі. Як незмінний мінерал він входить до складу м’яких тканин і плазми крові, тому позитивно впливає на мембрани нервових клітин. Також кальцій регулює ритм серцевих скорочень, знижує частоту пульсу, відповідає за згортання крові. Хто б міг подумати, але завдяки кальцію ми витримуємо стрес, менше хвилюємося та спокійно спимо2.

 Чому виникає дефіцит кальцію

 Оскільки кальцій відповідає за передачу сигналів між клітинами, його кількість у крові завжди має бути на одному рівні. Якщо організм отримує замало кальцію з їжею, він починає вимивати його з кісток.

Кальцій знаходиться у багатьох продуктах, тому його важко назвати дефіцитним. Якщо дотримуватися правил здорового харчування та постійно включати до свого раціону необхідну їжу, можна з легкістю поповнювати денну норму кальцію. Це один із небагатьох корисних мікроелементів, рівень якого можна підтримувати за рахунок правильних продуктів.

Головна проблема — це засвоєння кальцію. Щоб організм прийняв кальцій, він має надходити у потрібному оточенні: разом із вітаміном D, магнієм, фосфором та стронцієм 3.

У разі дефіциту вітаміну D, скільки б кальцію ви не вживали, організм його все одно пропускатиме повз. А все тому, що без вітаміну D засвоюється лише 10-15%4 кальцію.

 Серед інших причин нестачі кальцію5.

 • дефіцит магнію;
 • надлишок фосфору, що знаходиться у газованих напоях;
 • надмірне вживання кухонної солі;
 • ниркова недостатність;
 • проблеми з паращитоподібною залозою.

 Чим загрожує нестача кальцію

По-перше, дефіцит кальцію — це слабкий імунітет, порушення згортання крові та підвищена кровотеча. Для дітей нестача кальцію є особливо небезпечною, адже для активного та здорового росту малюка потрібен “будівельний матеріал”. Якщо його не вистачає, деформуються кістки та зуби, відбуваються патологічні зміни у кришталику ока. Діти з дефіцитом кальцію страждають від нервових розладів, підвищеної нервової збудженості, інколи — судом або розсіяного склерозу6.

По-друге, хронічний дефіцит кальцію спричиняє субкапсулярну катаракту, знижує імунітет і сприяє розвитку остеопорозу в людей віком старше 50 років та жінок у період менопаузи. Саме вимивання кальцію з кісток призводить до втрати балансу, частого падіння та перелому кісток.

Відтак дефіцит кальцію впливає на якість 1 тривалість життя кожного з нас.

 Як попередити нестачу кальцію

 Для гарного засвоєння та накопичення кальцію потрібно рухатися. Лише фізична активність запобігає атрофії кісток та вимиванню кальцію.

 • Майже 30%7 розчинних солей кальцію надходять в організм з водою, тому важливо підтримувати гідробаланс. Однак лише джерельна чи колодязна вода містить потрібний макроелемент.
 • Щоб затримати кальцій в організмі, потрібно забезпечити достатній рівень вітаміну D та магнію. Одним зі способів запобігання кальцієвому дисбалансу є вживання продуктів, збагачених кальцієм, з овочами, фруктами, ягодами та горіхами.

 Наприклад, джерелами магнію вважають гарбузове насіння, зернові культури, кедрові та волоські горіхи, шоколад чи какао-порошок. Багатий вміст кальцію, у свою чергу, приписують молочним продуктам. Проте, нутріціологи радять їсти згадані продукти малими дозами і ввечері, коли кальцій краще засвоюється. Також варто зменшити вживання алкогольних і газованих напоїв, кави, щавлю та шпинату, які гальмують засвоєння кальцію8.

 Джерела кальцію:

Назва продукту

Вміст кальцію у 100 г продукту

      Молочні продукти


пармезан

брі

моцарелла

фета

камамбер

коров’яче молоко 2,5%-3,5%

кефір 

1300 мг

540 мг

515 мг

360 мг

350 мг

120 мг

120 мг

      Горіхи


кунжут

мигдаль

ліщина

арахіс 

780 мг

250 мг

225 мг

60 мг

      Риба, морепродукти


скумбрія

лосось

креветки 

240 мг

210 мг

90 мг

      Зелень


базилік

шпинат

молодий кріп

петрушка 

370 мг

210 мг

208 мг

138 мг

      Сухорукти


курага

ізюм

  

80 мг

50 мг

 

      Ягоди

 

малина

смородина

 

 

40 мг

30 мг

Оскільки головним “агентом” кальцію є вітамін D, потрібно з’ясувати рівень останнього у крові та постійно поповнювати його. Природними джерелами вітаміну D є сонячне проміння, сир, тріска, коров’яче молоко та яйця. Проте для того, щоб отримати вітамін D від сонця, необхідна еритемна доза (перебувати під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри). Якщо ж розглядати їжу як джерело вітаміну D, то необхідно з’їсти чималу кількість продукту: щодня треба з’їдати понад 4 кг сиру або випивати більше 1 літра вершків чи 100 літрів коров’ячого молока. Відтак найоптимальніше отримати денну норму вітаміну D із медикаментозних препаратів.

 

Таким чином, вітамін D стає незмінним супутником не лише вашого здоров’я та імунітету, але й міцного кісткового каркасу з повноцінним джерелом кальцію.

 1. Насонов Е. Л., Скрипникова И. А., Насонова В. А. Проблема остеопороза в ревматологии. М.: Стин, 1997. 429 с.
 2. Морева Е. Судороги у беременных бывают из-за токсикоза, гемоглобина и дефицита кальция. Аргументы и Факты ПРО № 3. Про Здоровье. Март 2011. 25.02.2011.
 3. Юдина Л. Как восполнить дефицит кальция в организме? Аргументы и Факты № 45, 07/11/2012.
 4. Vitamin D Deficiency. Michael F. Holick, M. D., Ph. D. N Engl J Med 2007; 357:266-81.
 5. Дефицит кальция: симптомы и лечение. Центр Здоровья. Сайт врача Самолетовой Д. Я. [Электронный ресурс] — Режим доступа: centr-zdorovja.com
 6. Недостаток кальция в организме — симптомы, лечение, профилактика. Семейный врач [Электронный ресурс] — Режим доступа: myfamilydoctor.ru
 7. Симптомы дефицита кальция в организме. Как восполнить нехватку кальция? [Электронный ресурс] — Режим доступа: meduniver.com
 8. Мороз О. Кальцій і вітамін D — не коротко, але про головне [Електронний ресурс] — Режим доступу: http://medfond.com/porady/kalcii-i-vitamin-d-ne-korotko-ale-pro-golovne.html
В яких формах існує вітамін D?

Проміння сонця, щойно спіймана тріска, яйця тільки-но з-під курочки — це далеко не весь вітамін D. Науково доведено, що найефективнішими джерелами вітаміну D є лікарські засоби. Відтак, вживання “сонячного вітаміну” у правильних формах  забезпечує потрібний щоденний рівень. Виникає наступне запитання: як обрати свою форму вітаміну D?

 

Різниця між вітамінами у рідкій формі та у капсулах

Логічно, що головна різниця — це фізичний стан. Ще зі школи ми пам’ятаємо: рідина абсорбується швидше, ніж тверда речовина. Закономірно, що рідкі вітаміни починають діяти швидше. А наявні у вітамінах ферменти забезпечують кращу абсорбцію, однак скорочують термін придатності препарату. Більш того, вітаміни у рідкій формі не потребують додаткового розщеплення в організмі та підходять людям із проблемами ШКТ.

 

На жаль, під дією шлункового соку частина рідкого вітаміну руйнується, а частина — всмоктується в процесі. Лише невелика кількість  дістається до тонкого кишечника, який є головним органом для абсорбції поживних речовин та мінералів.

 

На відміну від рідких вітамінів, капсульні вживати важче, особливо людям із захворюваннями порожнини рота або шлунку. Проте ферменти у капсульних вітамінах мають довший термін придатності. Відрізняється й процес засвоєння вітаміну. Після того, як капсула з вітаміном потрапляє у шлунок, вона починає розчинятися під дією кислот та поступово переміщуватися у тонкий кишечник. Так, основна частина твердого вітаміну всмоктується там, де потрібно.

 

Форми вітаміну D

Вітамін D у формі рідини чи у капсулах однаковий за складом, але різниця полягає у способі його засвоєння та у щоденній дозі. Вибір тієї чи іншої форми залежить від особистих переваг або лікувальних цілей. Наприклад, вітамін D у рідкій водорозчинній формі зручно вживати разом із іншими рідкими речовинами.  

 

Також, це зручна форма для дітей: низький шанс захлинутися та легко дозувати. Наприклад, для лікування чи профілактики рахіту призначають таке дозування водорозчинного вітаміну D3: 2000-5000 МО (4-10 крапель водного розчину D3) на добу протягом 30-45 днів залежно від ступеня тяжкості  або 2000 МО протягом 30 днів 2-3 рази на рік відповідно.

Отже, переваги вживання вітаміну D у розчинній формі — це:

 • всмоктування зі шлункового каналу у 5 разів швидше;
 • висока швидкість поглинання у тонкому кишківнику, що дозволяє використовувати його в профілактиці D-гіповітамінозу в дітей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту;
 • потреба у меншій кількості жовчі та напрузі ферментних систем кишківника при всмоктуванні;
 • ефект при застосуванні водного розчину зберігається до 3 місяців ;
 • швидкий початок клінічного ефекту вітаміну D3, що починається вже за 5-7 днів після початку застосування, і вітаміну  D2 — за 10-14 днів;
 • зручність і безпека лікарської форми.

 

Зверніть увагу! Правильне дозування та доцільність профілактичного лікування може призначити тільки лікар-педіатр.

 

З іншого боку, маємо вітамін D у формі капсул, вкритих м’яким желатином. Така форма є зручною для тих, хто вживає вітамін D для профілактики або не має проблем із ковтанням маленьких таблеток. Також одна така капсула містить щоденну норму вітаміну D — 1000 МО.

 

Як ми вже зазначали, капсули з вітаміном D краще транспортують необхідні речовини у кишківник та швидко розчиняються. Відтак, отримати потрібну дозу вітаміну D можна зручно та ефективно.

 

Перед тим, як обрати потрібну форму, варто з’ясувати рівень вітаміну D у вашому організмі та проконсультуватися зі спеціалістом. Вам можуть призначити водорозчинну форму вітаміну D — Аквадетрим, або вітамін D у зручних twist-off капсулах — Олідетрим.

 1. What is the difference between liquid and capsule vitamin D? Australia's #1 Vitamin D brand. [Электронный ресурс] — Режим доступа: https://ostelin.com.au/difference-liquid-capsule-vitamin-d/
 2. Iнформація про лікарський засіб для використання у професійній діяльності медичними та фармацевтичними працівниками. З повною інформацією про препарат можна познайомитись в інструкціях для медичного застосування.
Вітамін D для спорту: щоб росли м’язи і тіло було в тонусі

Тягаєте важкі гантелі і виснажуєте себе кардіотренуваннями, а  м’язів і підтягненого тіла ніяк не видно? Причин може бути багато: дефіцит сну, помилки у тренуваннях, гормональні збої та інше. Однак проблема, на яку мало хто зі спортсменів звертає увагу, - це нестача “сонячного” вітаміну D. Дефіцит цього вітаміну мають більшість українців, а саме він критично важливий для білкового обміну в організмі, нормального росту тканин і роботи серця.  Чому вітамін D незамінний для тих, хто працює над своїм тілом, - пояснюємо далі.

Як ростуть м’язи?

Чоловікам, які прагнуть швидко наростити м’язову масу і домогтися “рельєфів”, потрібно знати, як ці процеси відбуваються на фізіологічному рівні.

Під час тренування наші м'язи руйнуються під впливом навантаження. Вони отримують мікротравми, розриви в волокнах. Після отриманих мікротравм організм починає “латати” свої тканини і лікувати їх. І найцікавіше для нас - він не просто відновлює пошкоджені тканини, але і намагається їх зробити сильнішими, щоб при наступному такому фізичному навантаженні вони не пошкодились. Для того, щоб “будівельний матеріал” для такого “ремонту” був, ви, напевно, налягаєте на білкову їжу (і правильно робите). Але цього не достатньо. Без кальцію і фосфору вам не домогтися повних і жорстких скорочень м'язів. За поглинання цих речовин відповідає вітамін D. Фосфор також забезпечує наші м'язи енергією, тому нестача вітаміну D призводить до падіння сили і витривалості.

Загальмувати ріст м’язової тканини можуть і надлишкові запалення. Вітамін D  сприяє вивільненню протизапальних цитокінів - це речовини, які пригнічують запалення.  Він же здатний підсилювати імунітет спортсменів, вивільняючи протимікробні пептиди - маленькі протеїни, що вбивають бактерії.

Чому я тренуюсь - вага в нормі, а тіло не в тонусі?

Насправді кілограми і цифри не такі важливі, як співвідношення жиру та м’язів в організмі. Над збільшенням відсотка м’язової маси працюють жінки, які прагнуть не тільки схуднути, а й мати пружне тіло. Прокачані м’язи - це потрібні об’єми, тонус, підтягнені стрункі ноги та сідниці. Міцний м’язовий корсет - запорука гарної осанки і кращого метаболізму. До того ж, м’язова тканина - метаболічно активна. Що це означає: при однаковому фізичному навантаження людина, яка має більший відсоток м’язів, спалюватиме більше калорій, ніж людина, у якої більше жирової тканини.
Щоб допомогти м’язам рости, жінкам також варто перевірити рівень вітаміну D в організмі. І не бійтесь “перекачатися”! Жінці зробити це не так вже й легко.  
Але ще цей вітамін важливий і тоді, коли ви припинили тренування і не хочете втратити результат: він грає важливу роль у синтезі м'язового протеїну, а його нестача призводить до ослаблення м'язів.

Чи є практичні докази тому, що вітамін D впливає на спортивний результат?

Дослідники в Британії провели експеримент за участю танцюристів балету, у яких був дефіцит вітаміну D в організмі, і з'ясували, чи допомагають при цьому вітамінні добавки.

Команда розділила 24 танцюристів класичного балету на дві групи. Протягом 4-х місяців одна група регулярно приймала вітамін D3 в кількості 2,000 МО в день, а інша - не приймала жодних  добавок.

На початку і в кінці дослідження вчені виміряли м'язову силу і висоту вертикальних стрибків танцюристів. Вчені виявили, що у танцюристів, які приймали вітамін D, були значні поліпшення у цих показниках, до того ж за час дослідження вони перенесли менше травм у порівнянні із контрольною групою.

Скільки потрібно вітаміну D і де його шукати?

Середньодобова норма вітаміну D і його активних форм – 5 мкг або 300-600МЕ, максимально допустима кількість – 15 мкг. Понад 90% українців відчувають дефіцит цього вітаміну.  У дорослих людей дефіцит проявляється підвищеною стомлюваністю, поганим самопочуттям, ускладненим загоєнням переломів і ран.

Вітамін D міститься у печінці риб, у меншій кількості - у яєчних жовтках, маслі, сирі. Щоб отримати норму вітаміну в день, потрібно вжити в їжу сотні грамів риби, десятки жовтків яєць і сотні склянок молока. У США і Канаді, до речі, молоко штучно збагачують вітаміном D, так само як і деякі сорти хліба, апельсинового соку, злакові продукти, йогурти і сири.

Велику роль у синтезі цього вітаміну відіграє сонячне проміння. Ось чому помірне перебування на пляжі підвищує фізичний тонус! Як показали дослідження, штучне опромінення штангістів ультрафіолетом в солярії призводить до збільшення результатів на 4-5%. Однак, тривале перебування на сонці неможливе взимку і шкідливе в літній період: дерматологи попереджають про небезпеку раку шкіри при надмірному перебування на сонці. У всякому разі, якщо хочете, щоб ваші тренування мали кращий результат, - варто приймати його додатково. У рідкій формі - наприклад, Аквадетрим, або як харчову добавку, у капсулах - Олідетрим.

Пам’ятайте, краса тіла - це завжди здоров’я.

 

Вітамін D при астмі: дихайте легше

Осінь - важка пора для тих, хто страждає бронхіальною астмою. Висока вологість повітря, холод, небезпека підхопити ГРВІ, збільшення частоти нападів - все це неабияк ускладнює життя пацієнта. Астма часто вражає наймолодших: понад 14% дітей з усього світу мали відповідні симптоми у 2016 році.  Найпростіша застуда для атсматика перетворюється на ризик потрапити до лікарні та отримати серйозні ускладнення. Чому тим, хто має астму, важливо восени дбати про рівень сонячного вітаміну Д. Який зв’язок вчені встановили між астмою та цим вітаміном  - читайте далі.

 

Вітамін D і астма. Який зв’язок встановили науковці

 

Нещодавно вчені із Сполучених Штатів Америки та Перу спробували вивчити взаємозв’язок між дефіцитом вітаміну D і поширеністю бронхіальної астми серед дітей і підлітків. Результати цієї роботи опублікували в червні 2017 року в журналі «Asthma Research and Practice». Автори виміряли концентрацію вітаміну D у 413 дітей з бронхіальною астмою та у 471 здорового учасника контрольної групи. Вони припустили, що чим вищий буде рівень цього вітаміну у крові, тим нижчим буде ризик розвитку бронхіальної астми та тяжкості її перебігу. Також досліджували маркери запалення дихальних шляхів і алергії, показники легеневої функції.  

 

Який же був результат аналізу? Учені з’ясували, що нестача вітаміну D (рівень 25-гідроксихолекальціферолу менший, аніж 20 нг/мл) пов'язаний з 1,6-кратним збільшенням ризиків розвитку бронхіальної астми. Найбільше такий взаємозв'язок спостерігався  у дітей, які мали алергічні захворювання. Вчені наголошують, що дослідження має і певні обмеження, оскільки  в ньому не враховували генетичні чинники, пов'язані з дефіцитом вітаміну D.

 

Вітамін D знижує кількість нападів астми

Якщо у пацієнта легка чи середньої тяжкості форма бронхіальної астми, додатковий прийом вітаміну D може приводити до зменшення частоти астматичних нападів. Про це свідчать результати огляду, який презентували у 2016 році в Лондоні на міжнародному конгресі Європейського респіраторного товариства.

Дослідження проводили фахівці із британської організації Asthma UK.  Вітамін D₃ призначали пацієнтам  на строк від 4 до 12 місяців, із дозуванням 500-1200 МЕ / на добу. Препарат вводили раз на тиждень, раз на два тижні або раз на місяць. Загалом додатковий прийом вітаміну D спричинив зниження частоти загострень астми. У цифрах це виглядає так: середня кількість гострих нападів за рік зменшувалася з 0,44 до 0,22 випадків на людину. Ці дані, на відміну від попереднього дослідження, стосуються саме дорослого населення.

Ризик госпіталізації через напади астми також був знижений удвічі: із 6 до 3%.

 

Як отримати достатню кількість вітаміну D?

Вітамін D, безумовно, міститься у їжі, але у невеликій кількості. Це печінка тріски, зварені нам’яко яйця, натуральне масло високої жирності. Щоб забезпечити організм необхідною кількістю вітаміну, потрібно з’їдати сотні грамів риби щодня,  десятки домашніх яєць щотижня. Важливо! Основну роль у синтезі вітаміну D відіграє сонячне проміння, тому у осінньо-зимовий період на його нестачу страждають ще більше людей. Лікарі радять у цей час приймати вітамін D додатково. Зручною формою застосування вітаміну D3  є водний розчин Аквадетрим, який добре всмоктується і засвоюється. Також можна приймати капсули – Олідетрим. Потрібну вам чи вашим дітям дозу зможе підібрати лікар.

 

Джерела:

 

Pollard S.L., Lima J.J., Romero K. et al. (2017) Associations between serum 25(OH)D concentrations and prevalent asthma among children living in communities with differing levels of urbanization: a cross-sectional study. Asthma Res. Pract., 3: 5.

ВІТАМІН D І БРОНХІАЛЬНА АСТМА. Кохрановський огляд http://medspecial.ru/for_doctors/12/28937/

Вітамін Д захищає від астми https://zdravoe.com/101/p19414/index.html

Вітамін Д допомагає знизити ризик нападів астми - дослідженя https://health.unian.net/worldnews/2171981-vitamin-d-pomogaet-snizit-risk-pristupov-astmyi-issledovanie.html